Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да: 5 лесни начина да почистим пералнята у дома

Ключови думи: как да почистим пералнята, 5 начина да почистим пералнята, почистване перланя, пералня, флагман

За последните два дена се наложи да заредя и пусна 4 перални - подред! 

Откъде имам толкова много място на простора? Имам и два сушилника - моля ви, в това студено време е толкова трудно да чакаш дрехите да изсъхнат на терасата. Много често съм си разбивала главата в замръзналото пране през зимата, докато проверявам какво е развитието и дали ще мога да облека любимата си блуза днес, евентуално утре, пише Една.бг.

И тъй като всяко едно нещо има определена продължителност на живот, би било добре да се грижим за уредите у дома, които използваме сравнително често. 

Нека първо си отговорим на няколко важни въпроса:

1. Колко често трябва да чистим своята пералня?

Пералнята трябва да се почиства основно поне два пъти в годината, особено ако се използва интензивно и в нея се перат силно замърсени дрехи. Чекмеджето, в което се поставят прахът за пране и омекотителят, трябва да се извади и измие много внимателно. Отвора, в който влиза чекмеджето също трябва да се почисти добре, защото много често в него се събира перилен препарат и варовик.

Убедена съм, че за всяка една жена е предизвикателство да намери ефективен и лесен начин за почистване на пералнята машина. За да не ровите излишно в интернет и да разпитвате баба, мама, съседката, чичо Гошо - техникът на хладилници от съседния вход, ви предлагаме 5 лесни начина как да почистите пералнята у дома. 

Почистете филтъра на пералнята
Почистете добре и отделението, в което се събират отпадъци от прането. Тази част от пералнята често бива забравяна, а от там могат да възникнат и доста сериозни аварии. Освен косми, остатъци от хартия, копчета, ципове и дори банели на сутиени, там доста често можете да откриете и мухъл. Миризмата на събралата се там плесен ще се усеща не само в помещението, в което се намира пералнята, но и по дрехите, които току що сте изпрали.

Измийте барабана на своя уред
Вътрешното отделение, където се поставят дрехите, също трябва да бъде редовно почиствано и подсушавано със суха памучна или микрофибърна кърпа. Гуменото уплътнение около врата на пералнята също трябва да бъде внимателно измивано с качествен препарат, след което щателно подсушавано, защото в него почти винаги остава по малко вода от прането, а това води до образуване на плесен.

Накиснете чекмедженцето за прах
За да почистите идеално чекмедженцето от перилните препарати, варовика и мухъла, който обезателно се е образувал по външните му стени е добре да го накиснете за поне половин час в гореща вода, в която се добавили силен почистващ препарат и малко оцет. Оцетът е най-големият враг на котления камък и мухъла, затова не се колебайте да го използвате, когато се налага.

Пуснете пералнята на празен цикъл
Добре е периодично да пускате пералнята на празен цикъл (без да слагате в нея дрехи), като вместо перилен препарат в отделението за праха поставите обилно количество препарат за премахване на котлен камък или сода бикарбонат. Механизмите и тръбите за вода на пералнята са тези, в които винаги се натрупва варовик, но до които, за съжаление не можем да достигнем, за да ги почистим. Една такава процедура ще премахне голямо количество от котления камък, с което ще удължи с години животът на вашата пералня машина.

Не пренебрегвайте и миялната машина
Същото почистване можете да направите и с миялната машина, като при нея може да се наложи да впрегнете повече усилия, особено ако не я почиствате редовно. Най-трудно ще ви бъде да премахнете засъхналите остатъци от храна, затова е добре да извадите всички махащи се прегради и поставки и да обтриете добре вътрешното отделение с разтворен в топла вода почистващ препарат, към който сте добавили дестилиран оцет и сода за хляб. Ако се налага използвайте и обезмаслител.

Може да използвате гъба за съдове при почистването на вътрешното отделение на миялната машина, както и четка за зъби за по-трудностъпните участъци. Ако корпусът на машината е от инокс, използвайте само препарати, подходящи за този материал, когато почиствате външното тяло на уреда. Пластмасовите корпуси можете да почиствате с абсолютно всичко, като отново обръщате особено вниманение на гумените уплътнения на врата. Празен цикъл с препарат против варовик тук също трябва да се прави регулярно.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Горя жилище в Пловдив Жена е в болница Голяма авария във Варна Много хора са без вода
Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок
Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение
Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г. Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“
Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания
Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда