Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Томографът на МБАЛ „Бургасмед“ е най-добрият в региона, магнитният ни резонанс е на топ ниво

Д-р Живко Жеков е началник на отделението по образна диагностика в МБАЛ "Бурасмед", той е специалист с богат опит
Ключови думи: д-р Живко Жеков, Бургас, Бургасмед, Образна диагностика, болница в Меден рудник
Д-р Живко Жеков  е началник на Отделението по образна диагностика на МБАЛ „Бургасмед“ от октомври 2016г. Той е роден в Каварна, където 20 години работи като рентгенолог и началник на отделение. По-късно ръководи Медицинския център в Каварна. Бил е управител и на МБАЛ – Каварна.  Д-р Жеков е с богат международен опит в сферата на образната диагностика. Повече от 4 години е работил като рентгенолог и специалист по образна диагностика в Ирландия. Прави всичко възможно да приложи наученото от островната държава и тук, за да може да се оптимизира работата на отделението в една от най-модерните черноморски болници „Бургасмед“.

-Д-р Жеков, кои са новите придобивки на отделението по образна диагностика в МБАЛ – „Бургасмед“ - една от най-динамично развиващите се болници в България?

-Разполагаме с нов ехограф и нов мамограф. Освен тях разполагаме и с компютърен томограф и апарат за магнитнорезонансна томография, както и дигитален рентгенов апарат. Времето изминало от закупуването на последните изброени три апарата е  малко повече от две години. Апаратурата, която се намира в нашата болница осигурява най-съвременни възможности за диагностика на заболяванията на централна нервна система, дихателна система, храносмилателна система, опорнодвигателна система,отделителна система, както и диагностика на някои от заболяванията от оториноларингологията, офталмологията, ендокринологията и не на последно място мамологията.

-Какво е тяхното приложение?

-Двата апарата -визирам мамографа и ехографа, са приложими за изследване на млечни жлези. Ехографът, разбира се, може и изпълнява и всички останали свои функции в диагностиката на заболяванията на редица органи и системи. Работим по международно утвърдени стандарти, като правим по две графии на всяка от млечните жлези. Чрез тях стадираме пациентите в няколко групи. Необходимостта от това е свързана с международно утвърдената класификация, която ние спазваме. (BI-RADS, Breast Imaging-Reporting and Data System) – това е една специфична система за определяне на пациентите по групи със съответния риск, като в самата класификация е определена и последващата стъпка зависеща от определената група, в която попада пациента.

-Какво се промени откакто Вие сте началник на отделението?

Първо бих искал да подчертая, че се чувствам късметлия да работя заедно с д-р Живко Милков, който е специалист също с опит в образната диагностика и някои по-специфични високотехнологични изследвания (виртуална колонография, бронхография и др). Благодарение на д-р Милков аз намерих едно работещо отделение със значителен пациентопоток. Откакто съм тук заедно с него и останалия екип от специалисти  успяхме да направим оптимизация на някои от протоколите, с които работи компютърният томограф (скенер), както и да въведем някой нови протоколи, както при работата с КТ, така и за работа с апарата за магнитнорезонансна томография. Наличието на двама работещи специалисти в отделението дава възможност, както за интензифициране на работният процес, така и за приложение на метода “double reading” (независимо интерпретиране на образно диагностични изследвания от двама рентгенолози)- методът се използва широко особено в интерпретацията на мамографските изследвания. Другата възможност на работата в екип, е че имаме възможност да обсъждаме комплицираните в диагностично отношение случаи, а това както можете да предположите повишава значително качеството на нашата работа. Ръководството на болницата ни е осигурило условия за безпроблемна консултация на комплицирани в диагностично отношение случаи и с водещи специалисти в страната.

-Какво друго предлага отделението на пациентите?

Както вече отбелязах апаратурата в отделението по образна диагностика е нова, което дава възможност за дигитализация и определяне на болница „Бургасмед“ в групата на т.н."без филмови болници". Този факт означава няколко неща. Първо, за носител на образнодиагностични изследвания не се използват старите аналогови фотографски плаки. Производството на тези плаки е изключително скъпо, а и освен това е свързано със значително замърсяване на околната среда, поради използването на съединения на среброто в производството. Второ, дигитализацията сама по себе си създава възможност за удачно архивиране на информацията с вевеждането на т.н. „picture archiving and communication system“ (PACS). Тази технология в медицината осигурява бърз и надежден достъп до изследванията на пациентите, които изследвания са в специфичен и международно утвърден формат- т.н. DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine). Тези факти определят възможността за пациентите получавайки своето изследване на CD или DVD да бъдат консултирани с различни специалисти, както в страната така и зад граница. Трето, наличният архив дава възможност на нас лекарите да правим сравнителен анализ на новонаправени изследвания с изследвания направени в миналото. Сами разбирате колко е ценна тази възможност, която повишава в значителна степен качеството на диагностичният процес, свързан най- често с проследяване на резултати от провеждано лечение. Единствен недостатък, ако бих могъл така да се изразя, на сравнителния анализ е че отнема значително време на специалиста по образна диагностика, но повярвайте ми неудобството, причинено на пациентите свързано с необходимостта да се изчака получаването на рапорта си заслужава- обичайно биват предотвратявани излишни допълнителни процедури или прецизиране на необходими последващи такива.

Вярвам, че не е далече денят, в който и в нашата страна ще бъде изградена единна национална PACS система, в която ще се включат всички лечебни заведения. Така както е направено в редица държави от Европейския съюз.

-Кого обслужва отделението?

-Отделението по образна диагностика обслужа както планово или по спешност хоспитализираните пациенти в МБАЛ „Бургасмед“, така и такива, които идват от амбулаторията с направление от личен лекар или специалист. Разбира се, поради уникалността на апаратурата, с която разполага отделението се извършват и редица изследвания, за които пациентите предпочитат да заплатят по редица причини.

-Как оценявате работата на екипа, който работи в отделението?

Най- често сме свикнали да говорим повече за качествата и възможностите, които предлага новата техника и говорим много малко или почти нищо за хората, които стоят зад тази техника.
С чувство на задоволство трябва да отбележа, че екипът в отделението е съставен от млади хора, средната възраст на рентгеновите лаборанти е 23 години, а на лекарите 46 години. Това според мен е най- удачната възрастова комбинация за отделение по образна диагностика, защото се срещат опита на лекарите с ентусиазма, работоспособността, както и желанието и способността за усвояване на нови знания на младите рентгенови лаборанти. Трябва да споделя още един много важен факт, който ми направи впечатление в работата още в първите дни. Въпреки младата възраст, рентгеновите лаборанти са вече изградени личности с напълно изградено чувство на отговорност към работата и съпричастност в решаването на ежедневните проблеми свързани с рутинната дейност в отделението. Изложените факти ми дават сериозна надежда за успешно справяне със съвременните предизвикателства пред образната диагностика -на първо място качеството.

Определението за качество в образната диагностика, като че е най- добре формулирано от Hillman -"Качеството обхваща избор на правилна процедура изпълнена по правилният начин в точното време с последваща я прецизна интерпретация и точна и бърза комуникация с пациента и лекаря назначил изследването". На пръв поглед изглежда даже доста лесно за постигане. Уверявам Ви, че за постигане на качество обаче е необходима най- вече вътрешна мотивация на всеки от членовете на „отбора“, както и правилният избор за развитие изпълнявайки международно утвърдените консенсуси и препоръки в образната диагностика. Предпоставка за гарантиране на успеха в пътя към повишаване на качеството се крие в една дума може би превърнала се вече в клише - ОБУЧЕНИЕ (ежедневно и постоянно).
Торнадо в близост до Родопите На много места се съобщава и за градушка, с големина на лешник МВнР: Българите в Грузия да избягват големи събирания При нужда да се обръщат към българското представителство в Тбилиси
Оперирали Цецо Елвиса заради трудова злополука с жена Тръгва на мащабно турне из България България е на последно място по продължителност на живота в ЕС В Европа е 81,5 г., а у нас - 75,8 
Кошмар в небето за куп българи, тръгнали към Санторини След няколко часа изчакване на летището в гръцката столица самолетът е пренасочен за връщане към София заради лошите метеорологични условия Пети мандат президент: Путин официално встъпва на 7 май В Кремъл тече трескава подготовка 
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица