Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Предлагат промяна на методиката за определяне на линията на бедност

Ключови думи: бедност, линия на бедността, доходи

Предлага се промяна в методиката за определяне на линията на бедност. Проектът на постановление на Министерски съвет е публикуван на страницата на социалното министерство и на портала за обществени консултации.

Срокът на общественото обсъждане е до 9 август. С проекта на постановление се предлагат промени, произтичащи от следните обстоятелства: от една страна, всички документи на Европейската комисия в областта на бедността и социалното включване се основават на данните от изследването EU-SILC.

Това изследване представлява обща методология на Европейския парламент и на Съвета се определя обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки.

Проучването за доходите и условията на живот (SILC), е част от изследванията включени в регламента и се отнася до събирането на съпоставима и актуална информация за моментното състояние и динамиката на доходите, както и за нивото и структурата на бедността и социалното изключване на национално и европейско ниво.

Предлага се разширяване на възможността за определяне на линията на бедност, когато последната бюджетна прогноза за текущата година предвижда спад на БВП и заетостта, и такива спадове се отчитат от НСИ за предходното тримесечие на годишна база, като критериите за прилагането му се преобразуват от задължителни във възможност за избор, пише в доклада на социалния министър.

Необходимо е да се използва един показател за определяне на бедността - линията на бедност, определена от изследването EU-SILC, като по този начин ще се използват едни и същи показатели/данни в политики по доходите, по социалното включване, в сферата на социалното подпомагане, в областта на пълноценния живот на хората с увреждания, подоходната политика и др.

Определянето на линията на бедност от изследването EU-SILC ще има положителен ефект върху възможностите в рамките на държавната политика в социалната сфера да се въведат обективни механизми, свързани с линията на бедност, и да се разшири полето на нейната приложност. Предложението е да се премине към определяне на линията на бедност, съгласно SILC, без корекция.

В последната Актуализирана средносрочна бюджетна прогноза от декември 2020 г. се предвижда за 2021 г. ръст на БВП от 2,5 на сто, коефициент на безработица от 5,2 на сто и ръст на заетостта от националните сметки от 0,9 процента. Последните данни от НСИ за първо тримесечие на 2021 г. отчитат спад на БВП от 1,8 на сто на годишна база.

За първо тримесечие, по данни от наблюдението на работната сила, коефициентът на безработица е 6,3 на сто, заетостта по данни на националните сметки намалява с 2,5 процента на годишна база. Тези резултати дават основание и определят необходимостта от търсене на възможности за промяна в механизма за определяне на линията на бедност за страната.

С проекта на постановление се предлага изменение на методиката с достатъчно и различни възможности за определяне на размера на линията на бедност за страната, в условията на извънредна обстановка, породена от разпространението на пандемията, и наличието на необходимост от взимане на решения в условията на извънредност, когато статистическата или прогнозната дейност е компрометирана от неикономически структурни трансформации.

Използването на изключения от правилото, съдържащо се в методиката, не следва да видоизмени целта пред определянето на линията на бедност за страната като адекватен, измерим и съпоставим инструмент, пише в доклада.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика
Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана За нищо на света не съхранявайте този продукт в хладилник Някои продукти изискват специфични условия за съхранение, за да се запазят в най-доброто си състояние, както по отношение на вкус, така и по отношение на безопасност
Тошко Йорданов: В ИТН няма разнобой, отдавна сме посочили, че сме за еврото Референдумът не е чрезвичайна ситуация, каквато се опитват да я изкарат част от партиите Всеки клиент на тази голяма БГ банка да чете, за да не загуби много пари Потребителите получават в електронните си пощи мейл, в който се алармират клиентите на банката, че трябва да "актуализират" документа си за самоличност
Тиктака бомба: Учени засякоха времето до пълното изчезване на живота на Земята Всъщност, колкото и да не ни се мисли за това, рано или късно всичко на Земята ще приключи 60 лева за килограм череши у нас, дори във Франция са по-евтини Трагична година за овошките, не само в района на Кюстендил, но и в страната
Мръсна игра за книжки: Как спират новия контрол над шофьорските курсове Приложение трябва да ги следи, но е пълно с дефекти, заяви шефът на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев Галена плаща 11 бона за училището на големия си син! Фолкпевицата е първият потвърден член в състава на журито в предстоящия сезон на „България търси талант“
Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна Предложението за преки преговори между Русия и Украйна на 15 май в Истанбул направи рано в неделя руският президент Владимир Путин Без риск за здравето: Точното количество алкохол на ден Стандартната порция се изчислява по конкретен начин и е различна за мъжете и жените