Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

С 1.6 млн. лв. ремонтират старото кино в Карнобат

Киното ще бъде превърнато в мултифункционален културен център, а сградата ще бъде запазена в оригиналния й вид
Ключови думи: старото кино, карнобат, ремонт, културен център, отпуснати средства

Старата и красива сграда на киното в Карнобат ще бъде напълно преобразена и превърната в културен център. Новината идва след като след заседание на Министерски съвет днес бяха отпуснати 1 617 000 лв. – средства, които да се използват за ремонта на постройката. Решението на проблема идва 13 години след първото проектно предложение, с което община Карнобат кандидатства за финансиране по ОП „Регионално развитие“, което обаче тогава не получи одобрение. 

Сега администрацията има разработен напълно готов идеен проект за адаптация на киното в достъпен културен център, а основната цел ще е да се създадат реални условия за отваряне на сградата и активното и участие в живота на хората от Карнобат.

В бъдещия културен център ще има многофункционална сграда с общо 12 места, която ще може да се ползваа за презентации, конференции, семинари, работни срещи и др. Тя ще е оборудвана с необходимата техника за осъществяването на предназначението й. Във фоайето ще бъдат интегрирани информационно обслужващи функции, а непосредствена близост до входа ще се изгради ниша за експозиции.

На втория етаж ще се оформи зала за изложби и културни дейности с прилежащо обслужване.

Сградата има изключително любопитна история. Тя представлява недвижим архитектурно – строителен паметник на културата със статут на архитектурно – строителна недвижима културна ценност, което означава, че при настоящия проект нейния облик няма да бъде променен. 

Данните за нейното построяване са неофициални. Според местните жители „Театърът” (както е била известна първоначално) е построен в периода 1920-1925 г. В нея са се провеждали балове, тържества, културни и представителни мероприятия, пише karnobat-voice.com.

През годините са извършвани няколко преустройства, за които липсват данни в архивите на общината и местния музей. Около 1960 г. сградата е адаптирана като кино „Н. Вапцаров” и с това предназначение се е ползвала до 1992 г., когато е затворена за посетители и става неизползваема. 
Постепенно започва да се руши, а през 2001 г. избухва пожар, при който изгаря покрива, залата и балкона, всички елементи от обзавеждането, облицовки, дограми, частично е компрометирана носещата конструкция, повредени са почти всички външни стени. През 2003 г. на община Карнобат са отпуснати държавни средства за провеждането на най-неотложни мероприятия по разчистване на обгорелите отпадъци, както и демонтиране на елементи от сградата, създаващи непосредствена опасност и застрашени от самосрутване. 

През 2004 г. са отпуснати допълнително средства за изготвяне на инвестиционен проект за възстановяване на сградата и осъществяване на строителни ремонтно-възстановителни дейности. Изпълнени са строителни работи, свързани с укрепване на съществуващите основи на сградата, изграждането на допълнителни фундаменти за колони и основи за стени, излети са предвидените стоманобетонови плочи, заготвена и монтирана на място е металната конструкция над залата, излято е основното вито стълбище в централното фоайе, където е направена и бетоновата настилка.
 

Ще бъде въведена наредба за временните места за палатки и кемпери извън морските плажове и къмпингите С наредбата ще бъдат уредени условията и процедурите за обособяване на такива места в зони „А“ и „Б“ на Черноморското крайбрежие Топ 5 на най-лъжливите зодии: На тях не трябва да се доверяваш за нищо на света Астрологията откроява пет знака, за които лъжата не е грях, а инструмент – за оцеляване, забавление или просто удобство
Истината за тази риалити звезда Непрекъснати, несекващи подмятания и подигравки години наред Това са най-завистливите зодии В света на астрологията обаче има знаци, които са много по-склонни да завиждат и да търсят потвърждение на собствената си стойност чрез сравнение с другите
Звезден актьорски състав в "Кошмарна комедия" разсмива Бургас до сълзи На 3 юли от 20:30 ч. публиката ще се наслади на блестящото представление "Кошмарна комедия" от майстора на френския хумор Жан Поаре Отказа се от грима, но не и от имплантите Момичето с червен бански, което тичаше по плажа и възбуждаше мъжките фантазии, е останало в миналото. За добро или лошо обаче е тази промяна?
Топ 5 на най-арогантните зодии и как нараняват другите Ето кои са най-често посочваните Готви ли се за сватба Фолкпевицата сподели интересен кадър
Всяка събота правя най-пухкавите мекици без мая по тази рецепта Въпреки че тестото не съдържа мая, то трябва да почине, за да стане еластично, в това е и тайната Видите ли това в дома си, в никакъв случай не посягайте към вредни препарати, а направете това Най-добрият начин да се справите с мравките в градината е да използвате органични инсектициди
Министър Мирослав Боршош откри културно-информационен туристически център в Белене  Инициативата насърчава сътрудничеството между местната власт, институциите и бизнеса Защо не съм знаела този трик за маслото и цедката по-рано (ВИДЕО) Вместо да се занамавате да режете, просто използвайте кухненската вещ