Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да познаем грипа и как да го лекуваме

Ключови думи: грип, вирус, настинка, лек, инфекция, сополи, заболявания

Всяка година по това време ни завладява страхът от поредния грип. Опасенията са основателни, грипът е най-тежко протичащата инфекция в сравнение с другите вирусни заболявания, наречени погрешно настинки. Дали има обявена епидемия или не, ако грипът ни споходи, ни очакват няколко мъчителни дни. При пълно здраве, без никакви предупредителни симптоми изведнъж температурата става много висока – 39-40 градуса, болят всички мускули и стави, човек се чувства безсилен, като „сгазен от валяк”.

Главоболието е почти задължително, особено в областта на очите. Чест спътник са и болките в гърлото, втрисането, хремата и кашлицата. Оплакванията продължават 3-7 дни. Най-уязвими са малките деца, тяхната имунна система е незряла, някои от тях се срещат за пръв път с подобен вирус и реакцията им е доста бурна. Тежко и с усложнения може да протече грипът и при възрастни хора и при тези с хронични заболявания. Вирусът на грипа се разпространява много бързо, защото заразяването става лесно по въздуха и чрез предметите.

Как се лекува?

Стара истина е, че грипът, както и другите вирусни инфекции трудно се лекуват, най-малкото с антибиотици. Тяхното приложение е уместно едва след петия ден, ако състоянието на болния се влошава и се подозира добавена бактериална инфекция. Тя се доказва лесно с кръвни изследвания. Грипавият задължително трябва да остане на легло, а лечението е симптоматично, за облекчаване на състоянието му. Дават се лекарства за смъкване на температурата, за отпушване на носа, против кашлица и т.н.

Удачни са комбинираните препарати, които едновременно повлияват тези симптоми. Течностите са задължителни, децата лесно се обезводняват от високата температура. Антивирусните препарати са в основата на лечението на грипа. Малките деца, особено кърмачетата задължително се водят на лекар, при тях състоянието се променя за часове. Най-честите усложнения на грипа при децата са възпаление на ушите, бронхити, пневмонии.

Най- сигурната защита от грипа е избягването на срещите с него. Затова болните трябва да си останат вкъщи, за да не разнасят заразата. Не посещавайте места, където се събират много хора. Видимо здрави, те могат вече да са носители на грипния вирус. Ако имате възможност, оставете детето в къщи, в детските градини половината деца са болни. Това важи особено за децата с хронични заболявания и алергичните, те лесно се разболяват и са склонни към усложнения.

Обърнете внимание на храненето на детето и на цялото семейство – ежедневната консумация на плодове и зеленчуци, прясно изцедени сокове, мед, чай, лук и чесън укрепват имунната система. Проветрявайте често стаята на детето, за да бъде въздухът чист и влажен.

При температура в помещението над 22-23 градуса въздухът става сух, уврежда лигавиците на дихателната система и вирусите много лесно я атакуват. Профилактично и при контакт с болни дайте на детето някое от многобройните средства за стимулиране на имунната система. За противогрипни ваксини вече е малко късно, имайте предвид, че антитела се изработват 2-3 седмици след поставянето на ваксината.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Голяма авария във Варна Много хора са без вода Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители
Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли
Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г.
Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“ Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе
Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде
Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда Европейски лидери заминават за Киев на безпрецедентно посещение Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна, единни са няколко държави в ЕС