Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Заспиването в лошо настроение подсилва негативните емоции

Ключови думи: сън, лошо настроние, негативни емоции

Лягането в лошо настроение може да доведе до засилване на негативните спомени в мозъка, давайки научно обяснение на старата поговорка, че човек не трябва да си ляга ядосан. Заспиването докато съзнанието пази скоро формиран лош спомен помага за неговото запечатване в паметта и затруднява отърсването от него.

Това твърди екип от китайски и американски учени, според които най-правилно би било споровете да се решават преди лягане.

„Това проучване предполага, че има известна истина в стария съвет да не си лягаме ядосани“, казва съавторът на научния труд Юнчжъ Лю.

Лю и неговите колеги са направили експеримента върху 73 мъже доброволци, за да изследват ефекта от съня. Те е трябвало в продължение на два дни да наблюдават определени снимки и да ги свързват с негативни преживявания и емоции. По-късно те отново е трябвало да се върнат към снимките и или да си припомнят лошите спомени, или да се опитват да се преборят с тях. Тестовете са били извършени два пъти – след сън и непосредствено след показването на снимките.

Учените са установили, че за доброволците е много по-трудно да потиснат лошия спомен след сън, отколкото непосредствено след показването на снимките. При тестовете е станало ясно също, че по време на сън лошите спомени се запазват в тази част на мозъка, която отговаря за дълготрайната памет.

Известно е, че сънят засяга възприемането, съхранението и обработването на новопридобита информация. В същото време е известно, че негативните или травматични събития се запазват повече в съзнанието от позитивните или неутралните.

Неспособността за потискане на лоши спомени или емоции се свързва с редица психологически проблеми като депресия или посттравматичен стрес. По думите на Лю преди провеждането на това проучване „ние не знаехме дали е по-добре или по-зле да потискаме спомените си преди или след сън“.

Авторите на проучването също така посочват, че лишаването от сън непосредствено след травматично събитие може да предотврати запазването на негативни спомени и по този начин да се осигури възможност за блокиране на нежеланата информация.

2
Коментара по темата
2.
Боби
22.09.2021 22:42:28
Тя: Сигурно си мисли за някоя к*рва.
Той: Защо пицата е кръгла, слагаме я в квадратна кутия, а я ядем на триъгълници?
1.
Боби
22.09.2021 22:39:39
Тя: Сигурно си мисли за някоя кур*а.
Той: Тия Барса без Меси за жив зян.
  Добави Коментар
Направи гръмко изказване за Русия От Кремъл отдавна искат мир, твърди Лукашенко Новият папа е голям фен на... Лъв Четиринадесети е привърженик на италианския Рома
Много се харесват Памела Андерсън и Лиъм Нийсън - това ли е новата звездна двойка? Преследва я маниак Мъж тормози Анистън
Продават на загуба Бившата двойка иска да се отърве от имение Спират им парите? Скандал със Семен Новиков и Кирил Милов
Притеснителна информация за Варна Наркотици отведоха трима в арестите Извънредно: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента Причината е идеята за референдум за еврото
Задава ли се потоп в областите Бургас и Ямбол  BG-ALERT с предупреждение за опасност Див екшън в Перник Четирима младежи са задържани
Голям проблем с водата в... Село Полковник Серафимово Гръмна бомба за него Ще води "белия балет"