Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Франция е новият европейски шампион. Виж триумфа им на стадион "Лазур"

Това са новите европейски шампиони. Част от тях до няколко години ще бъдат най-големите звезди във футбола
Ключови думи:
Франция спечели по категоричен начин европейската титла при юношите до 17 години, след като се наложи с убедителното 4:1 над Германия във финалния мач, игран на стадион "Лазур".

Герой за тима на Жан-Клод Жиунтини бе младия талант на Пари Сен Жермен Одсон Едуард, който отбеляза хеттрик във вратата на Бундестима.

Французите като цяло бяха по-активният отбор на терена и още 9-ата минута пропиляха прекрасен шанс за гол. "Петлите" организираха опасна атака отдясно и играч на тима получи шанс да стреля от много удобна позиция, но не уцели вратата. Две минути след това имаше нова опасност пред вратата на Германия, но бранител в бяло се намеси решаващо и изби топката в ъглов удар. Атаките към германската врата не спираха и в 14-ата минута Иконе получи топката в наказателното поле и стреля, но вратарят Фроман изби. В 17-ата минута капитанът на "петлите" Коня стреля над вратата от границата на наказателното поле, а малко след това французите сътвориха опасна атака отляво, но до гол отново не се стигна.

В 25-ата минута футболист на Франция изскочи очи в очи с Фроман, но не успя да преодолее стража на германците. Секунди по-късно германският тим можеше изненадващо да поведе в резултата, след като за първи път в мача застраши сериозно противниковата врата. Егещайн обаче не уцели рамката. В 33-ата минута Бундестимът отново имаше прекрасен шанс, като този път Шмидт не намери целта с удар отблизо. В тези минути германците бяха по-опасният отбор на терена и в 34-ата минута Паслак стреля неточно от границата на наказателното поле, пропускайки нова отлична възможност за гол.
Голмайсторът на турнира Одсон Едуард бе точен в последната минута на първата част, след като засече центриране отдясно на Жоржен. Това бе първи допуснат гол за Германия на Евро 2015.

Втората част отново чистите положения бяха пред вратата на Фроман, който на няколко пъти спаси.
В 47-ата минута Едуард имаше късмет след поредица от рикошети в самостоятелна акция и вкара за 2:0 със силен удар. Лука Зидан пък не се намеси добре няколко минути по-късно при опита да избие топката след изстрел на Каракаш с глава и топката спря в мрежата.

Германците се хвърлиха в атака да търсят изравняване, но Франция пропусна нови чисти положения, а в 70-ата минута Едуард донесе титлата с прехвърлящ удар. В последните секунди автогол на Гьокхан Гюл оформи крайното 4:1 за Франция.

Талантите на "петлите" започнаха да празнуват, а след това Мишел Платини им връчи купата, която бе напълно заслужено. Едуард и компания спечелиха пет мача, а един завършиха наравно и продължиха с дузпи. В тях те надвиха Германия, Белгия и Русия, които бяха останалите полуфиналисти.