В „ЛУКойл” като ужилени от атаките на министър Трайков
Като ужилени реагираха в „ЛУКойл” – Бургас, след като министърът на икономиката Трайчо Трайков подхвърли идеята държавата да си откупи обратно комбината за 100 милиона долара, след като този бизнес е станал толкова губещ. Дълго и нервно прессъобщение бе разпратено днес от пресцентъра на рафинерията до медииите. „Ако аспирациите на министър Трайков към активите на най-големия инвеститор в България - групата "ЛУКойл", имат пазарен характер, а не изразяват намерение за национализация, бихме желали да информираме господин министъра за някои цифри, както следва - 101 милиона долара са платени от "ЛУКойл" за 58% от акциите на "Нефтохим", 360 милиона долара - за изплащане на старите задължения на предприятието към фиска отпреди приватизацията и 37 милиона долара - за изплащане на скрити задължения на "Нефтохим" към момента на приватизация”, твърдят от комбината. За 11 години дружеството инвестирало и 1 милиард долара за модернизация на основния производствен фонд, инсталации за обезпечаване на европейските норми за качество на горивата, екологични проекти, проекти за подобряване на енергийната ефективност, както и за ликвидиране на старите екологични щети.
Абсолютно произволните са според „ЛУКойл” изчисленията на министъра за дела на нефта в цената на горивата. „Ако от днешната крайна потребителска цена на дизеловото гориво извадим данъците и акцизите, делът на нефта като суровина ще представлява не 30, както твърди той, а 67% от цената му преди облагане. Само от тези цифри е видно, че изчисленията на г-н Трайков се различават от действителността с малко повече от 200 на сто. И ученик от началните класове може да пресметне, че ако стойността на 2/3 от една стока поскъпне с 1/4, цената на стоката ще се покачи далеч над седемте "изчислени" от министъра процента още преди да бъде обложена със съответния акциз и да състави данъчната основа за още 20 процента облагане с ДДС”, пишат с ирония и неприкрита подигравка към министъра от бургаската рафинерия.
Тук са бесни и от удивлението на министър Трайков, че комбинатът в Бургас работи на загуба през последните 2 години. „Този факт е отразен в напълно достъпните публични финансови отчети на дружеството, които би трябвало да са му отлично известни най-малкото заради наличието на златна акция на държавата и присъствието на заместник-министър в надзорния съвет на предприятието”, се казва в прессъобщението. В него се цитират и специализираните икономически медии като Oil&Gas Observer, Bloomberg, The Business Times, Financial Times и пр., които от над две години насам постоянно публикували информации и анализи за състоянието на европейската преработвателна индустрия и последиците от кризата. Много световни компании се стремяли да се освободят от своите преработващи мощности в Европа и само в последно време 12 рафинерии били продадени или обявени за продажба заради финансови загуби. „За компаниите от световния нефтен бранш със сигурност ще бъде интересно да научат, че българският министър на икономиката и енергетиката разполага с неизвестно за тях ноу-хау как техните рафинерии да печелят при скъп нефт и свито потребление”, пишат от „ЛУКойл”.
Сурови към министъра, от рафинерията не пропускат индиректно да похвалят шефа му Бойко Борисов, чийто кабинет за първи път от 20 години повел истинска борба срещу контрабандните горива у нас и създал правила в бранша. В резултат на това само през януари и февруари били отчетени с 35 милиона лева по-големи обороти на бензиностанциите в страната, отколкото през същия период на миналата година, въпреки свитото потребление.
„ЛУКойл” не пропуска да напомни, че 40% от данъчните приходи в бюджета от началото на годината са именно от рафинерията. За Бургас и бургазлии обаче тя отдавна не е това, което беше. Още в края на миналата година стана ясно, че комбинатът рязко съкращава социалните си разходи и хората на Бургас ще бъдат основните потърпевши. От 1 януари 2011 година „ЛУКойл” спря да финансира почивката и рехабилитацията на бившите и настоящи нефтохимици в Профилакториума си във Ветрен. В резултат на това стотици хора бяха лишени от тази придобивка, а около 50 човека, работещи там, останаха без работа и заплати. Заговори се дори, че базата ще бъде продадена на „Токуда груп”, но информацията бе отречена и от продавача, и от купувача. От близо година „ЛУКойл” е сред основните генератори на безработица в Бургаско заедно със строителния и туристически бранш. През август 2010 година „Нефтохимпроект” съкрати 26 човека, а „Балкани ЛК” ООД – 262 души. По-късно съкращенията продължиха. По непотвърдена информация сега „ЛУКойл” възнамерява да продаде и Дома на нефтохимика.
Министър Трайков започна битка, от която тихомълком трябва да се оттегли, смятат анализатори. Вчера пред национална телевизия началникът му Бойко Борисов официално зае страната на рафинерията. "Оставете го икономическия министър, тази седмица той направи няколко много необосновани твърдения, аз съм му казал какво имам предвид", каза той.
Добави Коментар