Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Всеки, който има климатик, трябва да прочете тези редове, за да не си изпати жестоко

Ключови думи: климатик, вреди
Живеем в свят, в който изкуственото преобладава. Онова, което консумираме обаче, дори когато спазваме здравословен хранителен режим, не винаги се оказва полезно за нас. Освен че ни бърка в джоба, често ни бърка и в здравето!

Днес, подвластни на температурните рекорди и желанието за разхлаждане бързо и по възможност качествено, насочваме вниманието си едни уреди, които са любими за мнозина – климатиците. Някои признават, че не биха си представили какво ще е без тях, а други се оплакват от редица здравословни проблеми, дошли като следствие от употребата на климатици. Добре знаете, че както за много други неща, така и тук истината се намира някъде по средата – тя обаче е важна за вас, ако вие сте от хората, които съзнателно не пренебрегват грижата за доброто си здраве. Климатикът е незаменим уред не само през лятото, но и през зимата.

Най-вече в горещините употребата му е почти задължителна, защото той дава живителна доза хладнина в лятната жега. Всичко това е много хубаво, но си има и своите негативни за здравето страни. Ако климатичните инсталации не бъдат поддържани и употребявани правилно, например, те могат да бъдат много вредни за здравето. Въртенето на въздуха с такава скорост пък предизвиква течение, което разбърква фините прахови частици и влошава вече съществуващите симптоми и провокира нови. Организмът има склонността да отслабва защитните си способности заради климатика, а това се случва заради резките температурни промени и постоянната хладна струя, лъхаща кожата. Това предизвиква притъпяване на съпротивителните сили на организма и по-лесно навлизане на болестотворни микроорганизми.

Оказва се, че климатикът е вреден не само за имунната система, но и за кожата. Според изследванията кожата страда от непрекъснатата хладна струя. Стоенето за продължителен период от време в стая с регулирана температура чрез климатик може да нанесе сериозни щети на кожата. Тя започва да изсъхва, да губи еластичността и блясъка си. Да не говорим за по-сериозните кожни проблеми, които могат да се появят. Ако страдате от кожни заболявания, които се характеризират със сърбеж, лющене и сухота, имайте предвид, че те могат да се влошат от климатика. Такива са розацеята, екземата и псориазисът. Установено е обаче, че не само хладният въздух предизвиква и утежнява кожните проблеми. Синтетичните влакна, които се използват за филтрите на климатиците, често се разпръскват из въздуха.

Това причинява допълнителни дихателни и кожни проблеми, както и алергични реакции. А ето и кои са останалите най-често срещани състояния, които идват като следствие от продължителното излагане на влиянието на климатика:

Главоболие

Хората, които работят в сгради с централна климатизация, където въздухът постоянно се върти, изпитват много по-често главоболия. Те също така са по-податливи на грипни инфекции и настинки, появява се кашлица по-лесно, отколкото при другите хора.

Суха кожа

Когато през лятото охлаждат, климатиците всъщност изсмукват влагата от въздуха, което води до съхнеща, лющеща се кожа. Ако прекарвате много време в помещение с климатик, не забравяйте да пиете повече вода и да ползвате хидратиращ крем за тяло и лице.

Хронични заболявания

Ако страдате от хронично заболяване, то може да се влоши в изкуствено климатизирана среда. Това е така, защото климатиците са склонни да влошават симптомите на ниско кръвно налягане, артрит, астма, алергия. Ниска толерантност към промени в температурата Хората, които са изложени прекалено дълго на климатик, имат по-нисък праг на търпимост към промени в температурата. По-трудно се приспособяват към жега и студ. Тази непоносимост пък, може да се окаже доста проблематична, особено в моменти, когато се налага рязко да сменим температурната амплитуда.



0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Българите полагаме най-малко извънреден труд в целия ЕС Според данните на Евростат през 2023 г. 7,1 на сто от заетите в страните от ЕС са се трудили повече часове на основното си работно място Тя е на 41 години, девствена е и помоли Бог да и намери гадже Блондинката признава, че е подложена на подигравки и всекидневни оферти да скъса с принципите си
Земетресение разлюля български град Трусът е в района на Пазарджик Бивш волейболист се бори с тумор, жена му моли за помощ 20 хил. евро на седмица струва лечението му, каза тя
КЕВР реши: Газът поевтинява през май От дружеството информират, че предложената цена за май е със 7% по-ниска от действащата за предходния месец април Въвеждат нови изисквания за цената на хляба Според производител те ще оскъпят работната ръка
Показват монетното съкровище от с. Синеморец в изложбата „Сребърна Тракия“ Среброто представя и друга страна от културно-историческите процеси, които протичат в източните и централните части на Балканите преди 2500 години Шофьор успя да си върне книжката, докато чака кръвна проба, след положителен тест за наркотици По думите му автомобилът все още се намира в КАТ
Задължително се спазват тези обичаи на Велики четвъртък Този ден е денят на голямото чистене преди Великден, защото се приема, че освен дома си пречистваме ума, мислите и душата си Внимание! Опасно време в тези области Прогноза за времето - 2 май, четвъртък
САЩ обвиняват Русия, че е използвала химическо оръжие в Украйна От Москва обаче твърдят, че не разполага с военен химически арсенал Безредици в Тбилиси след одобрението на спорен законопроект Полицията използва сълзотворен газ и шокови гранати