Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

„Боклукът” внос от Италия – дърво и пластмаса

Ключови думи:
Италианската фирма Defiam от Серино, област Кампания, поиска официално опровержение на статията на журналиста Фабрицио Джеремика във в. “Кориере дел медзоджорно” , в която се говори за износ на отпадъци в Полски извор, община Камено, съобщава „24 часа”.В събота италианският вестник излиза с материал, опровергаващ погрешно представените факти в статията на 16 юли, където се говори за боклуци, отпадъци и сметища.

Според Франческо де Фео, шеф на фирмата Defiam, набедена, че ще изнася боклуците на Неапол в България, става въпрос за фалшиво представени факти и за пълна с неточности статия в италианския вестник.

„Първо, става въпрос за пластмаса и дърво. Освен това ние ги превозваме в контейнери, така че влиянието върху околната среда е нулево”, уточни Де Фео. Той недоумява как така “Кориере дел медзоджорно” (това е изданието на “Кориере дела сера” за Южна Италия – б.а.) насочва вниманието си точно към спечеления от тях дял в конкурса за обществена поръчка, свикан от област Кампания, а не към другите части от него, свързани с други държави.

„Нашата част от обществената поръчка все още не е започнала. Защо насочват вниманието към нас и към България, а не към другите фирми, които изнасят отпадъци към депа в Испания, Португалия и Румъния? На всичкото отгоре ние сме единствените, които не изнасяме отпадъци. Освен това използваме за транспорта си контейнери.”

Според Де Фео снимките в материала, показващи сметище с боклуци, камиони с бали и натоварването им в кораби, също нямат нищо общо с тяхната фирма.

В сертификата за съдържанието на материалите, които ще бъдат изнасяни към Бургас става въпрос за пластмаса и дърво.

„Имаме разрешение от българските власти”, уверява още Де Фео. Според него фирмата действа в унисон с европейските норми, тъй като изнася пластмасата и дървото в затворени контейнери, които се товарят на кораби. Едва след пристигането им в съответната структура в България контейнерите се отварят.

„Плащаме дори в повече, защото наемаме контейнери. Щеше да ни излезе много по-изгодно, ако материалите бяха в насипно състояние.”

Де Фео уточни, че в България ще ползват инсталацията за преработка на SR Technologies, която се намира в Полски извор, до Камено, въпреки че седалището на фирмата е в София.

Не става въпрос обаче за сметище, а за инсталация. „Defiam не е депо за отпадъци. Ние сме частна платформа до Серино, област Кампания, където селекционираме онези материали, които могат да се използват отново. Сключихме споразумение с инсталацията в България. Става въпрос за пластмаса и дърво, а не за природни отпадъци.”

Според Де Фео фалшива е дори информацията в италианския вестник за тоновете материали, които ще бъдат изнесени. Става въпрос за 14 млн. евро по спечелената от тях част от търга, касаеща износ на 100 000 тона, а не на 7200 тона, както е посочено в статията.

В опровержението си до италианския вестник Де Фео уточнява, че всички бали, произвеждани в инсталациите на Defiam, са от пластмасов, дървен и хартиен материал. След това те се покриват с бяло пластмасово покритие. Освен към България фирмата ще изнесе 20 000 тона и към инсталация в Австрия.

Според единия от главните редактори на „Кориере дел медзоджорно” Кармине Феста, те ще се извинят за неточностите.

„В събота публикуваме материал с опровержение. Най-алармиращото в статията ни от 16 юли са снимките, които сме поставили и които сме взели от архиви. Те не отговарят на дейността на фирмата Defiam (на снимките се виждат камион на сметище с планини от боклук, камион, превозващ бали боклук и товаренето на кораб с тези бали – б.а). Най-тревожното нещо, което предизвика разбираема тревога и у получателите на тези материали, са тези снимки. Аз сега лично проверих коректността и сериозността на фирмата.”
1
Коментара по темата
1.
Зелено червен
23.07.2016 12:40:53
Дърво - най-еко материала. Тъпи италианци. Горете си го при вас бе .Що давате пари за такова еко гориво. Пластмаса - изключително висока калоричност . Не е много еко,но нали сме аверчета . Ще го понесем. Вероятно сделката е бартер - срещу 100 хил тона еко отпадък,ще им доставим за тяхна сметка - мангали 100 хил за извършване и на други еко дейности там в Южна Италия. Съвет към братушките от Лукойл-взимайте отпадъка еко и правете горива и ток. Това е най-бързия начин да има Евросанкции срещу тази еко инвестиция.
  Добави Коментар
Торнадо в близост до Родопите На много места се съобщава и за градушка, с големина на лешник МВнР: Българите в Грузия да избягват големи събирания При нужда да се обръщат към българското представителство в Тбилиси
Оперирали Цецо Елвиса заради трудова злополука с жена Тръгва на мащабно турне из България България е на последно място по продължителност на живота в ЕС В Европа е 81,5 г., а у нас - 75,8 
Кошмар в небето за куп българи, тръгнали към Санторини След няколко часа изчакване на летището в гръцката столица самолетът е пренасочен за връщане към София заради лошите метеорологични условия Пети мандат президент: Путин официално встъпва на 7 май В Кремъл тече трескава подготовка 
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица