Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Коронавирусът вече има над 1000 мутации

Ключови думи: Проф. Радостина Александрова, биологичен факултет, коронавирус

Проф. Радостина Александрова е завършила с отличие Биологическия факултет на СУ “Св. Кл. Охридски". Притежава магистърска и докторска степен по вирусология и е професор по “Морфология” в Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при  БАН. Хоноруван преподавател е в БФ на СУ (от 1998 г. към Лаборатория ”Вирусология”, 2007 – 2014 г. - към катедра „Генетика”; от 2016 г. – към катедра «Биохимия») и Медицинския факултет (2011-2014 г.) на СУ «Св. Кл. Охридски», както и към Училището за докторанти на БАН (от 2012 г.)

 Автор и съавтор на повече 180 научни статии в национални и международни списания и сборници от конгреси и конференции, на повече от 500 участия в научни форуми, 4 глави от книги. Член на Съюза на учените в България и на Ръководството на Имунологичното дружество в България. Ръководител на докторанти и специализанти от България и чужбина. проф.Радостина Александрова дава интервю за колегите от вестник Монитор, което препечатваме във Флагман.бг.

- Проф. Александрова, на какво се дължи драстичният скок на заразени с COVID-19 напоследък? Можем ли да кажем, че вирусът е станал по-агресивен?

- В никакъв случай не бива да приписваме някакви свръхестествени свойства на вируса. SARS-CoV-2 предизвика пандемия, защото е нов за хората и срещу него нямаме изграден имунитет, не разполагаме и с ваксина. В същото време той се предава успешно от човек на човек и за момента няма как да му „противодействаме“ освен чрез прилагане на познатите ни ограничителни мерки, които няма как да бъдат 100% ефективни. Освен това навлязохме в есенно-зимния сезон - той е благоприятен за разпространението на респираторните вируси, които се предават по въздушно капков път, какъвто е и SARS-CoV-2.Отпуските и слънчевото лятно време останаха назад, сега прекарваме повече време в затворени помещения, а вирусът се предава от човек на човек при близък контакт – смята се, че 15 минути на разстояние по-малко от 1.5 метра до човек, който отделя вирус, са достатъчни за заразяване. Именно това поражда необходимостта от спазване на физическа дистанция и използване на предпазни средства. Смятам, че всички спазваме добра лична хигиена по принцип.

- Има ли все пак някакви мутации, какво се забелязва като тенденция от началото на пандемията досега?

- Новият коронавирус показва сравнително ниско ниво на възникване на мутации, два пъти по-ниско от това на грипния вирус, например. Въпреки това вече са описани над 1000 различни мутации, които се срещат с различна честота, някои от тях са по-чести в определени географски области. Специално внимание заслужава една мутация (D614G), която е възникнала в началото на годината и днес се открива в почти всеки SARS-CoV-2, изолиран от инфектиран човек. Все още не знаем със сигурност какво точно е значението й. Според някои учени, тя просто се е появила достатъчно рано в еволюцията на вируса и това е причината да е повсеместно разпространена. Тук е мястото да припомним, че огромната част от появяващите се във вирусите мутации всъщност са „неутрални“. Това не е случайно, тъй като клетките на животните и човека не са се променили съществено през последните хиляди и милиони години. И вирусите нямат интерес да бъдат прекалено изменчиви в такава стабилна среда. Освен ако не започнем да ги „притискаме“ чрез изграждания срещу тях имунен отговор, чрез прилагане на специфични антивирусни агенти. Но това е една отделна тема. Според други изследователи мутацията D614G е допринесла по някакъв начин за по-успешното предаване на вируса от човек на човек. Специалистите са единодушни, че тя по никакъв начин не е свързана с по-тежко протичане на болестта, по-дълъг престой в болница или по-голяма смъртностот COVID-19. Към момента няма научно потвърдена информация някои от познатите ни мутации или варианти на вируса да представляват по-голяма опасност за човешкото здраве.

- Какво да очакваме през зимата с понижаването на температурите, ще има ли промяна в циркулацията му?

- Вирусите се чувстват добре при ниски температури. Смята се, че студеното и сухо време е особено подходящо за разпространението на SARS-CoV-2. Вирусът се излъчва от инфектирани хора във влажни капчици, които те отделят при дишане, говор, пеене, кихане и кашляне. Сухото време спомага за „изсъхването“ на вируса, в резултат той „олеква“, може да измине по-големи разстояния и да се задържи по-дълго време във въздуха. Студеното и сухо време затруднява и защитната реакция на нашия организъм – например, кръвта се отдръпва от носната лигавица, а в нея се съдържат клетки и фактори на имунната система, появяват се микроранички, които улесняват навлизането на вируса. Неслучайно епидемиите със SARS-CoV-1 и SARS-CoV-2 набраха скорост съответно през ноември 2002 г. и декември 2019 – това са най-студените месеци в Китай, а точно през споменатите две години са били и най-сухите.

- Грешка ли беше според вас присъственото започване на учебната година и превърнаха ли се училищата в огнища на зараза?

- Всички очаквахме с надежда присъственото започване на учебната година. Наблюденията на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията показаха, че в Европейския съюз повторното отваряне на училищата през пролетта на 2020 г. не е било свързано със значително повишаване на нивото на предаване на заболяването в обществото. Отличник в това отношение е Дания. От друга страна, опитът в Израел от май 2020 г. демонстрира, че при липса на мерки за безопасност училищата могат да се превърнат в опасни огнища на инфекция.Трябва да се съобразяваме с конкретните реалности и да реагираме по най-добрия възможен начин. Няма готови рецепти и лесни решения.

- Британско проучване показа, че боледуващите без симптоми губят по-бързо антителата си, има ли основание такава хипотеза?

- Имунният отговор срещу SARS-CoV-2 продължава да бъде пъзел, в който много от парченцата липсват. Съобщено е за наличие на антитела поне 4 месеца след заразяване със SARS-CoV-2, усилено се проучва клетъчният имунен отговор. Появиха се съобщения, че съществува зависимост между тежестта на протичане на заболяването и продължителността на изградения имунен отговор срещу вируса. Но въпросите са повече от отговорите. Не знаем колко време ще продължи имунният отговор при хората, които вече са се срещнали с този вирус, не знаем какво ниво на имунитет ще ни предпази от следваща инфекция, и дали ще предотврати инфекцията въобще, или ще намали тежестта на клиничната картина. Установено е, че повторни инфекции с коронавирусите, които предизвикват обичайни настинки, не са рядкост и започват от 6ия месец след първоначалната инфекция, а максимумът им е една година след нея. Все още не е ясно какъв ще бъде сценарият при SARS-CoV-2.

- Много лекари очакват по-ниска заболеваемост при грипа тази зима заради предпазните мерки. Можем ли да очакваме това, при условие, че отново не достигнаха и противогрипните ваксини?

- Грипният сезон в Южното полукълбо току-що приключи и по мнението на специалистите е бил лек. СЗО също отбелязва, че циркулацията на грипни вируси е сравнително ниска за тази част на годината. Предполага се, че това се дължи на строгите мерки за ограничаване на COVID-19. Причината е, че SARS-CoV-2 и грипните вируси се разпространяват по един и същи начин. Тази година е особено важно да се предпазим от инфекция с грипен вирус, защото освен че ще си спестим неудобство и страдание в личен план, ще намалим натиска върху здравната система. Опитът, натрупан в началото на 2020 г. показа, че е възможно човек да се окаже заразен и с грипен вирус, и с новия коронавирус. Такива данни дойдоха от болници в Китай, в САЩ. Все още не е ясно колко голяма е вероятността това да се случи. Специалистите не изключват варианта двата вируса да си помагат, например при потискането на имунния отговор на инфектирания с тях човек.

- Основателно ли е да смятаме, че противогрипната ваксина създава по-висок имунитет и може да ни предпази до известна степен от COVID-19?

- Противогрипната ваксина изгражда имунитет срещу конкретния грипен вирус, срещу който е създадена. Според проучване, проведено с над 13 000 души (неваксинирани и ваксинирани с ваксина за грипен сезон 2019/2020 г.) е установено , че противогрипната ваксина не е повишила честотата на COVID-19, нито тежестта на клиничната картина. Това от една страна. От друга, появиха се съобщения (които все още не са официално публикувани), че при ваксинирани с противогрипна ваксина хора над 65-годишна възраст в САЩ и в Бразилия – две от най-силно засегнатите от пандемията държави, честотата на COVID-19 е била по-ниска, включително по-рядко се е стигало до лечение в болнично заведение, смъртността също е била по-малка. Най-общо, авторите допускат, че това може да се дължи на способността на противогрипната ваксина да повлияе върху общи клетъчни и молекулни механизми на имунната ни система. В момента е твърде рано да се прави такова заключение, тъй като проверката на подобна хипотеза изисква провеждане на целенасочени и задълбочени проучвания.

- Има ли проучване на колко години общо взето ставаме свидетели на подобни пандемии, има ли някаква цикличност тук?

- Всяка година се появяват по 5-6 нови за човека вируси, но за щастие изключително рядко някой от тях е едновременно патогенен за хората и може да се предава успешно от човек на човек. Предизвиканите от грипни вируси пандемии възникват на 10-40 години, последната беше през 2009 г. (свинският грип), а предишните – през 1968 година (грипът Хонгконг) и 195 г. (Азиатският грип). От началото на този век се появиха три нови патогенни за човека коронавируси, третият предизвика пандемията COVID-19. Дали и кога ще се появи нов такъв коронавирус (или друг вирус) няма как да знаем. Но горчивият опит със сегашната пандемия показва, че трябва да се влагат сериозни средства в медицина и научни изследвания. Да се опитаме да проследим какво се случва в прилепите, които са потенциални работилници за нови вируси; има ли вируси, които буквално чукат на вратата, за да се прехвърлят при нас. И да се подготвим за тях. Да изследваме факторите, които допринасят за разпалването на огнищата и превръщането им в епидемии и пандемии. Да променим отношението си към природата.

3
Коментара по темата
3.
*********
03.11.2020 01:38:04
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
2.
Един грип
02.11.2020 12:32:20
И това е коронавирус, вече други грипове - няма , честито на печелившите които откват в болницата за да ги лекуват а то какво става накрая - много по зле
1.
От опит
02.11.2020 12:25:17
Миналата година пипнахме и двата грипа. Децата ги "донесоха" от училище и се изпозаразихме всички подред.
Да спрат да ни обясняват, че училищата били "сигурни". Никога не са били. Особено в България.
Ние сме по-скоро като Израел, а не като Дания, така че да затварят и прогимназиалните ученици, докато е време. Даже вече са закъснели.
  Добави Коментар
Нещо невероятно се случва с планетите В личен план съвпадът на двете планети ще се отрази най-много на родените в трета декада Телци, Раци, Деви, Козирози и Риби Комунистически диктатор твърдял, че видял извънземни в България Бившият Първи притежавал строго секретни записи и снимки на НЛО
Зрителите да свикват с тази физиономия, ще я гледат дълго от тв екрана Геро ще е водещ на шоуто, което започва веднага след Капките  Гонзо си има нов враг - Вики от "Ергенът" Ще го съди за уволнението от БФС, било неправомерно
Как семейството на Кирил Петков го изненада за РД Вижте милите послания от дъщерите и съпругата му Линда  Тя танцува с рокля с 3 000 камъка в Денсинг старс Ефектните сценични тоалети са проектирани специално за всеки състезател, създадени са за конкретната хореография и осигуряват пълна свобода на движението, каза стилистката на предаването Августина Маркова-Тути
Той е звезда от "Съни бийч", но в личния си живот доскоро бе много нещастен Колеги на Бойко издават, че всичко вече се е променило и той има нова любов в живота си, но още не я е показал на широката общественост  Тя създаде най-големия скандал в българското кино, а днес напуска страната разочарована Звездата от сериала „Откраднат живот”, която се изявява успешно и като художничка ще учи анимация в престижна академия, за която от написаното от нея става ясно, че не е в България
Кой просълзи шеф Ангелов Говори участник от звездния отбор в шести сезон на горещото кулинарно риалити Американското разузнаване: Путин не е наредил и не е планирал Навални да бъде убит Оценката на САЩ се основава на редица сведения – класифицирани разузнавателни данни, както и анализ на публични факти
Слави ме уволни, защото родих, убедена е тази актриса Михова поясни, че със Слави Трифонов имат две раздели Кирил Петков за фалшифицираните от Лена документи: Кьорфишек на ДАНС! Неверните обстоятелства са били нужни, за да се изчисти от всякакъв вид конфликт на интерес