Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Теменужка Петкова: Цената на газа ще падне, ако докажем, че плащаме повече отколкото в Германия (ВИДЕО)

Сливане на АЕЦ „Козлодуй” и ТЕЦ „Марица изток” не би било в състояние да реши проблемите на топлоцентралата, заяви Теменужка Петкова
Ключови думи: Теменужка Петкова, природен газ, Южен поток, Газпром,

Цената може да падне, но за да стане това, всяка държава трябва да докаже, че плаща повече отколкото в Германия, Франция и Италия. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия  министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Тя обясни и защо се наложи поскъпването на природния газ от октомври. Причината е споразумението между Европейската комисия и „Газпром”, в което руският доставчик пое ангажимент да създаде пазарни условия при продажбата на природния газ. На тази база трябваше да бъдат предложени промени на всички държави, с които има договори.
„На 6 август тази година „Газпром експорт” информира „Булгаргаз” за споразумението, което е подписано с ЕК и прилага две допълнения към договора с България, които засягат два изключително важни въпроса – възможността за предоговаряне на цената на природния газ и възможността за смяна на входната точка за доставка на България“, заяви Петкова.
„В това допълнение към договора, което „Булгаргаз” подписа, има много ясно определени параметри, при които тази цена може да бъде предоговаряна. По новите условия „Булгаргаз” вече може да иска промяна на цената на всеки 2 години, вместо на 4 години, както беше досега.Това обаче става при строго определени условия – когато цената за България се различава от тази на границата на Германия, Франция и Италия”, обясни енергийният министър.
“Цената може да падне, но за да стане това, всяка държава трябва да докаже, че плаща повече отколкото е цената на границата на трите посочени държави. Сега българската газова компания прави анализ на енергийния пазар, за да прецени действията си“, заяви Петкова.
„Сливане на АЕЦ „Козлодуй” и ТЕЦ „Марица изток” не би било в състояние да реши проблемите на топлоцентралата, по-скоро би създало допълнителни проблеми. Никой няма да вземе решение, което ще постави под риск сигурността на енергийната система и дейността на едно или друго енергийно предприятие”, добави тя.
„Държавата търси начин да запази живота на въглищната централа ТЕЦ „Марица изток 2”, която е изправена пред сериозни предизвикателства заради ограничените квоти за вредни емисии.  При сегашните цени на въглеродни емисии от 25 евро на тон, през март 2019 г. централата трябва да плати 466 млн. лева, за да може да работи през следващата година, обясни проблемите министърът.
„Затова държавата търси варианти да запази предприятието жизнеспособно, тъй като то е ключово за страната и региона, а работна група от експерти обсъжда различни варианти за спасяването на енергийната компания“, подчерта тя.
Тя коментира и думите на руския президент Владимир Путин, че България се е отказала от проекта за изграждане на газопровода „Южен поток” под външен натиск. „За да бъдем коректни, трябва да кажем, че ЕС имаше проблеми с проекта „Южен поток” в две направления. Проблемите, които ЕК посочи през юни 2014 година, са че не се прилага законодателството в областта на обществените поръчки и притесненията, свързани с нарушения на третия либерализационен пакет.
„Тогавашният премиер Пламен Орешарски със свое писмо е наредил спиране на всички действия по проекта, за да се избегне нова наказателна процедура срещу България”, обясни Теменужка Петкова. Тя посочи, че темата с проекта „Южен поток” е назад във времето, а това, което България прави, е  свързано с гарантирането на енергийната сигурност на страната и да запазим ключовото си място на газовата карта на Европа.

3
Коментара по темата
3.
Петър
09.10.2018 07:41:57
"Причината е споразумението между Европейската комисия и „Газпром”, в което руският доставчик пое ангажимент да създаде пазарни условия при продажбата на природния газ."
По голяма малоумщина от Министър скоро не бях чувал! И какво направихте, Вие като Министър за да не позволите на една чужда фирма да си играе ганкиното с Народа?
Айде чупката вещица!
2.
За
08.10.2018 15:25:51
да падне цената на газа трябва да ядем много боб
1.
Извод
08.10.2018 14:47:52
Ко каза,ко...!?
  Добави Коментар
Ако си мислите, че до морето се пътува много заради ремонтите, вижте този хаос за Гърция Заради свръхнатоварения трафик от АПИ обявиха, че ограничават движението в участъка от АМ „Струма” от Благоевград до Симитли в посока Кулата Знаете ли защо дънките все още имат малки метални нитове на джобовете си Малкият вътрешен джоб на десния преден джоб изглежда напълно ненужен за много от нас, но е един от най-старите дизайнерски детайли на дънките
Защо задължително трябва да слагате бутилки с вода стоят до прозорците Малка хитрост, която може да направи дома ви по-комфортен дори в най-горещите дни Ще е грехота, ако в сезона на черешите не опитате този сочен шоколадов кекс Сочен летен десерт, на който никой не може да устои! 
Лятото носи пари и късмет на 2 зодии Според астрологичните прогнози именно Лъв и Водолей ще бъдат големите късметлии през следващите месеци 3 дни главоболия заради силна магнитна буря Между 19 и 21 юни Земята ще бъде връхлетяна от поредната вълна от геомагнитна активност
Череши от Монреал излизат по-евтини от тези в Кюстендил Череши с изкупна цена под 1 евро на килограм се предлагат на сергиите в България до 3,50-4 евро С 3 основни съставки ще си направите най-вкусния домашен сладолед Тази рецепта съчетава сладостта на узрелия банан и свежия аромат на ягодите в неустоимо кремообразен десерт
Населени места настръхнаха заради вода и 70-годишна техника Голям проблем край Кюстендил Защо проблемите на Сърбия няма да си тръгнат с Вучич Сърбия се поддържа с удивителна упоритост: че за състоянието на обществото е отговорен единствено човекът на върха
"Образование за бъдеще - приемственост и перспективи" събра водещи експерти и педагози в Бургас Състоя се ключова научно-практическа конференция Тялото на мъж изплува в язовир "Дяково" Няма данни за насилие