Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Всеки пети, завършил средно образование у нас, кандидатства за университет в чужбина

Между 15 и 20% от завършващите всяка година кандидатстват за висше зад граница, твърдят представители на проекта „Световно образование”
Ключови думи: Таня Илиева, Николай Христанов, образование, Световно образование, Интеграл, ученици, студенти


Нараства интересът на българските деца и младежи да учат в чужбина. Това стана ясно на пресконференция в БТА-София на представители на организацията „Интеграл”, занимаваща се с консултации за образование извън страната.
Те администрират и международния проект „Световно образование” у нас.

„На първо място наблюдаваме устойчив и траен интерес към висше образование в чужбина, като между 15 и 20% от завършващите всяка година кандидатстват в университет в чужбина”, заяви консултантът Николай Христанов.
Според него преди влизането ни в Европейския съюз кандидатите били не повече от 5%, като предимно това били обучаващи се в немските държавни университети.

„Като втора важна тенденция се очертава и ранната кариерна ориентация и запознаване с нови и модерни специалности. Пада възрастовата граница за среща с образователни консултанти, като всъщност те започват да провеждат такива срещи още от 9-и и 10-и клас. На трето място, нараства и броят на кандидатите, които са записали университет в България и след първи или втори курс решават да кандидатстват в университет в чужбина”, каза още Христанов.

На първо място по интерес за българските младежи продължава да е Великобритания въпреки наближаващия Брекзит.
От „Световно образование” отчитат 29% ръст на ранните кандидатури за острова.

Таня Илиева – мениджър „Средно образование в чужбина” на проекта, каза от своя страна: „По отношение на възрастта се наблюдават интересни тенденции. Все още се запазва големият процент, над 50%, заминаващи за последните две години за профилираната степен - завършване на средно образование 11-и 12-и клас. Но тази година виждаме, че нараства и процентът ученици и след 7-и клас, които се ориентират да изкарат целия гимназиален курс в чужбина, което говори за желанието да се интегрират в дадена образователна система на по-ранна възраст.”

По думите й има нарастване на желанието и интересите на родителите и на децата на по-ранна възраст, т.е. от пети клас - 11 години, които показват завидна смелост, самочувствие и вяра, че ще се справят в една чуждоезикова среда.

„Като тенденция освен спадане на възрастта за пътуване нашите наблюдения са, че нараства бройката ученици от страната. Преди няколко години преди всичко интересът към образование в чужбина беше насочен повече към София и региона, но през миналите години, особено изтеклия сезон, най-засилен интерес имаме от ученици от Варна, следвани от Пловдив, Стара Загора, Смолян, Русе, Велико Търново, което говори за едно отваряне и на деца от цялата страна към тази възможност, която им се предоставя”, заяви още Таня Илиева.

Всичко това обаче било обвързано с желанията на учениците впоследствие да кандидатстват в топ университетите, където конкуренцията е много голяма.

Спирачка за българите е, че средното образование в Европа излиза твърдо скъпо – десетки хиляди лева годишно.

В следващите дни представители на „Световно образование” ще правят консултации за учене в чужбина в няколко града. В Бургас ще са на 3 октомври между 11 и 18 ч. в „Гранд хотел Приморец”.

Таня Илиева и Николай Христанов (отдясно наляво)

6
Коментара по темата
6.
оффф...
26.09.2018 09:10:22
Все повече хора осъзнават, че няма смисъл да хранят продажните дърти комунисти в българските университети, които вместо знания споделят колко са велики и как вземането на изпит зависи от това да им целуваш задника.

Вижте какво се случи миналата година в УНСС. Питайте какво става и в техническия... За бургаските извращения да не говорим.
5.
ПОЗОР
25.09.2018 20:48:05
Според един от съветниците на фатмака-призединт, 80% от българите са русофили. Нищо чудно, че само 20% бягат да се спасяват от тях на запад.
4.
до 1
25.09.2018 20:33:47
все по-често забравяш да си изпиеш хапчетата, не са важни само клюките с милиционерите ,важни са и хапчетата ,особено за теб!
3.
зурла
25.09.2018 18:47:56
Повечето хора нямат пари за това.
Иначе щеше да е всеки 1-ви
2.
Само са добавя колега от 1
25.09.2018 18:27:22
А скоро всеки 3
1.
Ssssss
25.09.2018 18:05:32
Моля не коментирайте статията,за да може някои хора да се пукнат от яд,че няма коментари.
  Добави Коментар
6 съобщения от мъжа, които разкриват, че е лудо влюбен във вас Ето кои са те  5 отблъскващи грешки по време на целувка Обърнете най-голямо внимание на лошия дъх
Най-големите скандалджии в зодиака Скандалите и свадите с тези зодии са вързани в кърпа Рецепта за агнешко с кисело мляко Един от шедьоврите на българската кухня
Акула изплува на плаж в Бургас (СНИМКА) От близко заведение са съдействали, за да бъде върната акулата обратно в морето Експерти дават съвети как да спрем да мислим прекалено много и да се тревожим Тревожността е бич на нашето време и психолозите обръщат все повече внимание на преодоляването ѝ
Тази тв водеща се прояви с нов гаф в ефира, заекна и не успя да прочете текста си Цънцарова вече не се справя добре със задачите си  Марихуаната става нискорисков наркотик в САЩ Досега спадаше към категория едно, включваща хероин, екстази...
Пациентка отиде на преглед, оказа се умряла Жената останала в шок, била "мъртва" от месеци Майката на тази силиконка категорична: Преди пластичните операции беше по-красива! Екатерина отглежда дъщеря си след загубата на татко й - ливанеца Абдул Гани. Той бил банкер и тъкмо на него двете жени дължат охолния си живот
Ето какво ще ядат спортистите на Олимпиадата в Париж Разкриха какво ще включва менюто им Защо не бива никога да оставяте дамската си чанта на пода Чанта, оставена на пода от гост, може да доведе до разорения стопанина