×
Бизнес ЮГ София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Всеки четвърти млад учител се отказва още първата година


18 Февруари 2023, Събота, 14:00 ч.
Автор: Флагман

Средна възраст на българските педагози е 47 г., показват данни на МОН

След известен срив през м.г. младите учители в образователната система у нас се увеличават леко през настоящата учебна година, макар все още да не могат да настигнат броя им от преди 3 г. Това показват данни на просветното министерство в отговор на въпроси на "Сега".

Ако през 2020/21 г. младите учители в детските градини и училищата у нас са били общо 19 138 от общо 91 369, година по-късно те намаляват чувствително до 16 364, а през настоящата година броят им се увеличава съвсем леко - до 16 762. В проценти картината през последните 3 г. изглежда така - младите педагози до 35 г. във всички учебни заведения са съответно 20.9%, 17.9% и 18.3%.

Намалението на учителите само в училищата през 2021 г. спрямо 2020 г. не изглежда толкова голямо, т.е. изглежда то засяга предимно преподавателите в предучилищното образование. За учебната 2020/21 г. учителите в България до 29-годишна възраст са 7175, а тези до 35 г. - 5746 души, т.е. общо 12 921, или 18.6% от общо 69 104 педагози в училищата. Година по-късно броят им намалява до 11 014, или 15.9%, а през настоящата учебна 2022/23 г. младите педагози до 35 г. в училищата се увеличават леко до 11 298, т.е. до 16.3 на сто. Едва около 7% от тях са до 29 г.

Наскоро от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" обявиха малко по-различни данни. Според тях учителите до 29 г. у нас са 6.5%, а общият процент на младите учители възлиза на около 15 на сто. "Над 70% от младите учители не издържат в образователната система още през първата година. Това поддържа една рекордно висока средна възраст на българските педагози от 54 г. - възраст, с 10 години по-висока от средноевропейската", коментира председателят на синдиката д-р Юлиян Петров. Тези данни също се различават от тези на МОН - според министерството средната възраст на родните учители е 47 години.

По отношение на текучеството последните по-конкретни данни дойдоха в края на 2021 г. Тогава бе огласен доклад на Световната банка за периода 2014-2018 г., според който едва около 10% от новоназначените учители у нас през 2016 г. са останали трайно в образователната системакато 1/2 от тях са си отишили още след първата година, а след втората година, която е най-критична - са напуснали около 60% от тези, които са се задържали там до този момент. През 2019 г., когато вече заплатите бяха увеличени, отпадналите преподаватели след първата година намаляват до 23%. 

"Причините за текучеството са високият стрес от изискванията, сравнително по-ниските заплати, липса на социални умения, липса на чувство за подкрепа и интегриране, назначаването им на срочни договори, както и голям обем административна тежест и допълнителни непедагогически дейности, с които са натоварени", коментира от синдикат "Образование". Като контрапункт оттам посочват нарастналия брой на студентите в педагогическите специалности, като за последните 4 г. само Пловдивският университет е увеличил с 1/3 броя на кандидат-педагозите. "Разбира се, съществуват още 12 вуз-а, които подготвят учители, но и се разбира, че далеч не най-добрите ученици избират да станат учители", казва д-р Петров.

По думите му недостигът на учители съвсем не е отминал проблем. В София и някои големи градове този недостиг е безспорен, а в по-малките градове е по-малко осезаем. За да се попречи на отлива на млади учители, от синдиката смятат да работят съвестно с МОН в няколко посоки - за повишаване на рейтинга и статута на младите учители и на общественото доверие към тях, за оптимизиране на институционалната подкрепа за младите, за нулева толерантност към родителите, които не партнират на училището, за намаляване на институционалния натиск и бумащината в системата, за активизиране на наставничеството, промяна в обучителните програми за педагогически специалности на висшите училища с цел повече часове за практически знания и др.

ЛЮБОПИТНО

Най-много са младите учители до 35 г. по български език и литература - 1396 на брой, показват данните на МОН за т.г. Следват тези по математика - 675, информационни технологии - 393, биология - 233 и химия - 129. Младите учители, преподаващи по физика в родните школа, са едва 80 на брой.

МЕРКИ

"Съществува нормативно обоснована система на наставничество в училище, която позволява на директорите да назначават наставници на новоназначените млади учители. Наставничество е финансово осигурено чрез Колективния трудов договор, подписан на отраслово ниво", коментираха от МОН на въпроси какви мерки прилага МОН за задържане на младите учители в системата.

Оттам посочиха, че в периода 2019-2022 са реализирани дейности чрез национална програма "Мотивирани учители", предоставяща възможност да се обучават специалисти от други отрасли, приоритетно по математика, ИТ, природни науки и чужди езици. "Така се подсилват мерките по отношение недостига на учители за някои училища и се осигуряват квалифицирани учители за училища, които са затруднени с намирането на учители, както за такива в отдалечени райони, така и училища в региони с нисък социален статус на населението. В новата (2023 г.) Национална програма за учителите са планирани обучения за новоназначените учители и наставниците, както подкрепящи обучения, които са в обсега на задължителната въвеждаща квалификация за нови за системата учители", посочват оттам. Продължава обучението на действащи учители в училища с малък брой паралелки, преподаващи повече от един учебен предмет. Освен това начинаещи учители с опит до 5 г. получават подкрепа от експерти-наставници, обучени по проекта NEST, финансиран по програма "Еразъм", допълват от МОН.

РАЗМИНАВАНЕ

През октомври 2022 г. интервю за БТА лидерът на Синдиката на бълграските учители Янка Такева обяви, че над 35 000 са младите учители до 35-годишна възраст. Т.е. така делът им илиза цели 38%.




5
Коментара
Ергенът бил смотаняк
Ергенът бил смотаняк 19/05/2024, Неделя 19:16 6
5
Коментара по темата
5.
Много кинти за празни тикви
18.02.2023 19:30:12
0
4
Пари, пари, пари. Не е до заплащането! Като бивш педагогически персонал мога само да споделя, че БГ просветна с-ма е всичко друго но не и ПРОСВЕТНА!
1) Политически настроена - директори и РУО. Всичките са навързани и ако някой пречи на политически създадената задруга, бива смазван със инспекции и репресии.
2) Родители - връзкари, местни велможи, приятели на директори, инспектори от РУО, главни директори от РУО. Родителите ако не са доволни правят на 2ст. учителя защо в писал по-слаба оценка на съответния ученик.
3) Директори на училища - съмнителни конкурси, лансиращи наркоманизирани ученици и тяхното девиатно поведение. Има ученици, които имат под 20% присъственост за цялата година и изкласяват. Те все пак носят пари на училището.
4) Стари кади от набор 1950г и още
надолу - не могат да работят с новите технологии, не са гъвкави, изпаднали във дълбока ригидност.
5) Потъпкани права на учителя - учителя вече няма право на мнение и възпитателна дейност. Ако учителя не е същото мнение със директора… горко му!
6) Ученици - голяма част от учениците се друсат, момчетата употребяват стероиди. Мн често назобани момченца са готови да скочат на бой на учители и да ги заплашват.
Има още супер много точки, които мога да добавя но смятам да спра до тук. Това което съм описал е просто една капка от целия този океан наречен образование!
Стига сте писали за това кой колко взима и кой колко часа наден работил. Учителската работа продължава дори извън училище като проверяване на контролни, приготвяне на учебни планове, работа по учебни и ученически проекти, вписвания на учебни протоколи и т.н. Но най-тежката работа е психическото натоварване със невежи ученици, които отсъства думата “образование” в тяхната ценностна с-ма. А за съжаление, според мен това са 50% от учениците!
Обсолят и всяка година пада критерия за оценка на матури, изпито, представяне и прочие. А това се дължи на базата на работоспособността на ученика и неговите усилия в образованието!
4.
Аз бре
18.02.2023 18:47:58
0
4
В Германия,учител взима между 2900-5200 евро бруто...Полицаите взимат по-малко.
Ел техник съм в Германия,за Януари 3200 евро бруто.Аз карам Пежо,учителката на сина ми Мерцедес.Не си правя майтап,това е истина!
Къде е мотивацията на българския учител?
3.
Млади,но с големи претенции
18.02.2023 16:23:28
1
7
Учителската професия девалвира отдавна, когато тези, които не биваха приемани в други университетски специалности учеха за учители. После тези,попаднали случайно в професията, скоро разбраха каква грешка са направили. А именно, че мястото им не е в училищата. И така се отвори пропастта между професионализъм и насила упражнявана професия. Даскалите се превърнаха в чиновници, загубиха авторитета си и уважението на учениците, гледаха ден да мине, друг да дойде, а не да се стремят да обучават качествено подрастващите. Постоянно се оправдаваха, че заплатите им били ниски и неадекватни на труда им. Е, добре, онази напориста тяхна синдикалистка Янка се заигра с партиите и им вдигна заплатите. И то не с малко, а с доста прилична сума. Обаче който не става за учител и това не му стига. Затова бяга от професията, оплаквайки се сега пък, че е трудна. Ами-и-и? Да работиш половин ден, а през другата половина да си поспиваш в къщи, равно ли е на този, който работи например извън града, в който живее и работният му ден е от 7,30 ч до 18 ч/с пътуването/? С идентично заплащане? Хайде, моля Ви се, нека обществеността започне да изисква повече от учителите и да им покаже, че трябва да си заслужат заплащането с видими и то много добри резултати. Пък който продължава да се усеща не на място - има и други професии.
2.
Бай....
18.02.2023 15:07:42
1
18
Вижте, за учител се изисква по-специално изискване ! Да си възпитан в правилата на живота и най-важното, Моралът! Навремето като ученик аз бях пройдоха, но имах учители пред които стоях "мирно" защото разбирах, че не ми говорят глупости! Професията на учителя е една от най-неблагодарните в света! Да се занимаваш с невъзпитани олигофренчета не е лесна работа!
1.
Сорос се е надървил от кеф !
18.02.2023 15:04:13
2
2
Кога ще е денят на Победата над Путин ?
Смешно е и тъжно.
Поради неконкурентната среда в ЕС всичко икономическо активно се изнесе от тук.
Индустрията баталясва. Търсенето на газ пада и от там и цените.
Какво значи тук някакъв си Путин ?
На Путин след една година му дреме на путинката за съсипана Европа караща в цялата си икономика на дотации.
Германия я унижиха публично като и взривиха газопровода а тя дори не смее да гъкне затова.
А Германия е основата и лицето на ЕС.
А рицето на ЕС се оказа .. задник.
Печатниците на евро работят в непрекъснат режим.
Хартия след хартия ... инфлация, стагнация.
Диви и щастливи.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Недялко Момата - най-бруталният килър в българската история, който убиваше за удоволствие Недялко Момата - най-бруталният килър в българската история, който убиваше за удоволствие Eксперти твърдят, че Момата е бил социопат, но не е имал психически разстройства Херо е фаворит за треньор на Спартак Варна Херо е фаворит за треньор на Спартак Варна Той вече се е срещал със собственика на варненци Павлин Николов Бургаски бос на алуминиевата дограма закъса, ЧСИ продава базата му Бургаски бос на алуминиевата дограма закъса, ЧСИ продава базата му Стaвa дyмa зa пpoизвoдcтвeнaтa бaзa нa ĸoмпaниятa зa дoгpaми и фacaдни peшeния "Kpyпaл" EOOД Строителството станало апетитен бизнес за превъртане на кеш Строителството станало апетитен бизнес за превъртане на кеш Цените на имотите у нас растат по няколко причини Шофьор блъсна пешеходец във Варна, колата му падна в изкоп Шофьор блъсна пешеходец във Варна, колата му падна в изкоп На място са пристигнали няколко екипа на полицията, пожарната и Бърза помощ Ергенът бил смотаняк Ергенът бил смотаняк В интернет се появиха стари негови снимки, които предизвикаха същински взрив и лавина от коментари, за жалост повечето от които подигравателни Тя е едва на 34 години, а вече е с ботокс на челото Тя е едва на 34 години, а вече е с ботокс на челото Червенокосата дама, която бе синоптичка на Нова тв, преди да излезе за втори път в майчинство Ексцентричен бургазлия направи Стената на позора Ексцентричен бургазлия направи Стената на позора Изтипоса на снимката на жена, която набеди за крадла  Изчезна пловдивчанин, наследил 3 апартамента Изчезна пловдивчанин, наследил 3 апартамента Жилищата били продадени за 100 хил. лева Държавата харчи прекалено много, а няма никакви реформи, смята икономистът Николай Василев Държавата харчи прекалено много, а няма никакви реформи, смята икономистът Николай Василев Той е на мнение, че ако трябва в държавата на някого най-много да се увеличават заплатите, това са университетските преподаватели, учителите, лекарите и медицинските работници
Всички в Холивуд говорят за тяхната раздяла Всички в Холивуд говорят за тяхната раздяла Бен Афлек и Дженифър Лопес са пред развод, а мнозина смятаха, че ще остареят заедно Всеки трети сърбин мрази ЕС Всеки трети сърбин мрази ЕС Увеличава се броят на тези, които не искат страната им да е част от Европейския съюз Иран мобилизира "всички възможни ресурси" в издирване на президента, шансовете му обаче намаляват Иран мобилизира "всички възможни ресурси" в издирване на президента, шансовете му обаче намаляват Осем линейки и дронове също са част от спасителните усилия Топ 5 енергийни места в България Топ 5 енергийни места в България ма земи със силна и лековита енергия, за които хората разказват, че там компасите се побъркват, а часовниците спират Военен камион удари автомобил на АМ „Тракия” Военен камион удари автомобил на АМ „Тракия” По чудо инцидентът се размина без жертви Спасителните отряди все още издирват президента на Иран Ебрахим Раиси Спасителните отряди все още издирват президента на Иран Ебрахим Раиси Вътрешният министър на Иран Ахмед Вахиди заяви, че ще отнеме време да бъде открит хеликоптера заради гъста мъгла Още един инцидент с кораб в Черно море Още един инцидент с кораб в Черно море Вчера службите в Румъния не коментираха причината за инцидента и не разпространиха информация за вероятен сблъсък Падна хеликоптер с президента на Иран Падна хеликоптер с президента на Иран Инцидентът е станал близо до Джулфа, град на границата с Азербайджан С морков и тояга започва нова мобилизация в Украйна С морков и тояга започва нова мобилизация в Украйна Предвижда се и стимули за военнослужещите като парични премии или пари за покупка на жилище или автомобил, които според някои политически наблюдатели Украйна не може да си позволи Ирина Шейк си крие лицето, сякаш е пъпчива тийнейджърка, а не топмодел Ирина Шейк си крие лицето, сякаш е пъпчива тийнейджърка, а не топмодел Доскоро красавицата дори не отказваше селфита с феновете си, защо се крие сега обаче?
Доц. Наталия КИСЕЛОВА Доц. Наталия КИСЕЛОВА Промените в Закона за хазарта не бяха приети по правилата на Конституцията Виц на деня Виц на деня - Имам чувства към теб!
- Наистина ли? Какви?
- Чувствам че ми лазиш по нервите!
Виц на деня Виц на деня - Геле, чух оти у вазе ти миеш прозорците.
- Ааа, я мием и подо.
- А жена ти?
- Е па она е голема, она сама си са мие...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Щастието е като пръднята... ако е твое, притеснява другите.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори