Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Екоактивисти организират протести в пет града срещу начина на управление на природните паркове

Доброволците охраняват багерите вече над 24 часа. Те се опасяват, че ще бъдат преместени и така извършителят ще заличи следите си.
Ключови думи: унищожаване, гора, скандал, Витоша, протест, еколози, природозащитници,

Екоактивисти организират протести в пет града срещу начина на управление на парковете Пирин, Рила и Витоша. Демонстрации са насрочени в София, Пловдив, Варна, Русе и Перник. Еколозите настояват за пълна преработка на новите планове за управление и за незабавно спиране на строежите във Витоша и Пирин, съобщава БНТ.
Недоволството им бе засилено, след като вчера стана ясно, че 20 дка гора с фиданки е унищожена. Дърветата са засадени преди година от доброволци и са закупени с европейски средства. Младата гора се е простирала до пистата „Витошко лале“.
Теренът до пистата е заравнен. Насред голата поляна, три тежки строителни машини стоят изоставени, защото никой не признава, че са негови.
„При нас дойде сигнал от гражданин, който е забелязал както строителство по пистата, така и тези разчиствания в горската територия в младата гора. Естествено подозираме, че някой се опитва да разчисти нов ръкав към пистата „Витошко лале“, каза Тома Белев от „За да остане природа на България“.
Освен изкореняването на фиданките, са установени още неразрешен строеж на отводнителни съоръжения и несъгласуван снежен бар. Единственият констативен протокол за нарушенията е издаден от РИОСВ-София.
„За нито една от дейностите не сме уведомявани и не сме давали съгласие. Вчера се установи и „Витоша ски“ се подписаха под нашия констативен протокол, че те са възложителят на прокопаването на траншеите, т.е. за т. нар. отводнителна система“, каза пред камерата на националната телевизия директорът на РИОСВ – София Ирена Петкова.
От „Витоша ски“ обаче категорично се разграничават от изскубването на фиданките и заравняването на терена до пистата, която дружеството стопанисва. В телефонен разговор изпълнителният директор Костадин Костадинов нарече случилото се измишльотина, раздухвана от медиите.
Горските пък отричат да имат нещо общо с изкореняването на фиданките.
В прехвърлянето на вината най-ощетени се оказват доброволците.
Само да свалим 5 000 фиданки от камионите, са ни трябвали два дни. Малки деца и възрастни хора участваха в тази кампания. Над 500 души се включиха. Надяваме се да се намери виновникът.
Докато злодеят бъде открит, доброволците охраняват багерите вече над 24 часа. Опасяват се, че те ще бъдат преместени и така извършителят ще заличи следите си. Според текст в Наказателния кодекс, унищожаване или повреда в защитена територия, се наказват с лишаване от свобода до 3 години или пробация.
1
Коментара по темата
1.
НИК
11.11.2015 10:17:58
ТО ПРОСТО НЯМА НИКАКЪВ НАЧИН НА УПРАВЛЕНИЕ НА ПРИРОДНИТЕ ПАРКОВЕ В БЪЛГАРИЯ!!!!!!!!...........ТЕ САМО СЕ ВОДЯТ НА ХАРТИЯ ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИ И ПО НАТУРА 2000......НО САМО НА ХАРТИЯ!!!!!
В ТЯХ ИМА ТОТАЛЕН ПОГРОМ,КОРУПЦИЯ И УНИЩОЖЕНИЕ НА ВЕКОВНИ ГОРИ БЕЗКОНТРОЛНО В ПРИМАТАТА НИ ДЪРЖАВА!!!!!!!!!!!!!
А, ЗАЩО НИКОЙ НЕ ОБРЪЩА ВНИМАНИЕ И НА СТРАНДЖА......ТУК ЦАРИ ТОТАЛНО УНИЩОЖЕНИЕ НА ВЕКОВНИ ГОРИ!!!!........ЗАПАДНА СТРАНДЖА Е С ТОТАЛНО УНИЩОЖЕНА ГОРА.....САМО ВЛЕЗТЕ В "ГУГЪЛ КАРТИ" И ЩЕ ВИДИТЕ КАКВИ ОГРОМНИ ТЕРИТОРИИ СА ИЗРАВНЕНИ С ТРЕВАТА ОКОЛО СЕЛАТА БЛИЗНАК,ЕВРЕНЕЗОВО, ТРАКИЙСИ, ГРАНИЧАР, БЕЛЕВРЕН, ГОРНО ЯБЪЛКОВО И ДР.........ТОТАЛЕН ПОГРОМ!!!!.....А, ЗАПАДНА СТРАНДЖА Е СЪЩО ТОТАЛНО ЗАЩИТЕНА ПО "ДИРЕКТИВАТА ЗА ПТИЦИТЕ" И "ДИРЕКТИВАТА ЗА МЕСТООБИТАНИЯТА" ЗА ЖИВОТИНСКИТЕ И РАСТИТЕЛНИ ВИДОВЕ НА "НАТУРА 2000"!!!!
....АМА ТАМ ПОГРОМА Е ТОТАЛЕН!!!!!!!!
А СЪЩОТО НЕЩО СЕ СЛУЧВА И В ИЗТОЧНА СТРАНДЖА КЪДЕТО Е И САМИЯ "ПАРК СТРАНДЖА"!!!....ТОТАЛНА БЕЗКОНТРОЛНА СЕЧ, ОТ ЕДНА ШЕПА ОТРЕПКИ !!!!!!!!!!......., А КЛИМАТА СТАВА ВСЕ ПО-АГРЕСИВЕН, ПОРОИТЕ ЩЕ СТАВАТ ВСЕ ПО-СИЛНИ....ЕРОЗИЯ, ОГРОМНИ НАВОДНЕНИЯ,СВЛАЧИЩА... БЕДСТВИЯ .....ПРИЧИНЕНИ ОТ ТЕЗИ АЛЧНИ ОТРЕПКИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
И ТАКА ,ЩЕ Е ДОКАТО НАРОДА ПО МЕСТА НЕ СЕ НАДИГНЕ И НЕ ИЗРАВНИ ТЯХ И ТЕХНИКАТА ИМ С ТРЕВАТА.....ТАЛИБАНИ МРЪСНИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Добави Коментар
Делян Добрев подаде молба за напускане на парламента Очаква се тя да бъде разгледана и гласувана от народните представители в пленарна зала през тази седмица Трагичен инцидент в Пловдив завърши със смъртта на тригодишно дете Момченцето се е задавило с плод у дома, като спешните медици не са успели да го спасят въпреки бързата реакция
Ограничават още един участък на АМ "Тракия" На 23 и 24 юни през нощта за подмяна на тол камери временно ще се променя организацията на движение по 6 участъка от АМ „Тракия“ в областите Пазарджик и Пловдив Община Несебър и АБЧО насърчават новото поколение професионалисти в туризма В рамките на събитието учениците се включиха в дискусия, посветена на бъдещето на градската среда, обществените пространства и устойчивия туризъм
Историята на кученцето Мари, която трогна цяла България и доказа, че добротата няма цена Четириногото избягало от ветеринарна клиника, вървяло е близо 9 км, а накрая се скрило в склад на магазин Горчив финал: Маги Томова от „Ергенът“ хванала Калоян в изневяра Твърди се, че риалити звездата е сближил отношенията си с млада моделка, а русокосата красавица научила за предателството от трети лица
Пиян моторист катастрофира край Пловдив Водачът е настанен в болница с наранявания, след като се блъсна в мантинела с близо 3 промила алкохол Гей парад по време на война: Киев отбеляза "Прайда" с мащабно шествие и контрапротест Маршът обедини ЛГБТ+ хора, военни, ветерани и активисти за човешки права
Почина Феим Чаушев - бивш заместник-министър на външните работи Дипломатът и политик си отиде на 82 години Айтос изпрати Випуск 2026 с празнична церемония и 55 отличници Зрелостниците от трите местни училища получиха своите дипломи за средно образование в препълнения салон на читалището
Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка 10 години след референдума ново изследване показва сериозно разочарование от икономическите последици и миграционната политика на Обединеното кралство ФК „Нефтохимик“ започва лятна подготовка и планира шест контролни срещи Футболистите на Димчо Ненов се събират на 29 юни за първа тренировка преди новия сезон в Трета лига