Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пушенето разрешено в първия Правилник на Общински съвет – Бургас

Първата сграда на общинския съвет в Бургас, която съветниците отдали под наем на Окръжния съд
Ключови думи: общински съвет, бургас, правилник, димитър бракалов

Бургаският градски общински съвет е създаден през 1878 г., но чак на 7 октомври 1896 г. за първи път приема Правилник за вътрешния си ред. Той съдържа 6 глави, състоящи се от 36 члена, като за всеки един от тях е отбелязано съгласно кой член от Закона за градските общини от 1886 г. е създаден. Изключително интересен факт е, че 125 години по-късно основните положения в него намират своите аналози и в сега действащия Правилник на Общински съвет - Бургас.

В глава I тогавашните съветници, председателствани от Димитър Бракалов, уреждат общите въпроси. В нея е установено сесиите на Съвета да се провеждат 4 пъти годишно, като започват всеки първи понеделник на януари, април, юли и октомври. Тяхната продължителност е най-много 15 работни дни, като се допускат и извънредни сесии, ако интересите на Общината го изискват. Редовните заседания започват в 15 ч. след обяд, а при 2 поредни отсъствия съветниците се глобяват по 5 лв. Кметът и помощниците му могат да отсъстват само с разрешение на Съвета, по болест или ако са в командировка. За съветниците има повече свобода – те могат да отсъстват „всякога, когато го изискват частните им интереси и работи”, но след като уведомят председателя 2 дни предварително, като изложат и причините, които ще оправдаят отсъствието им.

Заседанията са публични и само в специални случаи, предвидени в чл.72 от Закона за градските общини, могат да се провеждат при затворени врати. В онези години Съветът и администрацията се помещават в частна сграда, собственост на Хариклия Константинова, за която заплащат 200 лв. месечен наем. Въпреки, че няколко години по-рано общината си построява собствено „градско здание“ /на снимката/, неговите помещения са отдадени на Окръжния съд срещу 4 000 лв. годишен наем, и по този начин Съветът печели по 1 600 лв. на година. За съветниците, които заедно с кмета и помощниците му са общо 14 души, и за гражданите има специално определени места за сядане. Ако в насрочения ден и час отсъстват повече от половината членове на Съвета, се съставя протокол, че заседанието се отменя. В такъв случай, кметът изготвя покана до съветниците за ново заседание, в която ги уведомява, че то ще се проведе, независимо колко от тях присъстват.

Първата задача след откриване на заседанието е да се прочете протокола от предходното, да се приеме и да се подпише. След това се преминава към новия дневен ред и кметът, като председател на Общинския съвет, докладва въпросите, подлежащи на разглеждане.
В тази глава са уточнени и редът за поискване и даване на думата, подготвянето на въпросите за обсъждане и начинът на водене на протоколите.

Глава II от Правилника разглежда задълженията и правата на председателя на Съвета. Те включват откриване и ръководене на заседанията, поставяне на въпросите за обсъждане, записване за изказване и даване на думата на съветниците, както и спазването на реда и благоприличието в залата. Председателят може да налага забележки на изказващ се съветник, а в крайни случаи да му отнема думата, както и да се обръща към Съвета, който може да отстрани свой колега от 1 заседание. При обсъждането на тaзи глава, съветникът Константин Тинтеров /баща на поета Вен Тин/ предлага „забрана да се пуши тютюн по времето, когато Съветът заседава”, но след гласуване предложението му е отхвърлено.

Глава III е посветена на начина на гласуване, което трябва да е явно, с изключение на избирането на председателя и помощниците му. Всички решения се взимат с обикновено мнозинство, а ако гласовете са равни, то определящ е този на председателя, който винаги гласува последен.

Глава IV регламентира начина на дейност на комисиите, които трябва да се създават с цел решаване на определени въпроси. Тук всички са единодушни, че има проблеми, които се нуждаят от „всестранно изучаване и проучване”, преди да се внесат за разглеждане. Определено е, че членовете на комисиите няма да получават допълнително възнаграждение за свършената работа, освен пътни разноски.

Глава V е свързана със запитванията и обясненията, които съветниците могат да искат от постоянното присъствие – т.е. от кмета и помощниците му. Всеки съветник има право да задава въпроси и да иска обяснения по работата на общинското управление, а кметът е длъжен да отговори до 3 дни. Ако запитването постъпи в последния момент, то отговорът остава за следващата сесия на Съвета. В случай, че питащият не е удовлетворен от отговора, то въпросът се подлага на общо обсъждане. Определено е отговорите на запитванията да се дават в края на заседанието на Съвета и в никакъв случай в неговото начало или по средата му.

Последната VI глава касае внасянето на проекти и предложения, които подлежат на решение. Всеки може да прави такива – и постоянното присъствие, и съветниците - стига те да са от компетентността на Съвета. По-важните въпроси, свързани с приемане на бюджет, на различни правилници, взимане на заеми, определяне на такси, отдаване на имоти, възлагане на дейности и пр., трябва да се „отлитографират“ /размножат на хартия/ и да се раздадат поне 3 дни преди заседанието на съветниците, за да могат същите да ги изучат.

След приемането на този Правилник, за един период настъпва промяна при воденето на протоколните книги, при начина на определяне и приемане на различните такси и налози, при провеждането на търговете, дори и при приемането на бюджета. Всички важни въпроси, описани в последната глава, започват да минават на 3 четения, като на първото обикновено ги приемат по принцип, на второто ги разглеждат член по член, заедно с допълненията и забележките към тях, а при третото четене окончателно ги гласуват.

* Авторът е председател на комисиите за изработване на Правилник на Общински съвет – Бургас за мандати 2003 – 2007 г., 2015 – 1019 г. и 2019 – 2023 г.              

7
Коментара по темата
7.
баба ти
27.10.2020 14:05:35
До 4
Това не е р-т Свобода , а старата община.
6.
Питане
27.10.2020 09:56:29
Къде се намира тази сграда? Не мога да се ориентирам?
Благодаря.
5.
*********
27.10.2020 07:40:23
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
4.
А СРЕЩУ ЛЕВИЯ ЪГЪЛ
26.10.2020 22:24:51
БЕШЕ РЕСТОРАНТ СВОБОДА ЕДНО ОТ ПРЕСТИЖНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ С МУЗИКА НА ЖИВО И ДАНСИНГ .?АМА ОТ ДЕ ДА ГИ ЗНАЕТЕ ТЕЯРАБОТИ КАТО СТИЕ ОТ ХЕСЕКИЯТА
3.
ХАХА И ФАЙТОНИТЕ ПОМНЯ
26.10.2020 21:49:21
ДЯДО МИ ЖЕЧО ВИСЕШЕ НА ГАРАТА ДА ХВАНЕ КИРИЯ ОТ ВЛАКА //черен парен влак се композира от БУРГАС ЗА СОФИЯ!!!!!!!!!В ПРИСТАНИЩЕТО ИМАЩЕ РИБНА БОРСА И МНОГО ЧЕРНОМОРСКА СКУМРИЯ
2.
До 1
26.10.2020 21:37:33
А пи*ките дет ги яде малко по-нагоре, нещо за тях да кажеш?
1.
.
26.10.2020 21:21:34
НА ГОРНИЯ ЪГЪЛ НА СГРАДАТА ///ТЯ БЕШЕ ТРИЪГЪЛНА///ИМАШЕ МЕКИЧАРНИЦА //що мекици съм изял от там//
  Добави Коментар
Фънки призна за страшна болест Хилда Казасян направо изтръпна по време на шоуто от думите му Извадиха 15 кърлежа от тялото на дете след игра в парка Обработвани ли са тревните площи в София
Слави Трифонов се изправи на крака, напът е да пребори множествената склероза Шоуменът се подложил на експериментална терапия, която давала учудващо добри резултати Гърция отчете 16,5% ръст на постъпленията от туризъм Пристигналите в Гърция туристи през 2023 г. възлизат на 30,08 млн. души спрямо 29,875 млн. през 2022 г.
Козунак от Александрийско тесто! Уникален е! Приготвянето става бързо и лесно, а вкусът е повече от уникален – всички го харесват 110 лева - цената великденската трапеза за 4-членно семейство Това показват наблюдения на Института за социални, синдикални изследвания и обучение
Банките спечелиха 818 млн. лв. за три месеца Заемите надминаха 100 млрд. лв. КЗП-Бургас ще проверява агнешко, яйца и козунаци в търговските обекти преди Великден С особено внимание ще се следят стоките с етикети за биопроизход
Тази новина чакахме от синоптиците: Идете на Южното Черноморие, само там няма да вали! Причината за усилване на валежите е, че България се намира под южната периферия на антициклон, позициониран над Украйна и Молдова Мъж спука от бой 19 г. момиче, после го качи в колата си и си плю на петите Малко по-късно двете лица са открити в частен дом в града. Установени са видими следи от насилие върху момичето
Хапвайте това на закуска и кажете „сбогом” на излишните килца Днес сме решили да ви кажем какви неща трябва да включите в менюто си за закуска, ако искате моментално да се сбогувате с мазнинките Тръмп обеща 10% мито на всички вносни стоки Заяви приоритетите си за втори мандат пред сп. “Тайм”