Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Най-големите безделници ли сме в Европа, ще проверява икономическата комисия в НС

Комисията единодушно отхвърли предложението на ВМРО 15 август да стане почивен ден
Ключови думи: Петър Кънев, БСП за България, икономическа комисия, парламент, 15 август, Богородица, депутати, Лазар Лазаров, Кодекс на труда, колективни трудови договори, Жельо Бойчев

Парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм отхвърли категорично предложението на ВМРО 15 август да стане официален празник и почивен ден. На заседанието в четвъртък то не получи нито един глас одобрение – всички 18 депутати бяха „въздържал се“. 15 август е денят на Успение на Пресвета Богородица и е един от най-големите празници като Великден и Рождество Христово, е записано в мотивите към законопроекта на ВМРО.

Предложението обаче предизвика и още една дискусия.

„Можете ли да ни направите една справка за 2019 г. - средно на един работещ по трудов договор колко празнични дни има като официални празници, колко болнични средно на един работещ има и като добавите и 52 седмици съботи и недели, какво излиза средностатистически“, поиска председателят на комисията Петър Кънев – бургаски депутат от „БСП за България“, като се обърна към присъстващия на заседанието зам.-министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров.

Последният обясни, че не е сигурен, че може да се предостави „пълната картина“. Това била информация, с която разполагали по места кметовете и областните управители.

„Но ние общите (данни) ще ги дадем“, все пак обеща Лазаров.

Петър Кънев се аргументира защо е добре комисията да получи данните: „Имаше една статистика преди десетина години – че най-малко се работи в България. Брой болнични на работещ плюс официалните празници, плюс съботите и неделите се получаваше число около 220 – 230 работни дни.“

Лазар Лазаров пък отвърна: „Мисля, че сме в златната среда на Европейския съюз по отношение на официалните празници“.

Икономическата комисия иначе одобри на първо четене друг проект за промени в Кодекса на труда - предложен от Министерския съвет.

Спор обаче предизвика казус за промени в правилата за влизане в сила на колективните трудови договори.

„За мен това, което сте предложили за колективните трудови договори, е абсолютно неработещо. На браншово ниво как ще се решава и как ще се съгласува - абсурдно е. Но, предложили сте го – ще го обсъждаме. В зала ще имаме време да поработим и по тази тема“, коментира Петър Кънев.

Според него Кодексът на труда е един от най-старите действащи закони, от времето на Тодор Живков. Той обаче имал десетки поправки и нямал нищо общо с първоначалния си вид.

„Работодателите, тъй като знаете, че оттам идвам и аз, много пъти сме поставяли въпроса, че просто трябва един нов, модерен кодекс на труда. Но ние продължаваме да кърпим и да работим и винаги когато дойде тази тема, казват „чакай, идват поредните избори“. Всяка година има избори и ние винаги отлагаме. Така че като гледам силния състав в тази зала, догодина по това време пак ще заседаваме тук точно в този състав и ще имаме възможност да поработим по темата“, каза полу на шега Петър Кънев.

Друг депутат от БСП – Жельо Бойчев, подчерта, че имало редица забележки по законопроекта от синдикалните организации.

„Присъединявам се към председателя. Има формулировки, които отсега е ясно, че са неработещи. Какво означава „всички работодателски организации и всички организации да съгласуват колективните трудови договори“. Да постигнеш пълен консенсус по нещо в нашата страна е най-елементарният начин да спреш нещо“, каза Бойчев.

Лазар Лазаров защити поправките, но Петър Кънев отново настоя, че да се постигне съгласие между всички национално представителни организации е неработещо.

„Разберете го! Дайте да видим някакви варианти между първо и второ четене, нещо да сработи. Но, ще оставим политическите дебати за зала“, заключи Кънев.

Законопроектът мина в комисията с 11 „за“ срещу 7 „въздържал се“.

Предстои обсъждане в пленарната зала на Народното събрание (НС).

Рекордна сума: Часовник на пасажер от "Титаник" продаден на търг за 900 000 паунда Бижуто е носено от най-богатия пътник на кораба - Джон Джейкъб Астор Украйна готова за контраофанзива в края на 2024 г. или началото на 2025 г. Киев очаква опит за засилени атаки на Русия през лятото 
У нас все още можело да се намери качествена храна Експерт съветва: Риба поне един на седмица  Забравете за дънките! Това е новият моден хит На улицата, в магазините или в социалните мрежи: невъзможно е да ги пропуснете
Париж спира месото за спортистите на Олимпиадата, залага на веган храната През двете седмици на Игрите, ферма ще достави 13 тона картофи  Три български победи на Европейското първенство по класически шахмат С най-предно класиране два кръга преди края е Белослава Кръстева
Гришо капитулира срещу чешки тийнейджър Българският тенисист изигра неубедителен мач и отпадна рано в Мадрид Байдън уж на шега: Аз съм възрастен мъж и се кандидатирам срещу 6-годишен Протест посрещна президента на САЩ преди вечерята с кореспондентите 
Криптоизмамници подлъгаха наш бизнесмен с 500 хил. лева Измамата се разследва, като се смята, че е дело на нигерийска банда За 7 дни: Мъж купи на дъщеря си нов телевизор с намерени по плажове и паркове монети (ВИДЕО) Клипчета показват как чилиецът обикаля с металотърсача
Акула изяде крак и ръка на турист Британецът е бил във водата на дълбочина „от кръста до раменете“ и с гръб, обърнат към животното Масовото използване на антибиотици води до антимикробна резистентност СЗО с ново проучване заради пандемията от COVID-19