Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Феноменално! Русия с най-убедителна победа на откриване на световни първенства

Ключови думи:

Домакинът Русия размаза Саудитска Арабия с 5:0 в първата среща от група "А" на откриването на световното първенство по футбол. Това е най-убедителната победа в историята в мач на откриване на шампионат на планетата, когато той се е провел в различен ден и час от други срещи на старта на такъв турнир (б.р. през 1934 г. Италия побеждава САЩ със 7:1 в първия ден, когато се играят още седем срещи, а през 1954 г. Бразилия разбива Мексико с 5:0, като по същото време има още четири двубоя).

Юри Газинский (12) с глава вкара първия гол на Мондиала, а другите попадения за успеха на домакиниъте бяха дело на Денис Черишев (43, 90+1, Артьом Дзюба (71) и Александър Головин (90+4). Президентът на Русия Владимир Путин изгледа двубоя в компанията на боса на ФИФА Джани Инфантино и шейха на Саудитска Арабия принц Султан бин Салман бин Абдулазиз Ал Сауд.

За първи път Мондиал е използвана системата за видеоповторения VAR, която трябва да намали до минимум спортните ситуации и оплакванията от ощетени отбори след мачовете.

Домакините започнаха с вихрени атаки към противниковата врата и след пропуски на Дзагоев и Семедов се стигна до 12-ата минута, в която Юри Газинский вкара първия гол на Световното. Дзагоев центрира от корнер, топката бе изчистена и отново центрирана, този път от Александър Головин, а халфът на Краснодар Газинский се разписа с глава за 1:0. Три минути след това Марио Фернандес отново осъществи пробив по крилото, след което центрира по земя за някой измежду Дзагоев и Смолов. Вторият все пак насочи топката към вратата, а след лек рикошет кълбото затрудни максимално Ал Муаюф, който спаси.

В 24-ата минута Алан Дзагоев от домакините стъпи накриво и се контузи, като бе заменен прунудително от Денис Черишев. В 35-ата минута руснаците поискаха дузпа след падане на Головин, който потърси съприкосновение с Осама Хаусауи, но съдията Питаня категорично посочи с жестове играта да продължи. Две минути преди почивката Головин проби в наказателното поле и след груба грешка в отбраната на саудитите Денис Черишев финитира двама съперници, след което с мощен щут прати топката във вратата за 2:0.

След почивката Сборная продължи да доминира и да създадва опасности пред противниковата врата. В 67-ата минута Зобнин шутира опасно и вратарят Маюф не се намеси както трябва, но и руснаците се зауетиха след това при добавката. Четири минути по-късно появилият се секунди преди това в игра Артьом Дзюба с първото си докосване се разписа с глава след центриране на Головин и направи резултата класически.

Руснаците довършиха съперника в добавеното време, когато първо Денис Черишев (90+1) се разписа за втори път в мача с фамозен гол след удар от средна дистанция, а след това и Александър Головин (90+4) зарадва феновете по трибуните с попадение от пряк свободен удар.

Другите два отбора в групата са Египет и Уругвай, които ще премерят сили утре от 15:00 часа българско време в Екатеринбург.