Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Доц. д-р Валентин Ирмов, акушер-гинеколог: Жените не полагат достатъчно грижа за здравето си

Доц. д-р Валентин Ирмов, дм, е един от най-популярните акушер-гинеколози в Бургас, доскорошен началник на отделението по акушерство и гинекология в УМБАЛ „Дева Мария“
Ключови думи: Доц. д-р Валентин Ирмов, акушер-гинеколог, умбал Дева Мария, здравни новини

Доц. д-р Валентин Ирмов, дм, е един от най-популярните акушер-гинеколози в Бургас, доскорошен началник на отделението по акушерство и гинекология в УМБАЛ „Дева Мария“. Само преди дни доц. д-р Ирмов откри нов акушеро-гинекологичен кабинет в медицински център „Света София“, където ежедневно е на разположение на своите пациентки.

- Доц. д-р Ирмов, какви са Вашите впечатления, грижат ли се за здравето си жените в България?

- На този въпрос ще отговоря с малко статистически данни от мое проучване, в което се изследва отношението на жените към профилактичните прегледи на женската полова система. Проверихме колко профилактични прегледа на женските полови органи са направили жените през последните пет години. Установихме, че най-голяма част от тях са провели два прегледа. На второ място са жените които са провели три прегледа. Стряскащите данни идват след това- около 20% са заявили, че са били на преглед най-много веднъж за последните пет години, а 5% изобщо не са правили гинекологичен преглед за същия период. Също така много малка част от жените са правили пет цитонамазки през последните пет години, т.е. по една цитонамазка годишно, каквото е реалното препоръчително поведение според Световната здравна организация. Масово жените са направили само две цитонамазки. Тревогата идва от това, че цели 15% заявяват, че не са направили нито една цитонамазка за този период! Тези резултати показват, че по една или друга причина, съвременната жена продължава да не полага достатъчно грижи за здравето си. Аз лично съм сериозно притеснен относно медицинската култура и здравната профилактика у нас.

- Какви са най-честите причини,за които идват пациентките на гинекологичен преглед?

- Оказа се, че най-често това са обективни симптоми, вследствие на настъпило вече състояние или заболяване. Намирам за изключително тревожен факта, че над две трети от всички жени чакат да заболеят или да получат субективни оплаквания и тогава търсят лекарска помощ при гинеколог. Едва при 30% от жените водещата причина, поради която най-често посещават гинеколог, е профилактиката,т.е.трудно можем да говорим за активна профилактика и превантивно поведение.

- Какво съветва специалистът- колко често трябва да се прави профилактичен гинекологичен преглед?

- Отново ще отговоря с малко статистически данни. Наскоро направих едно проуване до каква степен реално са запознати анкетираните със съвременните изисквания и норми за добра гинекологична онкопрофилактика, както и до каква степен реалното поведение на жените съвпада с познанията им. По-голяма част от жените имат нагласата, че трябва да провеждат профилактичен гинекологичен преглед един път годишно -около 55%, на второ място са жените, които са на мнение, че би трябвало да ходят на гинеколог с профилактична цел два пъти годишно – 30%. Немалък брой жени обаче са на мнение, че щом се чувстват добре не е необходимо да ходят на профилактични прегледи-15,00%. Тези резултати показват до каквастепен реално са запознати жените със съвременните изисквания и норми за добра гинекологична онкопрофилактика. Според медицинският стандарт по акушерство и гинекология на профилактичин гинекологичен преглед подлежат веднъж годишно: жени на възраст под 25 години, ако са полово активни; жени на каквато и да е възраст, ако са с повишен риск. Жени на възраст от 25 до 59 години и с обичаен риск подлежат на профилактичен прелгед веднъж на 1 – 2 години, а след 2 отрицателни резултата на цитонамазката си– веднъж на 2 – 3 години. Жени на възраст 60 и повече години и с обичаен риск след отрицателен резултат на цитонамазката си трябва да ходят на профилактичен преглед веднъж на 2 – 3 години.

- Един от честите симптоми е извънменструалното генитално кървене. До каква степен жените му отдават значение?

- Това е много сериозен въпрос, защото определя до каква степен жените свързват кървенето със заплаха от онкологично заболяване. Истината е, че масово жените свързват извънменструалното кървене с хормонални нарушения. Ако трябва да говорим с проценти- почти 70% от тях. Следователно 30% осъзнават риска от неопластично заболяване. Знаете ли, че близо една четвърт от жените при получено извънменструално генитално кървене не предприемат никакви мерки, а изчакват да видят дали няма да спре само. Това е ясен знак,че трябва сериозно да се работи за популяризиране важността и сериозността на симптома извънменструалното генитално кървене сред българските жени. Много важен факт е,че около 20% от жените първото нещо, което са направили при извънменструално генитално кървене е да потърсят информация в интернет, което според мен е нож с две остриета. От една страна в интернет има огромна и пълна информация относно проблема, рисковете, с които е свързан конкретният симптом и правилното поведение, но от друга- в мрежата са налични много дезинформиращи или некоректни материали по проблема. Източникът трябва да бъде много прецизно подбран, а не всеки може да го направи. Лично аз смятам, че търсенето на медицинска информация без предварителната медицинска подготовка на сърфиращия е по-скоро вредно. Напомням на всички жени, които все още не са направили своя профилактичен преглед, че до края на ноември могат да го направят в медицински център “Света София“ на преференциални цени, благодарение на програмата „Женско здраве“.

„Сиела Норма“ ще осигури машинния вот за изборите на 9 юни  Тя беше единствената, която подаде документи за участие в процедурата Главчев сезира прокуратурата и ДАНС заради скандала „Мама и Аз“ Решението на министър-председателя било в отговор на широкия обществен отзвук, свързан с проекта
НАТО тренира мащабен въздушен десант в Румъния Учението "Swift Response 24" се провежда в периода 5 - 25 май Смислени преговори - най-рано през втората половина на 2025 г., прогнозира украински топразузнавач Генерал-майор Вадим Скибицки, заместник-началник на ГУР, коментира ситуацията пред списание "Икономист"
Олимпиакос срази като гост Астън Вила с 2:4 на полуфинала в Лигата на Конференциите В другата среща от турнира Фиорентина се справи с доста мъка на свой терен с белгийския Брюж с 3:2 Избягвайте местата с бръшлян и високи треви, пълно е с кърлежи! Кърлежът хапе там и се напива с кръв, където е най-тънка кожата – сгъвките на краката и ръцете, ингвиналните гънки, каза проф. Кантарджиев
Удари по Израел с крилати ракети „Аркуб“ от Ирак  Насочени били срещу Тел Авив Разпети петък e, вярващите не пият днес дори и вода Камбаните ще забият траурно след опелото Христово
Венелин Венков напуска „Ку-Ку Бенд“ Слави Трифонов ще търси нови барабанист и певица с конкурси Володимир Зеленски разкри как ще принуди Русия да преговаря за мир По думите му Кремъл ще се опита да направи всичко по силите си, за да разстрои провеждането на предстоящата среща в Швейцария 
Петте малки тайни на щастливата връзка Никога не изневерявайте на себе си 5 неща, които карат мъжете да се отдръпват Мъжете следят за това дали имате общи интереси и хобита