Българите в РСМ: Преди преговорите за членство в ЕС, трябва в учебниците в Македония да се отрази историческата истина
Представители на организации и сдружения на българите в Северна Македония се срещнаха за втори път с президента Румен Радев, за да изложат своите проблеми в родната си държава и да поискат преди преговорите за членство на РСМ да се гарантират техните права. Те изглежда срещнаха подкрепата на българския държавен глава и заявиха, че още днес ще проведат срещи с Министерския съвет, а утре ще посетят и Народното събрание, за да изложат аргументите си преди началото на преговорите.
Радев заяви, че новоизбраните правителства на двете страни са предприели нови и амбициозни стъпки в посока евроинтеграцията на Северна Македония, но това не е достатъчно. „Наред с всичко това трябва да има ясен и календарен график за решаване на отворените политически проблеми. Загърбването им рано или късно ще блокира пътя на РСМ към ЕС и затова настоявам да има ясни гаранции и процесът по този път да е устойчив. Стъпка в правилната посока е Северна Македония да впише в Конституцията си македонските българи и по този начин техните права да се превърнат в задължително условие за даване на начало на преговорите. Преди тях пък трябва да има ясни гаранции за защита на българското културно-историческо наследство в РСМ и процесът за изкореняване на език на омразата спрямо българите в Македония трябва да започне“, каза президентът Румен Радев.
Неговите думи бяха посрещнати топло от представители на организации и сдружения на българите в Северна Македония. От там заявиха, че чрез изказванията на Радев виждат, че в България съществуват съвременни политици, които разбират стремежите им и надеждите им. А те, според тях, са прости:
„Искаме в нашата страна децата ни спокойно и свободно да могат да се самоопределят като българи. Искаме да можем да участваме пълноценно в обществения и културен живот. Всекидневно виждаме как историческото ни наследство се руши и затова настояваме за неотложни действия, които да доведат до промени в изсветляването на историческата истина за България и Македония и тя безспорно да бъде отразена в образователната система в нашата страна“, каза един от представителите на сдруженията.
Той подчерта, че вече е нетърпимо за българите в Македония да виждат как децата им се връщат разплакани от училище, защото там някой е преценил, че трябва да им обясни, че техните дядовци са били фашисти, а предедите им – татаро-монголи. „Този език на омразата трябва да се прекрати, защото не можем повече да търпим. А промяната на учебниците в РСМ и отразяването на историческата истина е фундаментът, върху който ще изградим бъдещите си отношения. Поради тази причина ние искаме ясни и категорични промени по тези въпроси преди да започнат преговорите на Македония за членство в ЕС“, казаха още представителите на сдруженията на българите в РСМ пред президента, които се обединиха около идеята, че не може историческото минало да е разменна монета в политически преговори.
Те бяха категорични, че при посещението си в Народното събрание утре искат ясно и категорично да получат отговор на един въпрос – продължава ли РБ да подкрепя справедливите искания на българите в РСМ за равенство и зачитане на културно-историческото наследство и отстраняването на езика на омразата преди началото на преговорите за членство на Северна Македония в Европейския съюз?