Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Адвокатът на Семра: Задържаната на Родос българка няма вина за потъването на кораба

Семра е невинна и скоро ще се върне в България, каза Христо Раев.
Ключови думи:
Българката Семра Хюсеинова, която е обвинена за потъването на кораб с оръжие на гръцкия остров Родос, е невинна, но бедства повече от месец. Вина за инцидента има Морската администрация. Това каза в студиото на “Денят започва” по БНТ адвокатът Христо Раев.
“Семра ще бъде освободена, тъй като няма никакво основание за нейното задържане. Несправедливо е. Корабът е задържан от гръцките власти със съмнение за контрабанда на стока, т.е. оръжие. Било е нужно представител на корабособственика да занесе документи, от които да е видно, че товарът е законен. Той е снабден със съответните лицензи и международни разрешения. Затова е наета Семра. Тя не е пряк работник във фирмата, а е свободен агент, т.е. нещо като пощальон. Трябвало е да занесе документите на острова и да ги представи пред съответните власти. Тя прави това професионално, тъй като от години се занимава с корабен бизнес”, заяви специалистът по морско право, който е приел мисията да я измъкне от кашата, в която жената е забъркана по вина на гърците власти.
“Морската администрация е постъпила доста непрофесионално. Когато превозното средство е задържано от съответните власти, капитанът на пристанището и самата администрация са били длъжни да се грижат за безопасността. Трябвало е да посочат подходящ кей, който да е безопасен. В конкретния случай имаме силен вятър. Има достатъчно начини капитанът на пристанището да помогне корабът да не потъне. Екипажът са нямали практическата възможност нещо да направят, за да спасят кораба. Капитанът на пристанището е трябвало да разпореди първо плавателният съд да е на подходящ кей, а не на този, за който има забрана зимно време да застават кораби”, уточни Раев. Според него, властите се опитват да прикрият некомпетентността и небрежността на служителите от морската администрация.
“Още след първия ми разговор със Семра, уведомих веднага нашето Външно министерство и консулството за ситуацията. Получих подкрепа и съдействие от консула. За съжаление на нея й е назначен преводач, който не й служи. Още по-жалко е положението с адвоката, тъй като той не само не й помага, а я съветва да признае някаква вина, свързана с потъването на кораба. Тя трябвало да каже, че е представител на корабособственика и че е разпоредила плавателният съд да потъне”, добавя специалистът по морско право.
Според него, на остров Родос цари беззаконие. Там няма нито арест, нито затвор. Целият екипаж, т.е. петима мъже и една жена, са били затворени в едно помещение на морската администрация. Няма заповед за арест, но те се намират при нечовешки условия в нещо като складови помещения. Отказват им всяка възможност да излязат. Нямат баня, нито пък нови дрехи. Стоят там повече от 10 дни, каза още Раев.
Семра все още е на Родос. Сега тя живее в хотел, но има забрана да напуска острова. Определена й е мярка от 50 000 евро, която няма възможност да плати.
“Вчера получих документите от нея. Те са на гръцки. Така са й предоставени и на нея. Затова не знае какво се случва. Нейният адвокат я пъди от съда, а аз я съветвам да се защитава сама там. Има много способи да й помогнем. Аз съм поел защитата. За съжаление времето върви и тя стои на Родос, а това е много тежко за нея. Когато човек е виновен, може да стои с години, но когато няма вина е ужасно. Не е нормално да бъде задържан човек, който няма никаква отговорност за кораба, т.е. тя нито е назначена да го управлява, нито да го съхранява. Семра е в случая само като един пощальон”, коментира адвокатът.
Пред камерата на БНТ той показа ръкопис на Раковски.
“Откритието му е сензация. Той се намираше зад голям църковно-славянски текст. Не е известен на нашата наука. С помоща на издател тази книга е вече на книжния пазар. Вчера я представихме във Варна. Приета е радушно. Книгата е фототипно издание. Българският читател ще разбере, че това четиво е актуално и сега”, каза още Христо Раев.
1
Коментара по темата
1.
Гръкофоб
15.01.2014 10:31:19
Гръцкото законодателство е едно от най-гадните в света. Така беше и с "Ина", но включително Вие несъзнателно насочвахте всичко към Мишков. Аз имах обвинение и цели шест години доказвах, че не съм "негър". И накрая дори "извинявай" не получих, камо ли обезщетение. Христо Раев няма да се справи, въпреки ентусиазма и агресивността си. Гърците ще направят това, което са си наумили, въпреки законите и логиката. А хора като Валери Симеонов се възхищаваха, че в Гърция имало държавност. Не им пожелавам да попадат Те в ситуация и да опитат жилото на Конвента в тази страна.
  Добави Коментар
Подпалиха колата на водещ политик Инцидентът се случи на германска земя Фатална катастрофа в България Отиде си 36-годишен мъж
Какво се случва с Покровск? Битката се ожесточава Обявиха Идеалния футболен отбор Впечатлява
Кой подаде българско знаме на Цеца в РСМ? Флаг по време на концерт разбуни духовете Венци Стефанов с тежък коментар за мениджъра на Насар "Същото направи и с един мой футболист", заяви босът на Славия
Пребиха български кмет Нападението стана в село Нова дръзка кражба в Париж Обраха магазин за бижута
Разтърсваща информация за верижната катастрофа в София Бивш шеф в "Автомагистрали" помел колите Ето кога се очакват геомагнитна буря да достигне Земята На 6-7 ноември изригванията могат да окажат влияние върху чувствителни и по-възрастни хора
Последната звезда от „Записки по българските въстания“ си отиде Илия Илиев оставя след себе си богато творческо наследство и десетки роли в театъра и киното Зуека продава своите картини по 800 евро Това е сравнително ниска сума за авторски живописни произведения, особено когато зад тях стои човек с име и биография като неговата