Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кметът на Несебър влезе в ролята на екскурзовод

Градоначалникът показа полуострова на министъра на туризма и нейния съветник Живко Табаков
Ключови думи: несебър, кмет, николай димитров, николина ангелкова, министър на туризма

Кметът на Несебър Николай Димитров и неговият колега – Лазар Япаджиев, зам.-кметът по „Търговия и туризъм”, лично разведоха из града на ЮНЕСКО министъра на туризма Николина Ангелкова, зам.-министъра Александър Манолев и съветника в областта на летния туризъм Живко Табаков.

Обиколката на полуострова започна от Археологическия музей и продължи по така нар. „Духовен път“, минаващ покрай най-забележителните църкви на старинния град. По пътя домакинът Николай Димитров запозна своите гости с богатия културен календар на община Несебър, благодарение на който градът е атрактивна четирисезонна дестинация.

Темата за връщането на храмовете към нов живот бе също част от разговора, като кметът  разясни подробности около реставрирането им. Той информира министър Ангелкова, че с пари от американското посолство се реставрира „Йоан Алитургетос“, а благодарение на фондация „Левентис“  църквата „Св. Стефан“ от няколко години отново е достъпна за посещение на туристи. Реализирането преди няколко години на проекта „Вяра в Несебър“, финансиран по ОП „Регионално развитие“ 2007-2013г., даде възможност на посетителите с духовни и културни потребности да посещават храмовете „Йоан Кръстител“ и „Св. Параскева“, а за църквата „Христос Пантократор“ в момента се изготвя проект за реставрация. 

По време на разговора бяха засегнати теми, свързани с промените в Закона за туризма, със Закона за културното наследство, бъдещите инвестиции на община Несебър за археологически и реставрационни дейности, сигурността и поддържането на обществения ред. Пълният полуостров с туристи – на ден през летния сезон тук минават между 30-40 хил. души, и чистотата на градската среда направиха впечатление на министър Ангелкова и на въпрос, свързан с това, кметът Николай Димитров й разясни, че  от тази година сметопочистването е денонощно, за да може красотата на Несебър да не бъде помрачена, а да е максимално въздействаща. Друга тема в разговора, която получи одобрението на министър Ангелкова, бе за нововъведената такса за продажба на сувенири – предмети и артикули, представляващи или съдържащи изображения  на  Старинния град Несебър или елементи от него, представляващи  културни ценности. Приета като интересна и добра, идеята за в бъдеще е много вероятно да бъде приложена и за обекти държавна собственост, по думи на Ангелкова.

По време на  разходката из полуострова, продължила час и половина, домакините и гостите бяха спирани за поздрав, а понякога и за кратък разговор (поради натоварения работен ден) от търговци и ресторантьори. Министър Николина Ангелкова е споделила с кмета на Несебър, че градът определено е подобрил своята визия и е още по-привлекателен за посетителите. В своята фейсбук страница Ангелкова е написала следното за своето посещение в града на ЮНЕСКО: „С кмета Николай Димитров посетихме Стария град на Несебър, за да проверим как започва новият летен сезон. През пикови дни тук преминават над 40 хил. души дневно, които искат да разгледат това магнетично място, съхранило наследството на няколко епохи. Късметлии сме, че имаме такова богатство.“
2
Коментара по темата
2.
Владимир Русев
29.06.2016 23:05:58
Браво на Николай Димитров,колкото и да го плюете всичко е несъстоятелно,това е истинския кмет,който възражда Несебър.
1.
ГЕРБ
29.06.2016 17:31:01
А може ли да влезе и в роля на Проститутка А !!
  Добави Коментар
Беларус обвини външни сили в опит да я въвлекат във войната в Украйна Министърът на отбраната Виктор Хренин предупреди за нарастващ натиск върху Минск Голям астероид преминава близо до Земята в събота Обектът няма да застраши планетата, но ще може да се наблюдава с телескопи и мощни бинокли
Над дузина медали от международни турнири за СК "Бушидо"-Несебър В момента в клуба тече подготовка за две състезания в Япония От Chambao до Hells Kitchen: какво не бива да пропускаш в Бургас до края на юни На 27 юни още от ранната вечер любителите на музиката ще могат да изберат между няколко различни събития
Промени: Трудовият стаж вече ще се изчислява по часове, а не по дни МВР закрива "паразитно звено", част от пенсионерите в системата ще бъдат освободени Румъния направи първа крачка към закон за обединение с Молдова Проектът се счита за приет от Камарата на депутатите заради изтекъл срок
България остава сред най-евтините държави в Европа... според европейците Евростат отчита цени у нас с около 40% под средното равнище в ЕС Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина Необичайната история на шестте теракотени артефакта приключи с официална дипломатическа церемония
ДАРА ще участва в кампания на Министерството на туризма за представяне на България пред света Министър Илин Димитров: Страната ни има нужда от звездните си лица, за да научат милиони хора за нейната история и красота Айтоският стрелец Иван Георгиев спечели бронз на националния турнир - влезе във финалната шестица за състава на България Въпреки тригодишно прекъсване, вицеевропейският шампион от ЛРС - Айтос демонстрира отличен мерник на състезанието „Компак Спортинг“ 2026 край Велико Търново
Цигарите поскъпват от август, след това и от март догодина Правителството предвижда да увеличи ставката за акциза Потребителите избраха А1 за любима марка в телекомуникациите за осма поредна година Отличието се определя изцяло от потребителския вот и отличава марките, които са най-разпознаваеми и ценени от хората