Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ечемик на окото – какво го причинява и как да се лекуваме

Ключови думи: ечемик, как да лекуваме ечемик, флагман

Ечемикът е червена подутина, която се образува върху клепача и може да изглежда и да се усеща като голяма пъпка. Тази подутина често е болезнена на пипане и според офталмолога д-р Ейми Лин, се появява на принципа на акнето.

Очният ечемик може да се появи при всеки, но има някои навици, които увеличават риска и правят едни хора по-податливи от други. Ето какво трябва да знаете за състоянието, как се появява и как може да се справим с него.

Какво предизвиква появата на ечемик?
Ечемикът се причинява от заразени мастни жлези в клепачите. По принцип тяхната задача е да предотвратят бързото изпарение на сълзите и изсушаването на очите ви. Тези жлези обаче също могат да се заразят с бактерии. Според офталмолога д-р Тина Синг, има една определена бактерия – Стафилококус ауреус, която може да доведе до инфекция.

Тя добавя, че това е една от най-разпространените бактерии по кожата, клепачите и миглите и може да запуши мастните жлези. Стафилококус ауреус се намира в 20 до 30% от носните кухини на човека без това да му вреди, но той може да се зарази с нея и при докосване на замърсени повърхности.

Бактерията може да се превърне в патоген, когато попадне под кожата и да причини инфекции. Има няколко основни причини, поради които хората се сдобиват с ечемик на окото:

> Ниска хигиена
Търкането на очите с мръсни ръце е един от основните фактори, които причиняват очен ечемик. „Ние носим много бактерии по ръцете си и те лесно се пренасят върху клепачите“, казва д-р Синг.

Неправилното измиване на контактните лещи също може да доведе до поява на ечемик, тъй като по този начин бактериите са много по-близо до клепачите. Важно е всеки ден да дезинфекцирате лещите си. „Не препоръчвам да спите с лещи, тъй като бактериите обичат влажната и тъмна среда“, добавя д-р Синг.

> Хлор или пот
Д-р Синг казва, че след като излезете от плувен басейн, задължително трябва да изплакнете очите си, тъй като има бактерии, устойчиви на хлор, които могат да причинят инфекции.

Ако тренирате сериозно във фитнеса, след това трябва добре да измиете клепачите си, защото потта може да запуши мастните жлези на клепача и това също да доведе до инфекции.

> Грим
Удължаването на миглите привлича доста мръсотия и бактерии, които могат да запушат мастните жлези. Същото важи и за грима, който може да предизвика инфекция на клепача и да причини появата на ечемик. Експерти съветват да сменяте очния си грим на всеки шест месеца, за да се избегне зараждането на бактерии.

Как да се справим с очния ечемик?
„Някои хора са по-склонни към поява на ечемик от други“, казва д-р Лин пред „Insider“. Освен че се свързва с лоша хигиена, състоянието може да се предизвика и от медицински фактори. Сред тях е блефаритът, който причинява възпаление на клепачите и често може да доведе до чувствителност към светлина, зачервяване на окото и глождене.

Ако сте страдали доста пъти от очен ечемик и той продължава да се появява, може да помислите за лечението му с антибиотичен мехлем, капки за очи, хапчета или стероидна инжекция.

За да предотвратите появата на ечемик, на първо място, трябва да прилагате строга лична хигиена. Според д-р Синг, измиването на цялото ви лице не е достатъчно. Вместо това трябва да насочите вниманието си към клепачите и да ги почиствате много внимателно всеки ден.

Експертът препоръчва да измивате клепачите си с бебешки шампоан и топла вода. Според офталмолози, най-добрият начин да се отървете от ечемик е с топли компреси на клепачите. „Топлината може да накара мастните жлези да се отпушат“, казва д-р Ейми Лин пред „Insider“.

Ето как да си направите топъл компрес:
Вземете чиста кърпа и я натопете в топла вода. Изстискайте я добре, за да не капе.

Поставете я върху клепача си за около 10-15 минути. Ако кърпата изстине, повторете първа стъпка.

Правете това около 3-5 пъти на ден.

Д-р Лин казва, че не трябва да се опитвате да изстискате ечемика. „Това само ще накара инфекцията да се влоши“. Тя добавя, че е добре да оставите подутината сама да се прибере, което става за 1-2 седмици. За да ускорите излекуването, трябва да използвате топъл компрес.

Ако ечемикът причинява проблеми със зрението ви, задължително се свържете с офталмолог, който да ви прегледа.

Източник: Tialoto.bg
 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
5 неща, които мъжете искат силно Бъдете честни и открити в отношенията си Китайско-руски учения край Тайван предизвикват тревога в САЩ Това съобщи хонконгският вестник South China Morning Post
Колко пъти на ден трябва да се храните, за да сте здрави и да не напълнявате? Има състояние на тялото, което възниква при продължително отсъствие на храна, в резултат на възбуждане на страничните ядра на хипоталамуса - това е глад Кой е най-вредният работен навик и може да ви вкарат в лудница Очакването, че служителите ще бъдат на разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, оказва голям натиск върху работниците
Девици от Отряд на удоволствията забавляват урода Ким Чен Ун Бащата на севернокорейския диктатор вярвал, че сексът с млади жени ще му донесе безсмъртие, но умря от инфаркт на 70 Берлин е лидер на новия пазар за градска слънчева енергия Терасните соларни модули набират все по-голяма популярност в Германия, където цените на електроенергията остават високи
Русия обяви Володимир Зеленски и Петро Порошенко за международно издирване Москва обяви НАТО, че търси конфликт  Ракът ни отне обичана учителка Радка Тодорова се бореше с онкологично заболяване - мозъчен тумор
Брутална катастрофа, цяло чудо е, че има само един пострадал Инцидентът е между 3 леки коли Невена Цонева обмисляла раздялата с Дългия повече от година От година и половина тя успешно развива своя канал в YouTube на езотерична тематика „Без граници“
Какво издава любимата порода куче за вашия характер? Изследователите оцениха пет основни характеристики на личността на собствениците на кучета от различни породи, наричани още "Големите пет" Един убит след стрелба в Париж Шестима са ранени