Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Миряни с добри сърца, помогнете да върнем живота в светия Богородичен дом край Бургас (ВИДЕО)

Игуменката Ксения и доброволецът Николай са поставили кутии за дарения на 11 места в града с надеждата да върнат служенията в манастира край ж. к. „Меден рудник”
Ключови думи: манастир света богородица, бургас, майка ксения, николай иванов, кутии, дарения, климатик

Новата игуменка на манастира „Свето Рождество Богородично” в бургаския ж. к. „Меден рудник” зове хората с добри сърца да помогнат за възстановяването на Божията обител. На първо време е необходимо закупуването на климатик, с който да се отоплява храмът и да бъде възстановена най-важната му дейност – литургията.  

С изключителен ентусиазъм, с вяра в Божията милост и силата на молитвата майка Ксения се е заела с нелеката задача да върне към нормалния живот едно свято място, което дълги години представляваше нелицеприятна гледка за всеки носещ Бог в сърцето си мирянин.

Майка Ксения: Ида с мир и любов в манастира край „Меден рудник“

От началото на август месец тази година обаче Ксения е действащата игумения на манастира, а възрастната майка Серафима, чиято смущаваща репутация отблъскваше истински вярващите, се е изнесла при дъщерите си. Така тук нещата малко по малко се променят към по-добро. Над 100 души помагат за разчистването на светия Богородичен дом и там вече човек може да се разходи и да запали свещ, без да се притеснява или гнуси от мизерия. Днес чрез Флагман.бг майка Ксения благодари на всички доброволци за помощта, както и на Община Бургас и кметството в ж. к. "Меден рудник".

Следващата крачка обаче е в манастира „Свето Рождество Богородично” да бъде възстановена най-важната дейност за всяка обител, а именно богослужението.

Това е сметката, чрез която можете да дадете своята лепта за възстановяването на Богородичния дом

„Основният ни проблем е, че няма къде да се извършва най-важното в нашата вяра, центърът на нашия духовен живот е литургията. Най-подходящо е това да се случва в храма, но тук е студено, сега започва и зимният период – от Никулден до Петдесетница и при минусови температури няма как да направим тази важна крачка”, каза пред Флагман.бг майка Ксения, която наш екип днес откри в храма, молейки се за поредното чудо. Защото тя нарича така всяка помощ от миряните, които не забравят Богородичната обител.

Смениха игуменката на манастира в ж.к.“Меден рудник“, викат полиция, за да изведат майка Серафима

Именно чудо среща майка Ксения с Николай, който пръв подема кампания за набиране на средства, с които да  се закупи голям климатик, който ще реши проблема с отоплението. Николай поставя кутии за дарения на 11 места в града с надеждата добри хора да помогнат за набирането на 5 хиляди лева за стенния климатик, който би върнал празничната литургия в църквата на манастира, би върнал кръщавките, би върнал живота.

Майка Ксения показа на екипа ни и лицето на свети Кирил, който е един от създателите на българската азбука. То е толкова корозирало, че е заприличало на лице на прокажен и буквално плаши. Нека не оставяме това така!

 Храмът и сградите в манастира се нуждаят от ремонт, голяма част от тях в момента дори са запечатани, защото се считат за опасни. Трябва да бъдат подменени иконите, да се възстановят стенописите, като преди това обаче бъдат укрепени и ремонтирани самите сгради, които в момента се рушат.

Майка Ксения показа на екипа ни и лицето на свети Кирил, който е един от създателите на българската азбука. То е толкова корозирало, че е заприличало на лице на прокажен и буквално плаши. Толкова силна е ерозията, че сърцето ти се свива как се руши и пада мазилката от образа на този наш голям светия. А лошото му състояние символично изобразява състоянието на вярата ни – отдалечаването ни от Бога.

Аз не мисля, че манастирът е забравен. Надявам се да се върне доверието на хората, че нещата могат да продължат по по-добър начин, казва с надежда игуменката, отправя поглед към небето и се кръсти.

Още от портала трябва да започне възстановяването, но са нужни много работа и средства

„В тези тежки времена преди всичко трябва да се обръщаме първо към Бога, а мястото за това е най-вече храмът, Божият дом, където сме призовани на молитва във всеки неделен ден и където най-тясно се приближаваме до Бога чрез светата литургия и чрез приемането на тялото и кръвта Христови във вид на хляб и вино в светото причастие”, така завършва разговорът ни с игуменката на манастира край ж. к. „Меден рудник”.

11 кутии са поставени на различни места в Бургас, разкрита е и банкова сметка, чрез която също можете да помогнете. От първия ден, в който майка Ксения е влязла в манастира край ж. к. "Меден рудник", тя представя редовно отчет за работата си пред Сливенската митрополия. Флагман.бг гарантира, че за всяко дарение, направено чрез кампанията, която организираме, ще бъде водена отчетност. Призоваваме дарителите по банков път да въвеждат основанието за превода - покупка на климатик, ремонт на фасадата, възстановяване на стенописи и прочее.

За да помогнете на манастира, своята лепта можете да оставите в кутиите в магазин „АНЕТ” в близост до Небостъргача в ж. к. „Меден рудник”, магазин „ABSOLUT”, автомивката зад Автогара „Запад”, магазин „Баш Бакалиятъ” в близост до новата Библиотека, както и в шест от пекарните „Зия” – в ж. к. „Изгрев”, до Старата поща, в ж.к. „Славейков” бл. 142, в ж.к. „Меден рудник” и на площад „Тройката”.

Така изглеждат кутиите, поставени на 11 места в Бургас

 

Сексът с тези зодии е трагедия Те са най-слабите любовници Идеалното тегло според възрастта Какво е здравословно за мъже и жени
Беше просто блъскане, не любов Една жена си спомня как е била обект, а не партньор Това са зодиите, които винаги носят рога: Всички знаят, само те не Те вярват в лоялност, вярност и доживотна романтика
Лято, жега и опасност: Как да разпознаем, че получаваме инфаркт или инсулт Високите температури, влагата и резките температурни колебания повишават натоварването на сърдечно-съдовата система Защо в апартамента ни винаги мирише на лошо Причини, които често пропускаме
Топ 5 зодии, които са въздух под налягане: Големи претенции, малко съдържание Те се мислят за елит, но реалността често ги поставя в графа "самозаблуда" Ето я новата армия на Бойко Борисов ГЕРБ смени лидера на младежката си структура 
Ужасни грешки, които допускаме с хладилника Защо мирише, разваля храна и ни създава проблеми Хвърлих всички препарати, с тази домашна смес за жълти стотинки кухнята ми блести Тази уникална комбинация лесно ще премахне и котлен камък, че и грес
Направих уникална кашкавалена пита и най-накрая затворих устата на свекърва ми, която все ме подценява в кухнята Рецептата е толкова проста, че всеки би се справил с нея Това са зодиите, които все си падат по най-големите боклуци Вижте кои са те