Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кои хора сънуват кошмари?

Ключови думи:
През живота си всеки човек е имал кошмари, въпреки че някои хора ги сънуват изключително рядко, други - периодично, а трети - почти всяка вечер за определен период от време. Някои може да се събудят и веднага да забравят страшния сън, други - не могат да се отърват от ужасното усещане дълго време. Да се опитаме да разберем защо ни се присънват кошмари.

Единичните кошмари, които не се повтарят, са отражение на процеса на преработване от мозъка на стресови за човека ситуации, на които се опитва да намери решение. Това всъщност, е процесът на адаптацията ни към околната среда, когато обмисляме как да постъпим в дадена ситуация. Може да се каже, че страшният сън става мултимедийно повторение на ситуацията, когато човек се опитва да намери изход и накрая го прави. Той дори може да забрави след това този кошмар, защото е намерил решението, което впоследствие може да извлече от подсъзнанието си и да приложи в живота. Има проучвания, които показват, че хората, които сънуват кошмари, са по-адаптивни към околната среда, отколкото тези, които не сънуват такива страшни сънища или не ги помнят.

Съвсем друго нещо са патологичните кошмари, които ни се присънват с определена честота. Това са постстресови сънища. Например, хората започват да сънуват кошмари след бедствия или участие във военни действия. Мозъкът, подобно на развалена плоча, се обръща към определено събитие, но действието в съня се развива до определен етап, след което човек се събужда. По този начин той не може да намери решение на проблема, нито да приеме стреса. Това е патологична ситуация, която изисква консултация с психотерапевт, прилагане на специални процедури на лечение за облекчаване на постстресовия синдром.

Като цяло, нервната система на хората се различава в нивото си на толерантност към натоварванията при стрес. Ето защо, и самите кошмари и нивото им на преживяване могат да бъдат напълно различни.

Хората с уязвима психика често сънуват кошмари. Някои участват във войни на горещи точки и спят добре, а други случайно са видели прегазено от кола куче на улицата и сънуват цяла седмица кошмари. Едно и също събитие може да е тривиално за един човек, а за друг - стресова ситуация, след която да сънува кошмари.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг
Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането 86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън
Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"
Ключов момент в "Ергенът" Един от мъжете ще говори с майките на дамите, които го вълнуват МВнР отговори на Путин "Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение"