Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Метаболизъм – кои са най-често срещаните заблуди за него

Ключови думи: метаболизъм, как да подобрим метаболизма, заблуди за метаболизма

Сигурно се чудите как най-добрата ви приятелка яде по три парчета торта през уикенда, но все още се побира в любимите си дънки. Всичко е въпрос на метаболизъм и генетични фактори, които имат важна роля за това дали човек ще качи килограми или не, прекалявайки с определени храни.

„Генетиката играе роля в метаболизма ви, както и някои медицински състояния, като нарушения на функциите на щитовидната жлеза“. Това обяснява нутрицистът Саманта Касети, според която със сигурност всеки един от нас може да контролира метаболитната си система, ако се храни по правилния начин и прави определени упражнения няколко пъти седмично.

„Упражненията представляват до 30 процента от изгорените калории и включват силови тренировки. Тази допълнителна мускулна маса ще ви даде малък, но значим метаболитен тласък“, обяснява специалистът пред Purewow.

Що се отнася до менюто, има храни, на които може да наблегнете, за да ускорите метаболизма, както и други, които е по-добре да избягвате, за да нямате проблеми в тоалетната.

„Многобройни проучвания сочат, че консумирането на непреработени храни в сравнение с преработените (като сладкиши и рафинирани зърнени храни) може да помогне“, коментира още Касети.

Кои са най-често срещаните заблуди, свързани с метаболизма?

1. Не можете да направите нищо, за да промените метаболизма си
Не само генетиката и някои медицински състояния контролират вашия метаболизъм. Всеки може да направи няколко малки промени, с които да подобри работата му. Д-р Касети посочва, че храненето е много важно за метаболизма и затова не бива да се заблуждавате, че няма начин да го промените.

Някои храни, богати на аминокиселини, ненаситени мазнини и фибри, са изключително полезни. Такива са бадемите, кейл, чиа, сьомга, яйца, кисело мляко, спанак и други.

2. Слабите хора имат по-бърз метаболизъм от тези с наднормено тегло
Друга заблуда, в която вярват най-вече онези, които са с проблеми в килограмите и не харесват тялото си. Истината е, че е съвсем обратното. Метаболизмът се контролира и от процеси като сън, сърдечен ритъм, двигателна активност и други. Следователно, погрешно е схващането, че при слабите той е на по-високи обороти. Просто тези, които тежат повече, имат нужда от повече калории, за да се раздвижат.

3. Докато се храните добре и тренирате, вашият метаболизъм ще е отличен
Да, диетата и упражненията са важни, когато става въпрос за метаболизъм, но Касети посочва друг фактор – сънят, който е от първостепенно значение. Той може „да работи“ срещу метаболизма, въпреки наличието на правилния режим за хранене и движение.

„Лишаването от сън оказва дълбоко въздействие върху вътрешните метаболитни процеси на тялото. Недоспиването само една нощ може да наруши хормоните ви и да увеличи вашия апетит“, казва нутрицистът.

Изграждането на лош режим на сън, което се получава с някои вредни навици (прием на алкохол, тютюнопушене, използване на електронни устройства в леглото...), с течение на времето увеличава риска от проблеми с теглото.

Ако промените начина си на хранене, движите се достатъчно и спите поне по 7-8 часа през нощта, но забелязвате, че сте качили излишни килограми, трябва да се консултирате с лекар. Може да сте развили така наречения метаболитен синдром – съвкупност от различни нарушения, които могат да доведат до захарен диабет и сърдечносъдови заболявания. Хората, които са с наднормено тегло или затлъстяване, са предразположени към него.

Източник: Tialoto.bg

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Дует от Бургас оглави „Ново 10+2“, тяхната „Хлебарка“ е на крачка от хит на месеца Втори в музикалната класация на БНТ2 са Мартина Табакова от морския град и Коцето Калки с „Търсехме щастие“ Странен въпрос втрещи мрежата: Изневяра ли е сексът с проститутка?  Не, бе - утринна зарядка е, коментира един от възмутените и съветва жертвата да потърси утеха в прегръдките на жиголо 
Разсъблече се и запали пожар Водещата на "Островът на 100-те гривни" Диляна Попова сподели, че имала едно и също гадже със сестра си няколко месеца Вкараха Андреа спешно в болница Феновете й са в потрес, надяват се да не е пипнала коронавирус
Гамени крадат гайки от джантите в Пловдив, стотици животи са застрашени Има опасност гумите да изхвърчат в движение Златка и Дънди: "Хелс Китчън" е истински ад Всеки път имахме таймер, което допълнително увеличаваше стреса, споделя бургазлийката
Съпруга се разрови в телефона на мъжа си и животът й се преобърна на 180 градуса  Не мисля, че има някакъв начин да се справим с това, признава съсипаната жена Галена по бански в скъп хотел Певицата показа и в каква топ форма е
Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент
Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана