Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

120 млн. души в света трябва да се преквалифицират заради навлизането на роботите

Това е едно от най-големите притеснения на редица работодатели, които твърдят, че липсата на таланти е една от най-сериозните заплахи пред организациите им в момента
Ключови думи: преквалификация, роботи, 120 млн., новини

Над 120 млн. работници по целия свят ще се нуждаят от преквалификация през следващите три години заради влиянието на изкуствения интелект върху работните места, сочи проучване на IBM, цитирано от Bloomberg.

Това е едно от най-големите притеснения на редица работодатели, които твърдят, че липсата на таланти е една от най-сериозните заплахи пред организациите им в момента. А обученията, нужни в днешно време, са по-дълги от тези преди. Сега работниците се нуждаят от 36 дни обучения, за да овладеят някакво умение, спрямо периода от три дни, отчетен през 2014 г., допълва IBM.

Меки умения

Някои умения изискват по-дълго време за развиване, защото са по-скоро свързани с поведението, като екипната работа и комуникацията, докато други са твърде технически - като тези, свързани с данните.

“Обучаването в технически умения обичайно е водено от структурирано обучение с определена цел и ясни начало и край”, коментира Ейми Райт, управляващ директор в IBM, отговарящ за талантите. “Изграждането на поведенчески умения отнема повече време и е по-сложно”.Поведенческите умения, като способността да се работи добре в екип, комуникациите, творчеството и емпатията, се развиват най-добре с опита, а не чрез структурирани програми за обучения, пише investor.bg

Когато работодател каже, че се сблъсква с липса на умения, първото нещо, което идва на ум е опит в програмирането или друго развито техническо умение. Въпреки това работодателите днес твърдят, че им трябват повече хора с меки умения, отколкото такива с технически. Това показва промяна, настъпила в последните години, сочи проучването. Поведенческите умения сега са смятани за по-важни от дигиталните и техническите.

Роботите идват

Развитието на изкуствения интелект се очаква не само да доведе до отнемане на работни места, но и до създаването на нови. Предизвикателството ще бъде как да се усъвършенстват работниците, които да попълнят тези нови места. Чат от начините за затварянето на тази пропаст включват наемането на таланти от други страни, на такива извън организацията и прехвърлянето на служители в различни звена, твърди IBM.

Очаква се 50,3 млн. китайски работници да се нуждаят от преквалификация през следващите три години в резултат от интелигентната автоматизация, допълва проучването. Китай е следван от 11,5 млн. в Съединените щати и 7,2 млн. в Бразилия. Япония и Германия са сред петте топ страни съответно с 4,9 млн. и 2,9 млн. служители в тази категория.

2
Коментара по темата
2.
Панагюреца
07.09.2019 02:44:24
Това ще рече че половин милиард са излишни ненужни хора.
1.
ХХ
06.09.2019 21:32:48
Ний нямаме такъв проблем. Матряла мечтае да копае в мини и сервирс в кафета... или още по добре нищо да не прави.
  Добави Коментар
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица
Путин отива на гости на Си в Китай Новият мандат на руския президент започва на 7 май Европейци идват у нас на гости на забранената ОМО „Илинден“ ЕСА приютява сепаратисти от целия континент
Мъж изпи 25 чаши вино, докато тича в маратон Том Гилби дегустира на сляпо различни чаши вино по време на всяка миля от Лондонския маратон Руснаците, избягали в чужбина, се завръщат, подпомагат военната икономика на Путин Обратната миграция с голям принос за икономическия растеж на Русия през 2023 г. 
Защо в Гърция въвеждат 6-дневна работна седмица? Много гърци работят на две или три места, за да свързват двата края  Ивет Лалова показа новородения си син Благодарим ви за вниманието и милите пожелания, написа лекоатлетката
И на децата вече е ясно, че не Главчев управлява държавата, обяви Нинова И той започна като началника си Борисов да играе опозиция сам на себе си, когато стане напечено, коментира лидерката на БСП Инфлацията у нас бие средната в еврозоната Според експерти често обясненията за по-високата инфлация у нас не са пазарни, а става въпрос за изкривявания, за които държавата би трябвало да следи.