Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо 12-годишна ученичка преби майка си?

Ключови думи: агресия, флагман
Тревожните разстройства напоследък вземат връх и все повече хора търсят психологична помощ. Доскоро на първо място са били депресиите, но в момента водещ е целият спектър от хипохондрии, панически атаки, обсесивно-компулсивни разстройства. Това споделя психологът от Велико Търново Кристина Дешкова.

“Напрегнатото ни битие и многобройните житейски предизвикателства не може да не се отразят и на психиката на човек. Впечатление обаче прави, че се променя и културата на потребление. Хората все повече разбират ролята на психолога и търсят специализирана помощ. Преди това нуждаещите се прибягваха до услугите на религиозни ритуали, врачки, лекари”, обяснява Кристина Дешкова. Тя допълва, че семейното консултиране става все по-популярно. Класика е първо жената да потърси специалист, а след това води и съпруга си.

“Това поведение показва зрялост, споделяне и признаване: “Помощ! Помогнете! Имаме проблем!” В Центъра за психологично консултиране “Алма” във Велико Търново посещенията са доброволни. Работим с мотивирани хора, които по този начин си помагат и сами. Поддържаме връзка с психиатър и когато се налага, осигуряваме консултации с него, защото една патология без медикаменти не може да се оправи. Основните ни клиенти са предимно млади хора на възраст 30-35 години, но идват и нуждаещи се в пенсионна възраст. Съдействие търсят ученици, дори и без да са споделили с родителите си, че смятат да се консултират със специалист. Усилено работим и с деца”, обяснява Кристина Дешкова.

Тя разкрива, че често родителите не могат да се справят сами с агресивното поведение на синовете и дъщерите си и искат намесата на психолог. Все по-често притеснени родители искат помощ за децата си, които си правят неприлични снимки и дори ги публикуват в интернет. Ученичка на 12 години сама потърсила психологична помощ, като споделила, че на моменти изпада в дива ярост и пребива майка си. “Помогнете ми! Не знам какво ми става. Страхувам се, че ще я убия!”, проплакало пред специалистите момичето.

“Много младежи посягат към наркотици, а леката дрога отключва шизофрения. Не са рядкост биполярните афективни разстройства, при които има редуване на мания и депресия. Много често тези състояния се отключват при младежи след бригади в чужбина. Това са млади, интелигентни и образовани хора, които след смяна на средата заради психическото и физическото натоварване получават подобни психични разстройства. Много често депресия може да се породи у човек и от трагична новина по телевизията”, споделя Кристина Дешкова. Психоложката е категорична, че се наблюдава тенденция на увеличаване на случаите на тревожни разстройства. Тези хора се ограничават, затварят се, не общуват и дори не смеят да излязат извън дома си.

“Задържането на мисли например, нежеланието, неспособността или неумението да изкажеш чувствата си на глас може да доведе до болки в гърлото. Трупането на гняв пък води до язва на стомаха”, подчертава Кристина Дешкова. Богатият й опит на психолог я е сблъскал с разнообразни казуси. Работила е с жена, която била нападната в подлез и пребита. Когато я подложили на скенер заради ударите в главата, лекарите открили, че тя има туморно образувание в мозъка. Оперирали я и сега е жива и здрава.

“Ако не е бил побоят, нямало да се разбере за тумора и лекарите да я избавят от него. Така и лошото, което понякога се случва на човек, може да се окаже, че е за добро”, коментира Дешкова. Сред най-фрапиращите случаи в практиката й е дете на 3 години и половина, което не можело да говори, а издавало единствено нечленоразделни звуци. След 6-месечна терапия малчуганът вече има речников запас от 150-200 думи и дори ги свързва в изречения.

“Понякога в кризисна ситуация е достатъчна дори и една консултация и човек да излезе от “черната дупка”. Не е нужно много време, за да се почувства добре, стабилен и в душевен мир. Има школи, които стигат и до крайности, като например са склонни да твърдят, че щом човек е загинал в катастрофа, това означава, че е пожелал собствената си смърт”, казва Кристина Дешкова.


0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Типове поведение във връзката, подсказващи депресия Кои са знаците, че сте в депресия и това влияе на отношенията ви Делегация на "Хамас" е в Кайро за преговори за примирие Ще спрат ли кръвопролитията?
Защо Китай продължава да прави повече коли, отколкото има нужда? Въпреки свръхкапацитета политиците продължават да подкрепят производителите на автомобили Крупен обир на паркинг в Кърджали, апаши отмъкнаха 12 000 лв. от автомобил Извършителят е задържан чак в София
Кремъл отново предупреди: Ако бъдат иззети руски активи, ще има ответни действия Надеждността изчезва за една нощ заради едно глупаво, необмислено решение, посочи Песков  БГ шофьорите в Гърция влизат в затвора, ако направят това Присъда до 10 години зад решетките е предвидена в случаите когато при превишаване на скоростта е причинен смъртен случай
От какво е болен този певец Мистериозно заболяване мъчи Галин Първият ми съпруг ме подари на втория, призна тази певица Двамата баджанаци и до днес били близки приятели 
Това е най-големият стратег в "Един за друг" Сияна играе умно  Нещо невероятно се случва с планетите В личен план съвпадът на двете планети ще се отрази най-много на родените в трета декада Телци, Раци, Деви, Козирози и Риби
Комунистически диктатор твърдял, че видял извънземни в България Бившият Първи притежавал строго секретни записи и снимки на НЛО Зрителите да свикват с тази физиономия, ще я гледат дълго от тв екрана Геро ще е водещ на шоуто, което започва веднага след Капките