Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пренебрежим фактор ли ще е ДПС в новото Народно събрание

Партията на Делян Пеевски е с най-слабия си резултат от 16 години насам, но... какво от това
Ключови думи: ГЕРБ, БСП, ДПС, Обединени патриоти, Ахмед Доган, Бойко Борисов, Делян Пеевски, парламент


Изборите за 44-ото Народно събрание бяха белязани от завръщането на БСП като силна партия, от нов прилив на енергия за ГЕРБ, както и от несполуките на старата десница.
Не по-малко важен е обаче резултатът на „Движението за права и свободи“.
Партията на Ахмед Доган през годините е смятана за силен фактор с голямо влияние заради неизбежната й балансираща роля в парламента.
Доколко обаче това ще е така в новото Народно събрание?


Числата показват, че ДПС има най-слабия резултат от 2001 г. насам. Преди 16 години партията получи 340 000 гласа и взе само 21 депутата.
Сега ДПС има още по-малко гласове – 316 000, но все пак е с повече народни представители – 26, заради особеностите на пропорционалното представителство.
Формацията не е била четвърта сила от същата 2001 г. Тогава пред ДПС бяха НДСВ, ОДС и БСП. (Сега са ГЕРБ, БСП и „Обединените патриоти“.)

Макар и привидно слаба ДПС всъщност започна похода си във властта и трупането на влияние в различните сфери именно след 2001 г. Причината е, че НДСВ влезе в коалиция с партията на Доган.
ДПС остана явно в управлението до 2009 г. След това дойдоха ГЕРБ и Бойко Борисов, които обаче продължиха сътрудничеството си с Доган, Пеевски и компания, макар че привидно между тях прехвърчаха искри. Да не забравяне, че именно при това управление се осъществи приватизацията на „Булгартабак“, която днес е в ръцете на Делян Пеевски.

Сетне дойде правителството на Пламен Орешарски, което на практика бе почти изцяло завладяно от ДПС. А след жест на тогавашния лидер Лютви Местан кабинетът падна, за да се завърне на власт отново Бойко Борисов.
В предишния парламент сътрудничеството на властта с ДПС продължи през кадрови решения, свързани с регулатори, някои ключови закони, жестове с обществени поръчки, „опраскването“ на съдебната реформа и т.н.

Въпросът сега е какво ще се случи в 44-ото Народно събрание. Макар и четвърта сила, всъщност ДПС може отново да бъде скритият важен фактор в ключови моменти.
Борисов и Доган ще имат заедно 121 депутати – това е крехко, но важно мнозинство, което може да се проявява в критични ситуации. Примерно за запазване на плоския данък. Или за определени кадрови решения.

От жизнено значение ще е избирането на 11-те членове от парламентарната квота на новия Висш съдебен съвет, което трябва да се случи до есента. Макар че след последните конституционни промени това става с мнозинство от две трети, ДПС може да бъде пренебрегнато, защото в този парламент двете големи партии – ГЕРБ и БСП, заедно имат квалифицирано мнозинство (175 депутати общо). Ако към това добавим и „Обединените патриоти“ (а защо не и ВОЛЯ на Марешки), членовете на ВСС може да се изберат спокойно без да се иска „добро“ от Доган. Друг е въпросът дали ще се случи така и какви ще са точно взаимодействията зад кулисите. Защото ДПС продължава да има мощно влияние чрез медии, бизнес мрежи, инсталирани кадри в управлението, включително, твърди се - и чрез главния прокурор.

Важно ще е значението и на „Обединени патриоти“, които може да бъдат „смокинов лист“, но може и да не позволят на Борисов и Пеевски да играят заедно зад кулисите.
Не по-малка ще е ролята на БСП. Червените обичайно влизат в схемите, а за пред хората вдигат аларма по теми, които не засягат важните интереси.
Корнелия Нинова направи предизборна заявка за борба с „паралелната държава“. И макар че ще е в опозиция, тя ще има възможност да докаже, че е говорила искрено, а не е баламосвала електората.
1
Коментара по темата
1.
V
01.04.2017 18:04:19
Тези партии трябва да се забранят със закон етническите ДПС и ДОСТ и да им се отнеме всякъкво политическо , икономическо и медийно влияние. Вън всички турци от българските институции мръсна долна сган помиярска. Дебеланчо Делянчо в затвора за далавери и кражби на държавно имущество!
  Добави Коментар
На живо във Флагман.бг: Стотици бургазлии се събират за Пасхална служба в храма „Св. св. Кирил и Методий“ Църковният ритуал за възвестяване на Христовото Възкресение започна в 23:30 часа 5 неща, които мъжете искат силно Бъдете честни и открити в отношенията си
Китайско-руски учения край Тайван предизвикват тревога в САЩ Това съобщи хонконгският вестник South China Morning Post Колко пъти на ден трябва да се храните, за да сте здрави и да не напълнявате? Има състояние на тялото, което възниква при продължително отсъствие на храна, в резултат на възбуждане на страничните ядра на хипоталамуса - това е глад
Кой е най-вредният работен навик и може да ви вкарат в лудница Очакването, че служителите ще бъдат на разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, оказва голям натиск върху работниците Девици от Отряд на удоволствията забавляват урода Ким Чен Ун Бащата на севернокорейския диктатор вярвал, че сексът с млади жени ще му донесе безсмъртие, но умря от инфаркт на 70
Берлин е лидер на новия пазар за градска слънчева енергия Терасните соларни модули набират все по-голяма популярност в Германия, където цените на електроенергията остават високи Русия обяви Володимир Зеленски и Петро Порошенко за международно издирване Москва обяви НАТО, че търси конфликт 
Ракът ни отне обичана учителка Радка Тодорова се бореше с онкологично заболяване - мозъчен тумор Брутална катастрофа, цяло чудо е, че има само един пострадал Инцидентът е между 3 леки коли
Невена Цонева обмисляла раздялата с Дългия повече от година От година и половина тя успешно развива своя канал в YouTube на езотерична тематика „Без граници“ Какво издава любимата порода куче за вашия характер? Изследователите оцениха пет основни характеристики на личността на собствениците на кучета от различни породи, наричани още "Големите пет"