Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Новата учебна година започва с разделяне на класове?

Следващата учебна година ще е трудна за всички ни, каза министър Красимир Вълчев
Ключови думи: Красимир Вълчев, електронна среда, учебна година

Няма как децата да бъдат накарани да носят по цял ден маски, но могат да бъдат разделени класовете. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия министърът на образованието Красимир Вълчев. 

„Всички европейски страни ще стартират присъствено обучението. Те се отказаха от политиката на социална изолация. Следващата учебна година ще е трудна за всички ни. Пандемичната ситуация ще продължи още една година, но трябва да намерим формулата от една страна да сме предпазливи и отговорни, а от друга – да живеем, учим, работим относително нормално“, добави той.

Министърът обяви, че когато има болни деца, класът или училището веднага ще преминават във варианта на обучение в електронна среда.

„Ако едно дете е болно или е застрашено здравето на голяма група деца, преди излизахме в грипна ваканция. Това беше чиста загуба на време. Вече до 30 дни ще има възможност за обучение в електронна среда”, обясни министърът.

„Много е вероятно да имаме сезонни грипни вируси. Най-големият проблем ще е ако нямаме работещ парламент и не се приеме бюджета, тъй като много от мерките, които могат да се предприемат, зависят от макрорамката“, добави той. 

„Не сме заинтересовани да продължават протестите. Правителството и ГЕРБ най-много губят от това“, уверява Вълчев. 

Той съобщи, че децата с хронични проблеми ще учат вкъщи, но това е възможно след представяне на епикриза. „Деца, които имат компрометирана имунна система, ако е болно детето, си учи вкъщи, заедно с класа, като за това ще е нужна подкрепата на учителите. С промени в Закона тази форма ще стане много гъвкава и удобна за децата. Нека се прави разлика между дистанционно обучение и такова в електронна среда – в такава среда детето присъства в класната стая чрез електронно устройство”, обясни министърът.

Най-трудно ще е за първокласниците, които трябва да придобиват базови умения, каза той, след като му бе зададен въпрос от зрител как ще се учат да държат химикал, ако пак училищата бъдат затворени. "Ако не могат да ходят на училище, ще има допълнителни часове впоследствие. Предвидили сме 15 лева часова ставка. Ще има и допълнителни средства", заяви  Вълчев. 

„Предвиждаме учителите да бъдат подпомогнати с по 30 лева за консумативи. Договорихме се и за 15-16% на заплатите“, добави той.

„Университетите ще започнат присъствено учебната година. Те ще използват стратегията на превключването. Ако има болни студенти или лектори, ще бъде карантинирана и групата, която е взаимодействала с тях“, каза още той.

7
Коментара по темата
7.
Рррр
17.08.2020 16:03:41
С оглед ситуацията с коронавируса, аз също не искам присъствена учебна година! Нали се хвалеха колко добре са се представили с електронното дистанционно обучение? Ами да си го продължат и сега. Абсурд е да се спазва дистанция, да се проследява адекватно здравословното състояние на всеки ученик и т.н. И ако има болен в класа - карантина... На минимум 20 семейства плюс още колко хора, които са имали контакт с тях! Това е абсурдно! Да се даде възможност на родителите да избират между присъствено и дистанционно обучение. Който, както иска.
6.
X
17.08.2020 12:49:47
Всеки родител с действие или бездействие е отговорен за съдбата на своите деца! Вие решавате - децата Ви търпят последствията. В конкретния случай съм убеден, че трябва да задържим топката поне още 6 месеца. До тогава поне ще има по-надеждни тестове и някакво лечение. Никого не топлят лафове от типа на: Направихме всичко възможно. Лично аз в момента имам двама познати - единият на командно дишане в Добрич, другият - на асистирано дишане в София. По-добре, вместо да се приказват и да се вършат глупости да се подготвят всички – и деца и ученици и общество за дистанционно обучение. Имаше успехи в това направление. Трябва да се доразвият и разширят. Сигурен съм, че присъствената форма още след първите 14 дни ще се преобразува панически в неприсъствена и крайно непродуктивна, ако не се направи съответната подготовка във времето до 15.09. И това ще е най-малкият проблем.
5.
Х
17.08.2020 12:45:00
Ами, дявол да го вземе, като сте толкова културни и грамотни четете New York Times, щом не вярвате на българските медици.
https://www.nytimes.com/2020/08/12/us/coronavirus-today.html?fbclid=IwAR2E2HT4KlfHYc4i323IrWKX0b1wAl2xTe3TuEBzdrYeNLYKw1C0n8o8hFg

Всеки родител с действие или бездействие е отговорен за съдбата на своите деца! Вие решавате - децата Ви търпят последствията. В конкретния случай съм убеден, че трябва да задържим топката поне още 6 месеца. До тогава поне ще има по-добри тестове и някакво лечение. Никого не топлят лафове от типа на: Направихме всичко възможно.
Лично аз в момента имам двама познати - единият на командно дишане в Добрич, другият - на асистирано дишане в София. По-добре, вместо да се приказват и да се вършат глупости да се подготвят всички – и деца и ученици и общество за дистанционно обучение. Имаше успехи в това направление. Трябва да се доразвият и разширят. Сигурен съм, че присъствената форма още след първите 14 дни ще се преобразува панически в неприсъствена и крайно непродуктивна, ако не се направи съответната подготовка във времето до 15.09. И това ще е най-малкият проблем.
4.
Не!
17.08.2020 12:22:49
Добре, аз пък не искам детето ми да започва присъствено учебната година!
Не искам да се чудя, дали когато някой се разболее в класа е от грип или коронавирус, като и вие не сте наясно!
Не искам след дъжд качулка, защото е ясно че никой не може да контролира 20-30 деца от всякакви етноси и с всякакво възпитание, дали си мият ръцете и си кихат в лицето.
Искам електронно обучение!
Детето ми не е на скапаната ви държава, че да си правите експерименти със здравето му!
3.
Хе хе
17.08.2020 09:52:13
Ако може без училище най- добре.На Герб не му трябват образовани млади хора.Тези ученици изобщо вече не учат, с изключение на амбициозните които заминават в чужди университети с помощта на частните уроци.
2.
Георги Каската
17.08.2020 09:44:42
пишете нещо за туризъм че ще ви фалира сайт....
1.
Не знам вече
17.08.2020 09:32:51
Сетихте се, че живеете 40 години назад и махнахте грипните ваканции. Браво за това. Ама защо всичката ви работа е такава?! Защо не решавате на базата на данни за болестта и не спрямо другите какво правят? Нали видяхте, че не е проблем обучението от разстояние, защо се напъвате тогава?
Всички превантивни мерки, които сте предложили до момента, разчитат на това деца да се държат като зрели възрастни....
  Добави Коментар
11 неща, които емоционално зрелите жени НЕ толерират във връзка Ето кои са те  Какво се случва с тялото ни, ако спрем да правим секс Ако сме сексуално активни, със сигурност ще усетим много разлики, ако попаднем в "сух" период
Момичета, пазете се - това са най-мистериозните мъжки зодии във връзките Ето кои са те  Рецепта за солен кекс с шунка и краставички Идеален за закуска, пътуване или пикник
7 златни правила за ефективно и дълготрайно отслабване Ако не искате да се тормозите с тежки и ограничаващи диети, спазвайте тези правила Издирват я под дърво и камък, а тя инвестирала в луксозни вили и апартаменти в Дубай Информацията е от изтекли данни от поземления и кадастрален план на емирството
Диетолог посочи най-голямата заблуда за хляба Диетологът обясни защо едно старо схващане всъщност вреди на здравето ни Ученици от СУ “Н. Й. Вапцаров” в Приморско с първи открит урок по шахмат Шахматът е любима моя игра, която учи всеки играч да мисли логически и да се справя с определена ситуация, каза кметът Иван Гайков
Морско пътешествие до КТК „Ченгене скеле“ очаква децата на 1 юни Денят на детето ще е вълнуващ и с арт работилницата на Усмихнати 8смици на открито БСП на среща с КНСБ: Зелената сделка трябва да бъде изцяло ревизирана Тридесет и седем пъти внасяхме предложението за механизма за минималната работна заплата, преди той да бъде приет, припомни инж. Петър Кънев
Рядко застраховаме дома си, колата ни е по-важна Ние сме с най-нисък процент застраховани домове в Европа Чували ли сте за това изчезнало село? Било е единственото у нас, което... To е споменато в османски регистри от 1623 – 1625 и 1635 – 1637 година с по 2 християнски домакинства