Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо кръстосването на пръстите може да притъпи физическата болка?

Ключови думи:
​Кръстосването на пръстите обърква човешкия мозък достатъчно дълго, за да повлияе на представите за горещо, студено и болезнено. По този начин това ви дава кратка възможност за отдих, в случай че претърпите физическа контузия.
В основата на това разбиране е класическият експеримент, при който показалецът и безименният пръст се поставят на източник на топлина от 40 С, докато средният пръст се допира до студен източник от 20 С. Ако човек докосне само горещия или студения източник, той съответно ще усеща само топло и студено. Ако обаче ги докосне заедно, това създава усещане за изгаряне.

"Илюзията работи, тъй като горещото усещане във външните два пръста блокира активността в подкожните рецептори, която отговаря за възприемане на студеното", обяснява Хана Девлин от университета "Кийли" във Великобритания.

Така на практика едновременното усещане за топло и студено създава илюзия, защото мозъкът се опитва да съвмести тройното общуване между нервните окончания, които изпращат едновременно сигнали за топло, студено и болка.

По-нататък учените успели да покажат, че е възможно да манипулират усещането за болка само като разменят позициите на засегнатите пръсти. Когато участниците в експеримента кръстосали среден пръст върху показалец, усещането за изгаряща болка било облекчено.

"Подобни взаимодействия допринасят за огромните вариации в усещането за болка", казва Патрик Хагард, който също участва в проучването.

"Нашето изследване обсъжда възможността за това как болката може да се манипулира, като се прилага допълнителна стимулация, както и когато една част на тялото се движи спрямо останалите".

По този начин хора с хронични болки се научават да използват прости методи, като правилно позициониране, за да притъпят усещането за болка.

"Предни изследвания показаха, че ругаенето при нараняване не само е гласов израз на агонията, но и начин да се намали болката. Нашето проучване показва, че подобни резултати могат да се постигнат и с внимателни жестове и позиции", обобщават учените.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг
Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането 86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън
Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"
Ключов момент в "Ергенът" Един от мъжете ще говори с майките на дамите, които го вълнуват МВнР отговори на Путин "Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение"