Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо е нужна 28-дневна карантина?

Макар инкубационният период за повечето пациенти по света да е между 5 и 9 дни от последния контакт с инфектиран човек, има достатъчно данни, че отделянето на вируса в околната среда дори след дехоспитализация може да трае и няколко седмици
Ключови думи: карантина, кирил ананиев, коронавирус, Ковид19, новини

Заповед на здравния министър Кирил Ананиев късно вечерта в петък с нареждане карантината за доказаните COVID-19 случаи у нас да се удължи от 14 на 28 дни има своето логично начало, пише Лупа.бг.

Макар инкубационният период за повечето пациенти по света да е между 5 и 9 дни от последния контакт с инфектиран човек, има достатъчно данни, че отделянето на вируса в околната среда дори след дехоспитализация може да трае и няколко седмици. 

Преди седмица медици от Китай разкриха случай от Ухан, при който пациент на средна възраст, оздравял от COVID-19, показва положителни тестове за коронавируса в продължение на цели 49 дни. 

Мъжът постъпва за тестове в болницата на 8 февруари след оплакване от повишена температура, започнала седмица по-рано, без други симптоми. Близък негов роднина е диагностициран ден по-рано с болестта. 

При приема му в клиниката, мъжът съобщава, че поддържа температура от едва 36,2 градуса, след като е приемал антипиретици и билки от традиционната китайска медицина в продължение на 1 седмица. Той обаче се доказва положителен за носителство на инфекцията, което по-късно се допълва от данни от скенера. На изображенията се вижда, че долният лоб на десния му бял дроб е засегнат. Лабораторните резултати сочат, че броят на лимфоцитите и неутрофилите са нормални. 

2 дни след хоспитализацията му пациентът отново вдига температура, макар и ниска - до 37,5 градуса. Въпреки че се възстановява, резултатите от над 20 PCR-теста чак до 49-я ден се връщат като "положителни". В същото време антителата срещу коронавируса се показват положителни още на 20 февруари, докато тези за траен имунитет остават негативни чак до 14 март. 

Пациентът е подложен на лечение с кръвна плазма от вече доказано възстановени пациенти. 4 часа по-късно телесната му температура скача до 38,9 градуса, което е нормална реакция при кръвопреливане. Тя се връща към нормалните си стойности ден по-късно. На 16 и 17 март той е изписан с 2 последователно негативни резултати от PCR-тестовете.

3
Коментара по темата
3.
Отбягваният въпрос
31.03.2020 20:14:44
Умело се избягва темата за поставените под карантина (включително оздравели) за цели 4 седмици. Много от тях (не само възрастни, но и МЛАДИ) живеят сами и нямат близки, на които да разчитат за носенето на храна и други стоки от първа необходимост, да не говорим ако се случи някаква неотложна авария. Вместо да се организират екипи за доставка на храна по домовете, в повечето случаи се разчита на доброволци - които не навсякъде ги има. По този начин в даден момент хората са принудени да нарушат своята карантина, което е добре дошло за глобяващите.
2.
Домуса
28.03.2020 18:12:37
Аз съм бай олигарх и не спазвам никакви карантини. Лежах в болницата 3 дена, карантинираха цялата болница след мене, но мене ме изписаха, след това се ветрях по всички телевизии, пправих си реклама чрез едни дарения.
1.
А ДАЛИ Е ТАКА ????????
28.03.2020 16:36:16
КОЙ ЩЕ НИ КАЖЕ ????ТЕКС ОТ ПЕСЕН!!!!!!!!
  Добави Коментар
Голяма авария във Варна Много хора са без вода Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители
Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли
Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г.
Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“ Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе
Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде
Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда Европейски лидери заминават за Киев на безпрецедентно посещение Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна, единни са няколко държави в ЕС