Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Парите за училищата вече не за броя на децата, а за резултатите им

За финансирането на училищата ще се изработи нова методика
Ключови думи: пари за училища, не брой, резултати

Образователният напредък на учениците, който те показват в различните етапи на своето обучение, ще бъде основен критерий, по който ще бъдат оценявани училищата. Това е залегнало в новата методика за оценка на образователните институции.

Системата почива върху математически модел, предложен от екип на Световната банка, доработен и адаптиран към българските условия през последните години от учени от Софийския университет.

Съгласно методиката, училищата ще бъдат разпределени в определени групи въз основа на комбинация от фактори. Такива са например видът населено място, в което се намират, типът училище, преобладаващият език, който се говори в семействата на учениците, образователният, социалният и трудовият статус на родителите и др.

Целта е всяко училище да се съпоставя със сходни на него училища.

Доколко ефективен е бил образователният процес в дадено училище ще става ясно, като се сравняват резултатите от националните външни оценявания (НВО) и матурите на едни и същи ученици в различните етапи от тяхното образование – напр. резултатите от изпитите в края на VII клас ще се съпоставят с резултатите на същите деца от изпитите в края на IV клас, а резултатите от НВО след Х клас – с тези от НВО след VII клас.

Така ще бъде определян средният напредък на учениците във всяка група училища и ще се преценява влиянието на един или друг фактор върху този резултат. Ще става ясно също кои конкретни училища са над или под тази средна стойност. Това ще даде възможност за детайлен анализ и предприемане на конкретни действия за мултиплициране на добрите практики в едни училища и за отстраняване на причините за изоставането в други, предава dnes.bg.

Общата оценка на качеството във всяко училище ще включва още параметри, които ще бъдат различни за различните типове училища. При професионалните гимназии ще се взима предвид например броят завършили ученици, които са си намерили работа по изучаваната професия.

Предстои широко обществено обсъждане на новата методика за оценка на добавената стойност в училищното образование.

"Методологията не се отнася за цялостното финансиране на училищата. Тя е известна като оценка на добавената стойност на училищата. Проследява се един випуск между две оценявания на всички ученици. Те показват някакви резултати, на база на които се прави прогноза за представянето им занапред. От реално показаните резултати по-късно се изважда прогнозата", обясни един от авторите на методологията проф. Кирил Банков.

Председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров коментира, че е важно да се определят критериите, които ще следят и оценяват образованието.

"Време е да се започне разговор за такъв нов модел, но той трябва да е дълъг и да постигне национален консенсус. Засега критериите не са ясни", каза още той.

Директорът на столичното 119 СУ Диян Стаматов добави от своя страна, че моментът за въвеждане на такава методология не е подходящ.

"Не е новост идеята да се въведе качеството като елемент на финансиране. Времето за това сега обаче не е подходящо. Последните две години сме в онлайн режим на обучение. В безтегловност сме. Смятам, че постCOVID периода ще продължи още няколко месеца. Време, което може да се използва за дебат по темата", допълни той.

26
Коментара по темата
26.
ХХ
15.02.2022 00:44:14
Аз завърших школата на КГБ в Москва с отличие.
25.
Дре
15.02.2022 00:39:56
То деца няма те резултати търсят. Да не говорим за неграмотните им учители.
24.
Озадачен
14.02.2022 20:46:39
Заглавието е "Парите за училищата вече не за броя на децата, а за резултатите им".
В самата статия чета, че "методологията не се отнася за цялостното финансиране на училищата". С две думи пълна каша.
23.
!!!
14.02.2022 20:35:59
Трябва да има методика за оценяване качеството на преподаване и оттам постигнати резултати.Това отдавна се говори,но не се приложи от ГЕРБ.Не може да се работи по формулата-Парите следват ученика.По селата няма ученици ,по списък ги има,но в действителност ги няма.По двама -трима в клас.
22.
възмутен теляк
14.02.2022 20:12:37
За какъв преобладаващ език в семействата на учениците говорим, след като официален език е българският?
21.
Овцеее
14.02.2022 19:17:22
Метода бил разработен ,, от Световната банка” ?!?!//! Таз прогнила , частна институция ли трябва да ми буди респект? И с каква гордост го написали.... А другото извръщение.... „учени” от Софийския университет... ехааааа каква класа само , че и учени имало там..ти да видиш. Тази статия е платена от Соросоид НПО Америка за България. А и заповеди на министерството се дават от там
20.
Овцеее
14.02.2022 19:17:15
Метода бил разработен ,, от Световната банка” ?!?!//! Таз прогнила , частна институция ли трябва да ми буди респект? И с каква гордост го написали.... А другото извръщение.... „учени” от Софийския университет... ехааааа каква класа само , че и учени имало там..ти да видиш. Тази статия е платена от Соросоид НПО Америка за България. А и заповеди на министерството се дават от там
19.
ХХ
14.02.2022 19:17:01
Виждам, че починът на ЕС намира почва сред читателите на Флагман. Само да не се озъбят, както се озъбиха след първите седмици на правителството на ПП, когато училищата в кв. Победа почнат да получават тройно на ПМГ и езиковите....
18.
сссс
14.02.2022 17:35:37
И сега всички ще станат отличници, а критериите на външното оценявани и матурите ще се занижат още повече. Ако сегашните зрелостници се явят на матурите от преди 40 год, 90% от тях ще имат двойки. Да не говорим, че повечето учители са посредствени и преквалифицирани, нереализирали се в професията си.
17.
Хе хе
14.02.2022 17:30:14
То и сега се пишат на неграмотни ученици хубави оценки, само и само да си вдигат реномето учителите. А аз си мислех , че няма накъде по-зле да става. Честно казано съм потресен , как учители спокойно разговарят с родители и ученици на жаргон , половината букви изядени , някакви странни звуци . А се очаква ,да са осъзнали се хора , професионалисти в пълния смисъл на думата .
16.
пипи
14.02.2022 16:55:52
Да се разбира-училищата ще си приписват успехите на колегите в сивия сектор. Да излязат на светло разходите на един ученик за частни уроци през годините, а парите да се насочват към правилното място! За какво да се финансират разни изчерпани от смисъл учебни заведения, в които няма нищо полезно и качествено за образованието на едно дете, масово пълни с уморени възрастни, на които изобщо не им се работи с деца.
15.
ХХ
14.02.2022 16:51:18
Трябва да има училища с различни нива на дипломите. И само най-добрите да могат да влизат в Университет.
14.
ХХ
14.02.2022 16:49:12
Правилно!
Трябва да е като в ЕС! Колкото са по-лоши резултатите, толкова повече пари трябва да получава училището, за да може да ги подобри.
13.
Георги
14.02.2022 16:28:18
Уважаеми критици,четете внимателно преди да критикувате
12.
ХА ХА ХА
14.02.2022 16:24:13
Това трябва да важи и за учителите !
11.
Наблюдател
14.02.2022 16:17:56
Всички сега ще станат отличници.Увеличихте им заплатите да си бъркат яхнийте вкъщи ,да люпят слънчоглед и да гледат сапунки.Тия учители само реват за пари,живот си живеят ,а нищо не правят.
10.
Реалист
14.02.2022 16:11:09
Както днес учители и директори успяват да впишат децата, които не ходят на училище за редовно посещаващи, така ще изфабрикуват и "добри резултати".
И днес не е тайна че директорите на училища с ромски деца дават да се преписва на матурите, но децата от малцинствата могат да препишат като за оценка 3 или 4, тоест и да преписват не могат.
Много е важно кой ще е квестор на матурите и кой ще проверява. Единствения начин за честно оценяване е да пуснат хора, доброволци от обществото, които не са свързани със системата на образованието за квестори и проверяващи. Така както е било по времето на "под игото" (радини вълнения), но децата да пишат на хартия, а не устно.
9.
Родител
14.02.2022 16:07:21
Да живее учението дистанционно.Учителите ще си готвят манджите ,учениците ще си четат сами урока и хайдеее на шестиците.Ей,даскал да си днес!
8.
Вашето име:
14.02.2022 16:01:16
Преди много години имах наблюдение над приема след 7 клас. От айтоския балкан идваха пълни отличници. 6,00! То, детето, трудно говори бъ;гарски, но е отличник! (За мой ужас, се оказа, че родителите им не разбират и говорят български.)
7.
:-)
14.02.2022 15:57:25
Преди много години имах досег до приема след 7 клас. От Айтоския балкан идваха пълни отличници. 6,00! То със затруднение говори български, но е пълен отличник! И в момента класа с най-висок бал беше от едно Смолянско село, май.
6.
Истината
14.02.2022 15:53:17
Разделянето на децата по критерии като населено място, език и др си е чиста дискриминация. Защо Реджеб от Руен ще покрива по нисък критерии от моя Иван в английската гимназия в Бургас, а парите които ще се получават за тях ще да еднакви?!?
5.
Той
14.02.2022 15:48:54
Не е подходящ метода, защото директорите трябва да натирият некъдърните си протежета и на тяхно място да назначат кадърни хора....
4.
az
14.02.2022 15:47:58
Подобно решение е малоумно. Всяко училище ще се стреми да има ученици с отличен успех. И понеже по-лесният вариант е да се завишава изкуствено успехът, учителите ще рисуват отлични оценки само за 3+3 и азбуката от А до Я. Та така ще си пръкваме новите изкуствено "умни" и надарени готованковци, ама какво им пука на училищата. Важно е да се усвояват средства за успех. И за да не бъда само критичен, ще напиша, че всяко училище трябва всяка година да излъчва свои деца за конкурс. Конкурс, в който по училища да си мерят възможностите. Децата, представили се най-добре в това съревнование, ще донесат на училището си и дивиденти. Лесно и просто е. Днес какво се случва. В ПМГ има 20 отличника, в Любен Каравелов 25 отличника. Е, значи ли че училище Л. Каравелов е по-успешно от ППМГ Бургас, което доказано произвежда умове за наше благо.
3.
Изгревлия
14.02.2022 15:29:25
Директори ще казват на учители, които преподават, докато си готвят манджите в къщи, да пишат шестици на атрофирали, функционално неграмотни деца, които блеят по 9 часа в екрана и не могат в 6 клас да си напишат името, за да може училището да има пари, за да си плати тока.
Амин !
2.
Петя
14.02.2022 14:40:31
Добра идея, но как точно измерваме успехите им? С фалшивите шестици ли? Или със занижените критерии на матурите? За мен са успешни само, ако печелят международни състезания, олимпиади и сертификати по математика, чужди езици и т.н.
1.
Така и трябва!
14.02.2022 14:28:29
Стига с тия мъртви души и източване на бюджета. 90% от децата в селата са призраци!
  Добави Коментар
Жените от тези зодии привличат токсични мъже Не говорим само за негодник, който лъже и изневерява Признаци на мъжа, който ще ви донесе само проблеми и главоболия В повечето случаи такива господа изобщо не будят подозрение в първите дни на запознанството, но въпреки това допускат някои грешки
Пазете се! Тези 12 неща в къщата неусетно разрушават психиката ни Незабавно се отървете от тях Откакто научих рецептата за тази сладоледена торта с бишкоти, друг десерт през лятото не правя! (ВИДЕО) Разхлаждаща свежест, уникален вкус
4 качества на хората, които умеят да избягват провалите Всеки човек в този живот има външни опори: сродна душа, любящи роднини, работа, някакво хоби Как да защитим парите и данните си, ако ни откраднат телефона Експерти дават пет съвета как да се предпазим от злоупотреба, дори и след като телефонът ни е бил откраднат
Габровска с номинация „Порнозвезда на годината“ Розовата актриса иска да превземе и Лас Вегас Чистачки лъскат апартамента за 500 лева Богаташи глезят съпругата с домашна помощница
Вежди Рашидов вае Ламбо за 100 000 лева! Столична община не дава паметникът да е пред Народния театър Кой е бил най-големият страх на Мария Бакалова преди пробива в Холивуд Бургазлийката разказва за пътя си към голямата сцена
Варненци пропищяха от змии От Общината търсят решение на проблема Има надежда! Лекарство на Pfizer срещу вид рак на белия дроб показва добри резултати След 5 години при повече от половината пациенти, лекувани с лорлатиниб, ракът не е прогресирал