Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Цигарите увеличават шанса и за COVID-19, и за сърдечните болести

При овладяването на двете болести – COVID-19 и сърдечно-съдовите заболявания, от ключово значение е здравната култура на хората
Ключови думи: проф. Борислав Георгиев, тютюнопушене, covid-19, електронни цигари

В контекста на COVID-19, както за всички инфекции, тютюнопушенето създава терен за появата на инфекцията. Дори и малко количество от бактерията или вируса да попаднат – самото тютюнопушене повишава риска от разболяване. При горенето на самата цигара освен кантраните и други канцерогени, се отделят 7000 токсични субстанции. Когато този дим попадне в дихателната система и устата, освен другите си токсични ефекти, намалява и локалния имунитет“. Това обясни пред БНТ проф. Борислав Георгиев от Националната кардиологична болница, който коментира актуалните проучвания за връзката между коронавируса и тютюнопушеното и изследванията за връзката на цигарите със сърдечните заболявания.

Проф. Борислав Георгиев от Националната кардиологична болница

Тютюнопушенето категорично е една от  причините за периферната артериална болест и въпреки това, някои пациенти веднага след операция търсят цигара, посочи кардиологът. И при овладяването на двете болести – COVID-19 и сърдечно-съдовите заболявания, от ключово значение е здравната култура на хората по отношение на мерки и профилактика, категоричен е специалистът. Статусът на населението  по време на изолацията се е променил - депресията, паниката, страхът, са повлияли върху сърдечно-съдовите болести и диабета, сочат още медицинските наблюдения.

Трябва да се създаде здравна култура в населението за сърдечно-съдовите заболявания. Същото е и за коронавируса. Когато няма добра здравна култура, не можем да пазим себе си и близките си. Не можем да спазваме и профилактичните препоръки“, казва проф. Георгиев и допълва, че на първо място в това отношение е спиране на пушенето. За тези, които не могат да го направят, защото са пристрастени към никотина, има начин, с който могат да си доставят необходимия никотин без да поглъщат токсичните вещества, както при горящите цигари. Такива са никотиновите дъвки и пачове, електронните цигари и устройствата с нагряване на тютюн. Трябва да правим разика между различните видове пушене – с дим и с пара, обясни още кардиологът. И при тях обаче има рискове, категоричен е той и посочва проблема: освен никотин, в парата може да има и други вещества, каквито са част от ароматизаторите при електронните цигари.

Затова и Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) каза „Не купувайте електронни цигари от улични търговци“. В тези, които имат сертификати знаем какво има, но уличният търговец може да ви продаде ароматизор, в което има токсично вещество“.

Проф. Георгиев коментира и противоречивите проучвания, които излязоха по темата застрашени или защитени са пушачите от COVID-19 заради ефекта на никотина.

Има едно объркване по темата. И то е между ефекта на пушенето и никотина. Никотинът наистина в научната си част има ефект върху ACE2 рецепторите, за които се захваща коронавирусът. Но те не чакат коронавируса, те си имат и други функции. Когато се увеличи техния брой има вероятност да се повиши възможността вирусът да влезе. Но проучванията още са противоречиви“, казва още Георгиев.

По време на едно от научните събития по темата - Глобалния форум за никотин, който се проведе преди дни, стана ясно, че четири различни изследвания във Великобритания, Франция и Мексико не отчитат повече пушачи сред заразените с коронавирус.

Червени флагове, които карат мъжете да се отдръпват Какво ги провокира да избягат въпреки интереса си 10 неща, които всяка жена заслужава от мъжа до себе си Задоволяването с по-малко може да донесе усещане за нещастие във връзката
10 знака, че мъжът, когото обичате, не ви заслужава Не си губете времето Любовен хороскоп за 29 април – 5 май Ще търсим и ще получаваме повече романтика
Бабината рецепта за празнична великденска пита Лесен начин на приготвяне и бон апети НСИ: Какъв е броят на разводите у нас през 2023 г. За 84.6 % от жените и 84.2% от мъжете, сключеният граждански брак през 2023 г. е бил първи
Защо децата ни са първи по пушене и пиене? Това са много стряскащи резултати, защото са свързани с подрастващите хора, малките деца, смята експерт 70% от българите нe си мият зъбите Децата в никакъв случай не трябва да се плашат със зъболекаря или зъболекарския стол
"Булгаргаз" предлага с 6% по-евтин газ през май Окончателно решение ще бъде взето на 1 май Слагат и електронен подпис в личните карти Таксата за обикновен срок за издаване става 30 лева, бързата услуга е 60 лв., а експресната - 150 лв.
Даниел Петканов стана трейдър Лудия репортер търгува с валути, акции, стоки и индекси Глоба от КАТ ни спъва да си продадем колата Пречката важи и при сделките за имоти, от 3 май нотариусите ни проверяват в НАП за борчове