Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Да разбием митовете: Руснаците не се оттеглят от българското Черноморие

81 114 руски граждани са придобили имоти в България за последните 20 години, а приблизително 636 (под 1% от тях) са продали
Ключови думи: руснаци, имоти, черноморие, продажба, покупка, новини, новините днес

Оплакването, че руснаците масово разпродават ваканционните си имоти в България и напускат страната, е силно преувеличено. Най-хиперболизираната версия е, че близо 70% от руските имоти по българското Черноморието са на пазара, и то на половин цена. Официалната статистика показва съвсем друга картина: 81 114 руски граждани са придобили имоти в България за последните 20 години, а приблизително 636 (под 1% от тях) са продали. Това са данни, предоставени от Агенцията по вписвания. А делът на желаещите да продават тепърва, съдейки по офертите на пазара, е максимум 9%, пише capital.bg

Що се отнася до цените наполовина, те са спрямо нивата, на които руският собственик някога е купил имота, или от цената, която очаква. Не става дума за допълнителен срив в пазарните цени на ваканционните имоти. Заради голямото предлагане и по-слабото търсене сега те и без друго са рекордно ниски - 400-500 евро на кв.м средно по Черноморието.

Руските купувачи намаляват

Макар да не е така черна, както се описва, картината с руските купувачи на имоти в България не е и особено слънчева. Безспорен е фактът, че руснаците, които от седем години насам вдъхновяват строителството по морето, с всяка измината година купуват все по-малко. През 2018 г. например имоти са придобили 75% по-малко руснаци, отколкото през пиковата за тях 2012 г. (виж таблицата). Пазарът не търпи празноти и макар руснаци да продават, купувачи има - преди всичко българи, но и други руснаци, украинци, поляци, румънци. От два-три месеца брокери наблюдават и нарастващ интерес от германски граждани.

Ниските цени събуждат търсенето до степен, че според някои анализатори спадът в цените най-после ще бъде овладян. Той тръгна от кризата 2009 г. с изтеглянето на британските купувачи. Продължава и досега с известно задържане през 2012-2013 г. покрай пика на руската вълна. Заради ниските цени "вторичният пазар на имоти по Черноморието никога не е бил толкова динамичен, колкото е в момента", казва Меглена Русинова от "Недвижими имоти плюс". По морето обаче работят стотици агенции, чиито наблюдения няма как да не са фрагментарни. Това прави трудно да се сглоби общата картина и донякъде обяснява информационната какофония по темата – какво и защо се случва на основния до скоро руски пазар.

Част продават

Руснаците наистина продават, казват от агенциите. "Но не съм забелязал да има панически страх и желание за освобождаване от собственост", казва Добромир Ганев, председател на Националното сдружение "Недвижими имоти". Той добавя, че в организацията има нови членове - установени фирми от региона на Бургас, които доскоро са работили само за руския пазар, но вече се преориентират към българския. "Продажбите не са като лавина, а по скоро са плавни като поток", казват от друга агенция. "Не е като през 2008 г., когато след кризата буквално бяхме залети с оферти от заминаващи си англичани", коментира Полина Стойкова от Bulgarian Properties. "На вторичния пазар през тази година се продават по-малко ваканционни имоти, отколкото през миналата. Делът на руснаците сред продавачите обаче е по-голям", описва ситуацията Георги Иванов, съсобственик в NewEstate. Агенцията периодично публикува на сайта си пазарни анализи. Един такъв, но грешно разбран и разпространен по механизма "развален телефон", вероятно е причината за информацията за драстичния руски отлив.

"Крим развали всичко"

Общо е мнението, че основна причина за руския отлив е девалвацията на рублата. Тя прави руснака от средната класа по-беден, пътуването до България и живота в страната - по-скъпи за него. "Крим обърка всичко", казват от агенциите. Те имат предвид окупацията на Крим, заради която на Русия бяха наложени международни санкции. Това влоши макроикономическата ситуация в страната и рублата се обезцени. Ако през 2014 г. едно евро беше 37-40 рубли, сега то варира около 70-80 рубли. Тоест, ако руснак със заплата от 100 000 рубли e разполагал с 2500 евро на месец у нас и е можел да си живее охолно, сега той има само 1400, обяснява собственичка на агенция. Особено проблемно е за пенсионерите. Най-вече натежава таксата поддръжка във ваканционните комплекси, която е между 300 и 1000 евро годишно, казва тя. Руснаците имат желание да купуват. На ако преди средният руснак търсеше имот за 50-60 хил. евро, сега бюджетът му позволява покупка в диапазона 20-30 хил. евро, добавя Добромир Ганев.

А ти с какви пари купи

Като мотив за намалелите покупки и за продажбите се сочи и затегната финансова дисциплина в Русия. През 2012 г. например е подготвяна забрана за държавните служители и техните семейства да придобиват и владеят имоти зад граница. Въпреки че тя не е приета, част от чиновниците превантивно продават или прехвърлят собственост. По-късно е гласувано, че задграничните им имоти подлежат на задължително деклариране. Освен това държавните служители нямат право да откриват и да имат сметки в чуждестранни банки.

След като Русия беше ударена от санкциите, правителството призова руснаците да преведат парите си от чужбина в руските банки с идеята да се увеличат валутните резерви в момент, в който рублата е под натиск. В тази ситуация става политически некоректно да се купуват имоти и да се откриват сметки в чужбина, казват анализатори. Анализ на prian.ru, изготвен със съдействието на KPMG, посочва, че сега всеки руски гражданин, който придобие имот в чужбина, е длъжен да извести затова държавните органи. А ако данъчно задължено лице в Русия открие сметка в банка в чужбина, то трябва да уведоми данъчния орган по местожителството си и на първи юни всяка година да представя доклад за движението на средствата по нея.

"По-миналата година банки, и то такива, с които работим от години и ни познават, отказваха да откриват банкови сметки на руснаци през упълномощени от тях лица. Изведнъж заявиха – тези пълномощни не важат, трябва да дойдат лично. Сега нещата се възстановяват, но от руснаците се иска да обявяват своето руско ЕГН при изповядване на сделки и откриване на сметки в България, явно, за да могат да се проследяват нещата", разказва брокер на имоти в Слънчев бряг. "След събитията в Крим банките прилагат разширени мерки при наблюдението на операциите на дружества и физически лица с произход Русия. Особено след като санкциите от САЩ се разшириха през последните две години", обясняват банкови служители, попитани от "Капитал". И добавят, че тенденцията на повишена бдителност към Русия е валидна за целия Европейски съюз.

Умора и визови спънки

"Цикълът при ваканционните имоти е коренно различен от този при градските. Ако купувачът на жилище в София или Варна мисли за 30 години напред, хоризонтът при ваканционните имоти е три-четири години", казва Георги Иванов. "Човекът идва на почивка, после идват и роднините му. Омръзва му и продава. Купува имот на друго място или сменя местата за почивка като турист." Интересът към България се охлажда и от визовите спънки. "Когато руснаците купуваха имоти в България се очакваше страната да влезе в Шенген" (и с българската виза да могат да пътуват свободно в ЕС, бел.ред.). Сега им е по-лесно да вземат френска или италианска шенгенска виза и така да дойдат в България", казва Лариса Костадинова от "Аврора плюс". "Освен това други държави като Испания дават облекчения и при покупка на имот се получава гражданство. Докато в България руснаците не са стимулирани по никакъв начин да влагат парите си", добавя тя.

Чарът не е загубен

Въпреки това руснаците харесват България и купуват имоти, за да живеят в тях. Допадат им климатът и езиковото сходство. Общо е мнението сред агенциите, че "ако рублата се стабилизира, те отново ще започнат да купуват".

България е най-желаната дестинация при покупка на ваканционен имот, показва национално представително изследване на Московския финансов институт, разпространено през декември. Според него търсенето на имоти зад граница, което е съсредоточено в 2.5% от населението на Русия, нараства със 70% в сравнение с 2016 г. Анализ на prian.ru за първите три месеца на 2019 г. също регистрира ръст в интереса към ваканционни имоти, най-вече в Испания, България и Турция. "Засега не го усещаме" и "Желанието и възможностите са различни неща", коментират от българските агенции. А актуалното им опасение е, че приоритет за руснаците със свободни средства ще станат жилищата в Русия. Очаква се те да поскъпнат заради новоприети законови промени, които ограничават възможностите на строителните компании да работят с привлечени средства на клиенти.

Особености на руските продажби

Има случаи на руснаци, които продават на цени под покупните в евро, като се стремят да си върнат рублевата стойност, дадена някога за имота, казват от агенциите. Ако преди 2014 г. условно казано с 1 млн. рубли са купували имот за 25 000 евро, сега 1 млн. рубли вече са 12 000 евро. Подобни сделки обаче се правят само при спешна нужда на собствениците от пари и не са масови – четири-пет в годината. Но те влияят на пазара. Купувачите започнаха много да се пазарят и сега те са тези, които определят тенденцията, добавят брокери.

Търсенето е най-вече от българи. Традиционни клиенти са сънародниците от чужбина. Спестявания от 25 хил. евро може и да не достигат за апартамент в голям град, но с тях може да се купи жилище в апартхотел с една спалня в Слънчев бряг на минути от морето. Все по-често купуват и българи, които живеят в страната - най-вече с ипотечен кредит. Някои брокери твърдят, че таксата обслужване възпира и българите от сделки във ваканционните комплекси.

Руснаците, които запазват имотите си, търсят начини да оптимизират разходите си, като отдават под наем. Правят го предимно на сиво - по линия на близки и познати, предполагат специализирани посредници. Друг случай са руски пенсионери, които дават под наем апартамента си в Русия за времето, в което са в България, и с тези пари подпомагат живота си тук.

Специфики на руските покупки

Има и други микродвижения на имотния пазар. Например руснаци, които продават апартаменти в курортите, за да купят жилище във Варна или Бургас. Така бягат от зимната скука и спестяват таксата обслужване. Тези сделки не са изгодни и не са масови. С 20-25 хил. евро, получени за апартамента в Слънчев бряг, трудно може да се купи имот в големия град, без да се доплати поне до 50-60 хил. евро. Но все пак ги има.

Наблюдава се руски интерес и към имоти във високия ценови сегмент. Трайно и отдавна например е търсенето на скъпи имоти във Варна. Търсят се и къщи в селата, но ако покупката включва и земя, се налага за целите й да бъде регистрирано дружество.

По курортите наблюдават и вълна от рускоезични купувачи, привлечени от ниските цени. Купуват руснаци от Германия и руснаци от Израел, чиито приходи са в стабилна валута. От Германия има интерес и от пенсионери от бившата ГДР, чиито пенсии са ниски, а имотите в Германия поскъпват, добавя Георги Иванов. Така, след като голямата британска, а и голямата руска вълна започнаха да отшумяват, картината на собствениците по курортите става все по-национално пъстра. Основни купувачи все пак са българите.

Колко руснаци купуват и колко продават

Данните на Агенцията по вписванията, предоставени по искане на "Капитал", сочат че общо 81 114 руски граждани за купили имот (един или повече) в България. Вероятно 636 са продали. Толкова са прекратилите регистрацията си в БУЛСТАТ от началото на 1999 г. досега – което е задължение по закон, когато чужденец продаде имота си в страната и не купи друг. (От януари 2012 до март 2019 г. броят им е 276). Реалните продавачи може да са по-малко, защото заличаване се иска и по други поводи - например ако човекът е придобил ЕГН/ЛЧН в България. Възможно е и да са повече, ако, в нарушение на закона, след продажбата не е поискано прекратяване на регистрацията.

Дори да допуснем, че продалите имоти реално са два или три пъти повече от уловените от статистиката и че всеки от тях е продал по два имота, те пак биха били около 5% от руските собственици на имоти. Възможно е тенденцията на масирани продажби тепърва да се разгръща. В популярния сайт prian.ru сега в продажба са 7254 имота по българското Черноморие. Ако допуснем, че зад един купувач стои един имот, това прави близо 9% от броя на купувачите до момента. Но сред офертите има и ново строителство и едва ли всички те са от руски собственици. Неоспоримата тенденция, която очертават данните на Агенцията по вписванията обаче е, че с всяка изминала година броят на руските купувачи намалява. През пиковата 2012 г. имот в България са взели 12 729 души, а през 2018 г. броят им е 1908 - със 75% по-малко.

17
Коментара по темата
17.
До руснЯците
05.05.2019 21:49:59
Айде...чамадан,вагзал и кой от къде е...нахални миризливи ватенки,ВЪН
16.
hhh
05.05.2019 10:39:24
Не се споменава в статията, че путин даде 6 месеца срок на държавни служители да разпродадат активите си в чужбина. Тоест, от сега до края на годината. Тепърва цените ще падат. А колкото до селските имоти ЕС, е натиснал БГ да се спре престъпното издаване на гражданство. Досега руснаци откриваха кухи неработещи фирми и назначаваха по 10 представители, който имат право на времено гражданство. От май, тази практика се прекратява , сега изискването ще е фирма работеща от мин.2 години и 3 представители. Това определено ще охлади желанието на много за придобиване на имот тук.
15.
007
05.05.2019 09:35:38
Вярно е! В България фашизъм няма и никога не е имало. Лъжите за фашизъм и пр. се разпространяват от българските комунистически престъпници, чиято нова стратегия е да привлекат в антибългарската си дейност и руските колонисти. Това отдавна вече е факт. Обърнете внимание на 9-ти май какъв ще е съставът на лумпените пред Паметниците на позора. Кой ще слага цвета пред паметниците на окупаторската Червена армия, окупирала страната ни под предлог, че е фашистка. А истинската цел на Червената окупаторска армия е била да болшевизира страната и да я превърне в комунистическа кочина. Което всъщност и стана. На комунистическите сборища ще присъстват комуняги и руски колонисти. Редно ли е чужденци да се намесват във вътрешнополитическия живот на страната? Може ли българи да отидат в Русия и да се включат в митингите срещу Путин? Тия призиви за излизане от НАТО случайни ли са? И твърденията, че в България е имало фашизъм и, че има и сега. Ами както е тръгнало може в скоро време "зелените човечета" (които окупираха Крим) да дойдат да "спасяват" руските колонисти от "посегателствата на българските фашисти".
14.
однако
05.05.2019 00:59:20
Няма фашизъм в България. Някои поросто се опитват да се правят на интересни. Други им е такава работата, да сеят омраза между хората. Но те също са малко. Няма фащизъм в България. Повечето българи са отрудени, добри хора, които с честен труд добиват насъщния и никому не желаят зло.
13.
До Бяла циганка № 9
04.05.2019 23:11:10
Ти Петербург го остави. Още по времето на СССР Москва и Ленинград си бяха изключение, макар, че за чужденеца циганията си личеше и там. Има още 3 - 4 града за които, ако си затвориш едното око, може да кажеш, че са горе-долу приемливи. Останалата част е жива скръб. И сега в Русия 1/3 от населението е без течаща вода и ползва външни тоалетни.
А за бели циганки , (както ти сама се определяш) навремето "точки" не се даваха. ВЕрвай ми!
12.
Asas
04.05.2019 22:27:34
Статията е от Капитал , затова е добра. Само че флагман са забравили да упоменат източника. Човещина кво да правиш и те искат да ги похвали някой.
11.
7887
04.05.2019 21:47:04
Малко факти. Срещу мен,в едно тихо селце на 20км от Бургас се продават 2 нови обзаведени руски къщи. Построени са на калкан,по 90кв м. на етаж,на 2 етажа,хубав двор 1 дк.,барбекю,хубава ограда и т.н.. Миналата година цената беше по 55000 на къща. Сега е по 42000. Интересът от купувачите е "огромен",считай- нулев. В селото продават и другите руснаци. Познавам някои от тях лично. Обяснили са ми защо продават,въпреки че тук им харесва. Само ще вметна,че се НАЛАГА да продават. Това е...
10.
Боцмана
04.05.2019 18:27:11
alo.bg цялото Поморие се продава!
9.
Бяла циганка до 1
04.05.2019 17:50:08
Държавата на “белите цигани” е била империя, за разлика от много други “модерни европейски държави”и само една бегла виртуална разходка на Петербург може и да ти намести мозъка в правилната посока.,,,,,а дано, ама надали!
8.
Бай Ганьо
04.05.2019 17:48:29
Рядко добра статия, това ме учудва, все пак говорим за Флагман :)
По моя преценка продадените от руснаци апартаменти са малко, просто защото тези които искат да продават няма на кого да ги продадат. Реално това което се продава и е задръстило всевъзможни интернет портали за имоти, фейсбук реклама и сайтове на агенции, надхвърля бройката от 10 000 хиляди имота.
7.
Sss
04.05.2019 17:27:28
Статията е много добра, поредставя реалното състояние на пязара на имоти и причините за спада на руски копувачи на имоти. Руснаците обичат България, но и ние не правим нищо да ги привлечем. Руският турист винаги е бил за предпочитаме пред всички останали като озключин нас българите.
6.
Tони
04.05.2019 16:46:37
1000 пъти по добре руснаци отколкото чалми.
5.
до високия колкото тревата
04.05.2019 16:39:53
ато не го лови статистиката на теб кой ти снася информация ? за къв ходиш да се ровиш в на хората имотното състояние?
4.
висок
04.05.2019 16:30:02
А колко имота са собственост на регистрирани в БГ Фирми със руски собственици.... това статистиката не го лови!!!
3.
до1
04.05.2019 16:24:13
на теб първи ще ти видят сметката ,защото си кара
2.
..
04.05.2019 16:23:44
За жалост не се махат, мен евреите ми станаха по-приемливи от тях даже. Всеки, който е работил с тях или ги е обслужвал знае за какво става въпрос.
1.
Zapoznat
04.05.2019 16:18:59
Ужас ще ни завладеят белите цигани ...
Тогава тежко и горко ни
  Добави Коментар
Забавни въпроси, които да зададете на съпруга си, когато няма за какво да си говорите Ако можеше да смениш за един ден живота си с този на някой друг, кой би бил той и защо? Ботев Пловдив вдигна Купата на България, радостта е в жълто-черно на стадион "Васил Левски" Гледахме голово шоу и огромна драма на "Васил Левски"
Нова система популяризира исторически и културни забележителности на територията на община Поморие 9 причини, поради които мъжете предпочитат по-възрастни жени В наши дни виждаме все повече двойки, в които жената е по-възрастна от мъжа. На какво се дължи това
Хрупкаво и здравословно: 3 лесни рецепти за еър фрайър Юпитер преминава в Близнаци – късметът ни се усмихва Време е за промени
Защо в хонконгските небостъргачи зеят дупки Според принципите на китайското учение фън шуй тези дупки позволяват на драконите всеки ден да прелитат от планината, където живеят, към водата Тюрбан-бюрек: Турската рецепта, която кара лигите ти да потекат! Всички ще искат рецептата
3 зодии ще извадят неочакван късмет в края на май Вселената им е подготвила куп неочаквани изненади, подаръци и дори любовни признания Предците на Хомо сапиенс са ловували с бягане на дълги разстояния Книгите, посветени на праисторията, показват множество илюстрации на групи ловци, въоръжени с копия, приближаващи бавно към плячката, или обкръжили капан
Това лято Созопол ще е най-романтичният град на Черноморието В никакъв случай не правете тези неща на гробище, ще събудите душите на мъртвите Това място си има своя отделна, специална атмосфера, която е различна от другите места, посещавани от хора