Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ужилени купувачи скочиха срещу машинките, които намаляват сметката за ток

Тези "хитри" машинки могат да служат само за украса, твърдят български учени
Ключови думи:

Желанието на хората да спестят от сметката за ток много често ги кара да се доверяват и на не дотам надеждни приспособления. В онлайн пространството например „пестене на ток" винаги се свързва с оферти за уреди, които уж намаляват с 30-40%, та дори и до 75% консумираната енергия. Гръмките обещания за ниски сметки са свързани с разход от 50-60 лева, който според търговците се избива за месец-два.

Обикновено става въпрос за устройство, което се включва в контакта, стабилизира напрежението и намалява реактивната мощност, която уредите консумират от мрежата. Нужно е само едно устройство и разходите за ток на апартамент, малък хотел, ресторант или производствено помещение с мощност на включените консуматори до 15 kW ще се „стопят", както гласят повечето реклами.

Машинките обаче са по-скоро украшение, особено ако ги купуваме за дома. Преподаватели от Техническия университет в София са извършили многобройни тестове за ефективността на подобни уреди. И са доказали, че те нямат никакъв ефект върху сметките за ток на домакинствата.

„Тези умни инсталации всъщност представляват обикновен кондензатор, който се включва към електрическата верига. Той би могъл да компенсира единствено част от реактивната енергия, която така или иначе не се отчита от електромера", обясни пред „Труд" доц. Георги Милушев. Като нагледен пример инженерът дава халба с бира.

„Активната енергия е течността в чашата, а реактивната е пяната. Дали ще махнем или не пяната, течността си остава една и съща", каза Милушев.

От асоциацията "Aктивни потребители" също са тествали предлаганите на пазара уреди за пестене на енергия. „Изводът, който направихме, е, че със закупуването на подобни устройства можете да допринесете за забогатяване на някои търговци, но не и за спестяване", твърдят от асоциацията.
Вече има над 40 жалби срещу онлайн търговци на уреди за пестене на енергия, подадени в Комисията за защита на потребителите от началото на годината. Купилите уреди твърдят, че са заблудени от информацията за устройствата и обещаваните резултати.
8
Коментара по темата
8.
Davidoff
23.10.2014 22:41:33
И КАКЪВ Е РЕЗУЛТАТА ОТ ЖАЛБИТЕ ? НИКАКЪВ!!! ЗАЩОТО Е БЪЛГАРИЯ !!
7.
Кирова
23.10.2014 14:58:50
...но "пяната" също минава през "електромера", нали, доц. Милушев?
6.
жоро
22.10.2014 22:14:35
Който не е внимавал в часовете по физика, закон за запазване на енергията , "вечния двигател" ? Единствено повишаването на К.П.Д на уредите върши работа !Може да се намалят загубите по много начини! Максималната изолация на жилището води до натрупване на конденз , плесени, болести , ако няма подходяща вентилация ?
5.
99
22.10.2014 22:03:38
и малко по-надолу на страницата реклама на такова устройство !?!?!
4.
......
22.10.2014 20:36:01
Лаком гъз-кръв сере
3.
ahaha
22.10.2014 20:27:07
Голям смях-докато има говеда,естествено е да има и касапи...
Ама защо вервате на тия измишльотини?
Питайте-и ще ви кажем...Не става така,начинът е друг
2.
ГМО
22.10.2014 19:59:24
Купих си подобна машинка за вода. Сега се къня с половин бойлер. Подмивам си баджака и топките и т'ва е. Само Рексона ме спасява ;)
1.
kokoban
22.10.2014 19:37:20
Преброяване на глупаците в българия.
  Добави Коментар
Секс депа в Студентски град и такси за 60 евро: Шестима от "Калашниците" остават зад решетките Единственият освободен от ареста бе пуснат под сериозна парична гаранция от 10 000 евро Паника на Световното: Отровни змии подлудиха футболни звезди Кимих сред най-стреснатите
Семейна почивка се превърна в най-големия кошмар: 3-годишно момченце се удави Ужас до Коста дел Сол Пате по чорапки взриви Световното! Мерлин е новият хит (ВИДЕО) Симпатягата обра слава след победата над ЮАР
Седмият медицински хеликоптер пристигна у нас, кацна в авиобазата в Пловдив Той е кацнал днес в 10:30 часа Правителството затяга контрола над корабите в българската акватория Въвеждането на европейски екологични и застрахователни стандарти цели да ограничи рисковете от инциденти в Черно море
Близо 25 000 дружества вече обявиха доходите си пред НАП Бургас Над 293 000 фирми и еднолични търговци от цялата страна са направили това пред приходната агенция Ламинатът вече не е на мода. „Рибената кост“ отново влиза в новите домове Собствениците търсят автентичност и устойчивост, докато ламинатът запазва мястото си като практично и достъпно решение
Удариха мащабен канал за нелегални мигранти, минавал през Бургаско. 25 души са арестувани Организираната схема за трафик към ЕС е действала срещу суми до 10 000 евро на човек Протест срещу омразата в РСМ: Затварят трите гранични пункта на 21 юни Елате за да подкрепим освобождаването и правото на лечение на Ива Михайлова от Кочани, зоват организаторите
Български фирми могат да кандидатстват за 100 000 евро по програмата DIANA на НАТО Инициативата подкрепя компании, стартъпи и иноватори с технологии с гражданско и отбранително приложение Тези зодии получават шанс, който идва веднъж на 12 години Лъвовете са големите любимци на звездите през това лято