Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Сценарий на ужасите: Ще остане ли светът без шоколад?

Ключови думи: какао, слаба реколта, криза, шоколад

Какаото е неизменна част от сладките изкушения. Ала заради климатичните промени и повишаването на температурите, то може да се превърне в ценна, но рядка сурвина, предупреждават експерти, цитирани от БГНЕС.

Дали все пак става въпрос за реална опасност или за всяване на паника?

Сценарият за предстоящ спад в производството на какао всъщност не е нов, пише германският "Тагесшау” . Още преди пет години учените предупредиха за слаба реколта от какаови зърна от Гана – една от основните държави, в които се отглежда това растение.

В действителност се стигна до драстичен спад в добива – вместо 1 млн. тона, както беше планирано, фермерите в Гана получиха само 700 000 тона или 30% по-малко от очакваното, предава днес.бг. Като основна причина беше посочено изменението на климата. Валежите бяха нерегулярни – понякога много обилни, понякога оскъдни, а температурите се повишиха.

Това действа като отрова на чувствителните какаови дървета. Ако вали малко, има по-малко плодове, ако пък вали много, възникват проблеми с вредителите и плесените, заявяват от Института за изследване на какаото в Гана. Ако тази тенденция не бъде прекратена, ще дойде време, когато какаото вече няма да може да се отглежда в Гана.

През 2011 г. ООН предупреди земеделските производители, че ще трябва да се научат да управляват по-устойчиво своите насаждения, в противен случай бъдещето им ще бъде застрашено. Прогнозите не се сбъднаха – цената на какаото, която се повиши до неочаквани нива през 2015 г., отдавна падна.

Сега учените отново бият тревога. Изследвания на Международния център за тропически земеделски култури CIAT предупреждават, че през 2050 г. в Гана и съседния Кот д’Ивоар (Бряг на слоновата кост) почти 90 % от сегашните земеделски площи няма да могат да бъдат използвани. Блумбърг представя нещата още по-драматично: още през 2030 г. търсенето на какао в световен мащаб вече няма да бъде задоволено заради недостига на 2 млн. тона какао.

Това е сценарий на ужасите за всички любители на шоколада, тъй като двете западноафрикански държави, преди всичко Кот д’Ивоар, произвеждат малко над 60 % от общото количество сурово какао в света.

През последните години към производителите на какао се присъединиха Индонезия, Еквадор и Бразилия. Въпреки това драстичният спад в производството в Западна Африка би трябвало да достигне застрашителни размери.

Около екватора има идеални метеорологични условия за какаовото дърво – много дъжд, висока влажност и високи температури. Евентуално глобално повишаване на температурата от 1,5 градуса би нарушило сериозно този баланс.

Това не е единствената заплаха за какаовите насаждения. Вирусът CSSD (Cacao Swollen Shoot Disease) е заразил много дървета, особено в Гана, поради което страната ще трябва да намали ангажиментите си по доставка на какао за световния пазар.

По официални данни, 16 % от всички какаови дървета в Гана са заразени. Реалният брой обаче вероятно е по-висок, тъй като симптомите на заболяването стават видими едва след една до три години.

Учените се опитват да предотвратят разпространението на болестта върху растенията в Кот д’Ивоар, който със своите 1,6 млн. тона годишно е най-големия производител на какао в света.

На борсите не се забелязва паника. Цената за тон какао е 2 371 евро, което е с 27 % повече от преди година. През 2015 и 2016 г. цената за тон какао достигна 2 770 евро, но подобни скокове в цените на суровини не са рядкост. Това важи особено за какаото, при което, освен колебанията в метеорологичните условия, са важни и други фактори, като запасите и геополитическите рискове.

Дали ще се стигне до срив в производството на какао заради климатичните промени?

Глобалното търсене на шоколадови продукти би трябвало да се увеличи в дългосрочен план, успоредно с нарастването броя на населението в света.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/mish-mash/2020/02/02/scenarii-na-ujasite-shte-ostane-li-svetyt-bez-shokolad.437331
 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
F-16 в САЩ прехвана самолет, летящ над голф игрището на Тръмп NORAD призовава цивилните пилоти да внимават Министерство на здравеопазването със съвети как да се предпазим от опасните жеги Избягвайте алкохол и кофеинови напитки
19-годишен уби трима на място, след като се вряза в заведение! Фаталният инцидент е станал в Разград Маги проговори за раздялата с Карлос Насар Гимнастичката била готова да даде втори шанс на олимпийския шампион, но той не проявил желание 
Брад Пит и Анджелина Джоли в спор за 500 милиона и "тайна сделка с руснаци" Холивудският ас иска бившата му да бъде разпитана под клетва заради съдебни битки и скрити сделки за Шато Миравал ВАС задължи Здравната каса да покрие лечение на млад мъж с рядко заболяване Делото е от изключителна важност за бъдещата съдебна практика
Какво символизира срещата с богомолка? В Китай насекомото отдавна е почитано Мъск създава нова партия в САЩ Мъск цитира анкета, публикувана в X на 4 юли
4 причини да не се отказвате от брака си Комуникацията е жизненоважната артерия на всяка връзка Най-големите грешки, които майките на момчета допускат Ето кои са те 
Най-добрите мъже любовници според зодията им Мъжете, родени под знака на зодия Дева, управлявани от Меркурий, са ориентирани към детайлите и много внимателни любовници Всички ще го харесат: мързелив чийзкейк, готов само за 40 минути Ето каква е рецептата