Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

От какво се лишаваме, когато не излизаме навън

Ключови думи: разходка, въздух, коронавирус, новини, здраве

С оциалната изолация заради коронавируса накара много хора да се замислят за свободата и предимствата на разходките на открито, които преди това сякаш не са оценявали. Да излезеш на чист въздух, да поседиш на пейката, докато пиеш кафе или просто да се полюбуваш на слънцето, да прегърнеш приятелите си, да седнеш да обядваш в заведение... Всичко това ни липсва адски много в момента, но за да бъдем здрави, трябва да се примирим с предпазните мерки. С развитието на технологиите оставането у дома за повече от седмица може и да не бъде толкова скучно.

Всеки, ако не с интернет, разполага с телевизор, на който може да гледа филми, развлекателни програми и да се информира за случващото се в страната. А представете си какво е било преди години, когато тези екстри не са съществували? Сега, ако не искате да се редите на опашка пред магазина, само с един клик може да си поръчате продукти по интернет.

При това дори ще ви ги доставят до вратата, без да се налага да излизате от сградата. И въпреки това и много други удобства, които имаме, ние не можем да стоим затворени у дома и искаме да излизаме. Причината е, че организмът ни се нуждае от чист въздух и движение, за да функционира нормално.

Трябва ни витамин D

За разлика от повечето витамини и хранителни вещества, витамин D не се складира в организма и се налага да си го набавяме периодично. Това става чрез слънчевата светлина, с чиято помощ организмът синтезира мастноразтворимия витамин. Ето защо, когато сме само вътре и не излизаме никъде, до кожата ни не достига достатъчно слънчева светлина. Това води до дефицит. Когато UVB лъчите достигнат до тялото, те променят холестерола, съхраняван в кожата. Той преминава през кръвообращението, за да достигне до черния дроб, където след това се превръща в предхормонален калцифедиол.

Следва „пътуването му“ до бъбреците, където се преобразува в биологично активираното съединение калцитриол. Той помага за усвояването на калция от храната, която приемаме и насърчава растежа и здравината на костите. При недостиг на витамин D се наблюдава деминерализация на костите, водеща до заболявания като остеопороза. От друга страна витаминът насърчава растежа на клетките, нервно-мускулната функция и работата на имунната система, която ни предпазва от вируси и настинки. Има някои храни като масло от риба треска, гъби или морски дарове, в които има витамин D, но не всички хора могат да го усвоят добре. Затова най-сигурният начин да го получат, е като излизат навън докато грее слънце.

Намалява стреса, подобрява психиката

Много хора, които имат депресия или някои психични заболявания, се чувстват много по-добре, когато са навън, сред природата. Те събират повече мелатонин, който има важна роля за настроението. От друга страна чистият въздух и зеленината действат успокояващо на психиката им. Сега, когато сме изолирани, неслучайно сме по-стресирани и раздразнителни. И тъй като не можем да се разходим или да потичаме в парка, се налага да търсим други средства за намаляване на стреса.

Много проучвания доказват, че природата е естествен антидепресант. Вятърът, шумоленето на дърветата, песента на птичките, ароматът на цветята през пролетта – всичко това насърчава релаксацията и понижава безпокойството.

Доказано е, че хората, които живеят в близост до парк или място, пълно с повече зеленина, са по-активни и имат по-добро психично здраве. Природата има терапевтичен ефект върху тялото – не само намалява стреса, но и увеличава тонуса, като същевременно насърчава паметта и концентрацията. Ето защо, когато сме си вкъщи, ние сме по-мързеливи и отпуснати.

Редовната физическа активност е здраве

Основното, което ни липсва по време на карантина, е движението. И то не се свързва само със спорт. Дори и да обикаляме от стая в стая, не може да сравним това с една приятна разходка навън – в парка или по улицата. Хората, които имат по-добра физическа активност, са с по-малък риск от получаване на определени заболявания като исхемична болест на сърцето, хипертония, диабет, рак на дебелото черво и други. Те не се оплакват толкова от болки в кръста и поддържат теглото си в норма.

Проучванията показват, че по-застоялият начин на живот е свързан с някои заболявания като диабет тип 2 и порок на сърцето. Също така, рискът от преждевременна смъртност е доста по-висок. Движението е здраве – с него може да натоварите най-различни мускулни групи, да подобрите работата на дихателната система и притока на кръв до всички органи и системи. То укрепва имунната система и повишава защитните сили на организма.

Това, че сте на открито, също ви вдъхновява да се движите. Ще откриете, че е по-лесно и по-приятно да спортувате на открито. Прекарването на повече време навън може да намали възпалението, стига да се комбинира със здравословно хранене и спорт. Само една 30-минутна разходка пред блока или в планината, има страхотен терапевтичен ефект върху тялото. Въпреки това, за момента ви съветваме да останете #ОтговорниВкъщи и да поддържате физическа активност, докато правите различни упражнения. След това, когато всичко свърши, ще гледате с други очи на природата и свободата.

5
Коментара по темата
5.
Бай Дечо до !
11.04.2020 10:58:04
Ти къде живееш, бе мойто момче? Аз всеки ден се разхождам в морската градина и ще продължа да го правя въпреки забраните! Теб защо не съм те виждал?
4.
морски
11.04.2020 09:17:03
до 2: Е, сега ако можеш да изкараш и някое гербаджийско овчо изследване за вредността на разходките в парковете и природата...
3.
!
11.04.2020 08:56:39
Вас трябва да ви съдят за подривна дейност....Авторчето удобно си е скрило суратя и името. Никой не е забранил на хората да излизат, но не и по този масов начин!
2.
морски
11.04.2020 08:15:39
Като си стоиш в къщи се срива имунната система, влошава се състоянието на болните от диабет и сърдечносъдови, двигателни и почти всички други заболявания. Т.е. подготвят ни да гушнем букета с тази малоумна забрана за разходки в парковете. Добре, че бай Тошо ни е ваксинирал за БЦЖ, иначе досега щяха да ни уморят тези идиоти.
1.
Бай Дечо
11.04.2020 00:53:48
Адмирации, Флагман! Но я пускайте тази статия на първа страница ВСЕКИ БОЖИ ДЕН!! Белким на някого му уври кухата кратуна!
  Добави Коментар
Ясновидката на Берлускони потъна в скръб, загуби много близък човек Починала е сестрата на Теодороа Най-благоприятните дни през май 2024 г. за всяка зодия Вижте кои са те за вашия знак
Лоша поличба ви дебне, ако сторите това Болести и куп проблеми ще ви застигнат, ако правите следните неща Тези палачинки с газирана вода не залепват и са два пъти по-пухкави Домът ви ще ухае на перфектната закуска, от която няма да остане и залък
Това е най-лесният и ефективен начин за почистване на гуменото уплътнение на пералнята Ако гуменото уплътнение на пералнята не се измие навреме, ще се появи неприятна миризма, петна от мухъл и котлен камък Новият на тази чалгапевица е гръцки милионер Заради него Глория дори е спряла да пее по участия и се наслаждава на 100% на любовта
Обичам те, ти си мъжът на живота ми, каза Мария на Рачков Тя се раздели с Нойзи и тъжи за бившия си Местят Мона Лиза, била най-разочароващата картина Произведението на Леонардо привлича милиони хора, но много от тях остават недоволни
Мъж си поръча сешоар онлайн, получи два буркана с марихуана Иззети са бурканчета с размери 6 см Х 5,5 см съдържащи растителна маса - съцветия Къде се женят най-много Най-малко хора си казват "Горчиво" в Перник, показва доклад на националната статистика
До 10 евро на квадрат в търговските паркове Средният размер на незаетите пространства в съществуващите търговски паркове е под 5% Пазителят на българския фолклор Илия Луков гостува на Гергьовден в Поморие Преди концерта, в Манастир „Свети Георги” – Поморие ще бъде отслужена Света литургия