Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

С месеци може да трае загубата на вкус и обоняние от COVID-19

Ключови думи: коронавирус, covid-19, обоняние, вкус и обоняние

Сред симптомите на COVID-19 загубата на вкус и обоняние се откроява като един от най-срещаните, който може да продължи месеци след излекуването на пациента.

Неотдавнашно проучване, проведено сред 2 581 пациенти от 18 европейски болници, изследва разпространението и възстановяването на обонятелната дисфункция. Установява се, че този симптом засяга 85% от пациентите с лек COVID-19, 4,5% от умерените случаи, и 7% от тези в най-тежко състояние.

Средната продължителност е 21 дни

Резултатите са публикувани в научното списание ‘Journal of Internal Medicine’, те разкриват, че средната продължителност на загубата на вкус и обоняние при пациенти с COVID-19 трае средно 21 дни. Но не всички хора са засегнати еднакво, тъй като една четвърт от хората, преборили болестта, възвърнаха обонянието си цели шест месеца по-късно, докато за други периодът е 2 месеца

95% го възстановяват след 6 месеца

"Обонятелната дисфункция е по-разпространена при леки форми на COVID-19, отколкото при умерени до критични форми, и 95% от пациентите възвръщат обонянието си 6 месеца след инфекцията", пояснява водещият автор на изследвания, Jerome R. Lechien, изследовател в Парижкия университет Saclay.

Въпреки това изследователите поясняват в резултатите от публикацията: „Необходими са бъдещи проучвания, за да се определи степента на дългосрочно възстановяване на пациенти с COVID-19“.

Превод и редакция: DarikNews

2
Коментара по темата
2.
AZ
07.01.2021 18:40:48
Върнах обонянието на 5 - ия ден. На 6,, 7, и 8 ден ми се обърка вкусът, като усещането беше за прекалена соленост. Моят Ковид беше със силно главоболие около 7 дена, възпали ми се и ухото, с което имах проблем. Десет дена бях отпаднал. Появи ми се дразнеща кашлица, която по-скоро беше ларингсова, докато не усетих лека тежест докато си взимах дълбоко въздух. През това време гледах да дишам правилно, като си поемах въздух през ноздрите и го изпусках през устата. Спрях ТВ, НЕТ, Фейсбук и поддържах духът си бодър. Във времето, в което имах ТВ ме заливаха с информации за починали, тежко обдишвани, липса на места по болници. Бягах от такива негативи, защото буквално ми действаха на психиката. Температура вдигнах един път, но я свалих с моя си метод - налгин хин, аспирин и витамин Ц. Завит през глава в леглото за 8 часа смених два потника и няколко чаршафа. Изкъпвам се и съм топ. Поддържах 36.8 градуса, имах и леко втрисане, но се наливах с чай, мед, цедени лимони, витамин Ц. Въпреки че ми изписаха антибиотик по телефона " за всеки случай" аз не прибегнах до него. Убеден съм, че трябва да се даде шанс на организма сам да се бори. Иначе пих Аверон-рапид по схмеа, същия беше преписан и на съпругата и детето ми, като профилактично средство. Карантинирах се и впродължение на 15 дена се борих с остатъците на този Ковид. Неприятен и упори вирус ми се струва. Не знам как предотрвтих инфекцията в дробовете си, но както писах не спирах да пия течности - чай, кимоново масло, мед в топла вода, мед без вода, сода бикарбонат или ябълков оцет на гладно, витамин Ц, ябълки, цитруси банани. Главоболието ми беше най-големия проблем. Имах чувтсвото, че някой ми разбива главата. Аналгинът имаше краткотрайно действие. Друго, което ме мореше беше зачервяването на лицето и очите ми. В същото време нямах нито кръвно, ното температура. Впоследствие се оказа, че това е в резултат на лечението ми с аверон рапид, който е повишил нивата на пикочна киселина ( това се наблюдава и в други мои приятели) в резулат на което получих и възпаление и подуване на стъпалата с адска болка, идваща от ставните урати. Абе с две думи, това нещо удря по слабите места на човек и може да те смели в зависимост от късмета ти, старите ти болежки и имунната ти система. Никак не е приятен и по-лекия вариант на Ковид, а представям си за по-тежките какво е. Все пак, Ковид протича по 1001 начина в различните хора.
1.
AZ
07.01.2021 18:40:44
Върнах обонянието на 5 - ия ден. На 6,, 7, и 8 ден ми се обърка вкусът, като усещането беше за прекалена соленост. Моят Ковид беше със силно главоболие около 7 дена, възпали ми се и ухото, с което имах проблем. Десет дена бях отпаднал. Появи ми се дразнеща кашлица, която по-скоро беше ларингсова, докато не усетих лека тежест докато си взимах дълбоко въздух. През това време гледах да дишам правилно, като си поемах въздух през ноздрите и го изпусках през устата. Спрях ТВ, НЕТ, Фейсбук и поддържах духът си бодър. Във времето, в което имах ТВ ме заливаха с информации за починали, тежко обдишвани, липса на места по болници. Бягах от такива негативи, защото буквално ми действаха на психиката. Температура вдигнах един път, но я свалих с моя си метод - налгин хин, аспирин и витамин Ц. Завит през глава в леглото за 8 часа смених два потника и няколко чаршафа. Изкъпвам се и съм топ. Поддържах 36.8 градуса, имах и леко втрисане, но се наливах с чай, мед, цедени лимони, витамин Ц. Въпреки че ми изписаха антибиотик по телефона " за всеки случай" аз не прибегнах до него. Убеден съм, че трябва да се даде шанс на организма сам да се бори. Иначе пих Аверон-рапид по схмеа, същия беше преписан и на съпругата и детето ми, като профилактично средство. Карантинирах се и впродължение на 15 дена се борих с остатъците на този Ковид. Неприятен и упори вирус ми се струва. Не знам как предотрвтих инфекцията в дробовете си, но както писах не спирах да пия течности - чай, кимоново масло, мед в топла вода, мед без вода, сода бикарбонат или ябълков оцет на гладно, витамин Ц, ябълки, цитруси банани. Главоболието ми беше най-големия проблем. Имах чувтсвото, че някой ми разбива главата. Аналгинът имаше краткотрайно действие. Друго, което ме мореше беше зачервяването на лицето и очите ми. В същото време нямах нито кръвно, ното температура. Впоследствие се оказа, че това е в резултат на лечението ми с аверон рапид, който е повишил нивата на пикочна киселина ( това се наблюдава и в други мои приятели) в резулат на което получих и възпаление и подуване на стъпалата с адска болка, идваща от ставните урати. Абе с две думи, това нещо удря по слабите места на човек и може да те смели в зависимост от късмета ти, старите ти болежки и имунната ти система. Никак не е приятен и по-лекия вариант на Ковид, а представям си за по-тежките какво е. Все пак, Ковид протича по 1001 начина в различните хора.
  Добави Коментар
Кола се вряза в кабинета на дентална клиника За щастие при зрелищния сблъсък тази сутрин няма пострадали, а екипът благодари на съседите и приятелите за светкавичната помощ Древен „египетски метод“ помага да заспим лесно в жегата Евтиният трик с влажен чаршаф охлажда тялото чрез изпарение, но експертите напомнят, че здравето е по-важно от икономията на ток
Kаруца блъсна 12-годишно момиче на пътя между две села край Стара Загора Детето е настанено в болница без опасност за живота, а непълнолетният каруцар е тестван с отрицателна проба за алкохол Спортно училище „Юрий Гагарин“ в Бургас открива обновената си учебна сграда и модернизирано общежитие Модернизираната база увеличава капацитета си до 126 ученици
Край на „запазването“ с чадъри в Халкидики: Гърция въвежда масова конфискация на плажа Община Полигирос даде срок до 5 юли на летовниците сами да приберат шезлонгите си, след което общинските служби започват масирани принудителни акции Обратно броене за съдебната реформа: Големият кадрови капан до 17 октомври Депутатите приеха промените за новия ВСС почти единодушно, но изискването за 160 гласа в парламента вещае тежък процедурен саботаж
Гордън Рамзи се готви за нова житейска роля, призна, че е ужасен Ще става дядо Какво търсят читателите при избора на нов автор? Пътеводител за издатели и автори: Какво определя избора на непознато заглавие на книжния пазар
Купи две ферарита, докато го съдят за невърнат кредит от 150 милиона лева Парадоксите в империята на Румен Гайтански – Вълка: Нови луксозни придобивки на пъпа на София на фона на източените милиони от ББР Виктор от „Ергенът: Любов в рая“ "оперира" носа си само с филъри и ботокс Риалити героят показа как е променил формата на носа си без реална хирургична интервенция
Онлайн триумф на садизма: Убиец позира с победен знак пред издъхващия 17-годишен Луи Изданието „Билд“ разкрива шокиращите видеокадри от Нарбон, при които група тийнейджъри пребиват жестоко свой връстник, оставяйки го да умре на строителна площадка НАП затяга примката около хазарта: Посредниците в онлайн залаганията минават на лиценз и 10% данък Министерството на финансите очаква до 150 млн. евро приходи от новия налог за афилиейт операторите, а черният списък на нелегалните сайтове вече ще се обновява всеки ден