Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Протестите и скъпия ток започнаха да гонят руснаците от България

Изпълнителният директор на GreenLife Теофил Петров
Ключови думи: имоти по Черноморието, Бургас Теофил Петров
Новините за уличните вълнения и високи сметки за ток в България стреснаха руските купувачи на имоти, отбелязват инвеститори по Черноморието. Проучванията на компанията GreenLife, която строи и управлява ваканционни комплекси в Созопол и Банско, показват 30% по-малко огледи през първите месеци на годината, което предполага и по-малко сделки. От този спад едва 5% са резултат от естествения процес на умора сред купувачите, докато останалите 25% са плод на политическите вълнения в страната и начина на отразяването им в руската преса, посочи Мариана Даскалова, търговски директор на компанията.

България – кръв и вълнения
"По принцип опитваме да привлечем руснаците с думи като "спокойствие" и "достъпен живот". През последните месеци обаче това не съответстваше на телевизионните новини за протести, самозапалвания и високи сметки за ток", коментира изпълнителният директор на GreenLife Теофил Петров. Според него в Русия от месеци се води антибългарска кампания и протестите и усещането за безвластие се преекспонират, за да бъде създаден негативен имидж. Това е главната причина много огледи на имоти да бъдат отложени за началото на лятото.

Според Мариана Даскалова интересът към покупки е същият като предходната година, но потенциалните инвеститори по-трудно и бавно стигат до огледи и сделки. "Ако тогава например сме продавали средно по пет имота седмично, сега са три", посочи тя. Все пак очакванията са, ако няма нови вълнения, пазарът на ваканционни имоти да се задържи около миналогодишните си нива.

Подобна прогноза направиха и други инвеститори и посреднически агенции по Черноморието след имотните изложенията в Москва през първите месеци на годината. Според тях обаче възпиращ фактор за нови покупки сред руснаците далеч не са политическите вълнения.

"Лошият имидж на България идва по-скоро от имотните измами, липсата на регулация на пазара и често пъти лошото управление на ваканционните комплекси, където руски граждани са купили имоти", коментира управителят на бургаската агенция "Омега" Диана Иванова. Според нея това са проблеми, трупани през последните 2-3 години и те са една от причините през последните месеци търсенето на руските купувачи все по-отчетливо да се ориентира към градските имоти, включително в Бургас.

Цени надолу

Доколкото има натиск върху цените на ваканционните имоти, той продължава да се усеща основно в зимните курорти, посочи Мариана Даскалова. Тя даде за пример Банско, където при средни нива от 650 евро/кв.м миналата зима, тази година цените са паднали до 450-500 евро/кв.м. Една от причините е фактът, че продажбите са почти изцяло на вторичен пазар, където британци опитват да излязат от имотните си инвестиции дори и на загуба. Другият фактор според GreenLife е неправилната държавна политика по отношение на Банско, като се допусна застрояване с хотелски и апартаментни бази, без да се планира добре инфраструктурата, включително лифтове и писти. В Слънчев бряг по данни на GreenLife цените на ваканционните имоти също са надолу тази година и варират между 300 и 600 евро/кв.м, докато през първите месеци на 2012 г. стигаха и до 900 евро/кв.м. В долната граница е вторичният пазар на имоти в курорта, който формира около 30% от общите продажби. Относително по-високи остават цените в Созопол, където средните продажни нива на имотите се запазват около 1000 евро/кв.м.

От инвестиционната компания посочват като средни бюджети на купувачите 60 000-80 000 евро, като това е за покупка на апартамент с 1-2 спални. Повечето посредници по Южното Черноморие обаче поставят пазара в по-ниски граници: 40 000-60 000 евро.

Всички обаче са единодушни, че и тази година над 90% от сделките се очертават с руски купувачи. Заради затихващия интерес на пазара в Москва инвеститори и брокери тази година разработват и нови пазари. От GreenLife посочиха Санкт Петербург и промишлените райони в Русия като градовете около Урал, Новосибирск и др. Макар и малки като процент, остават стабилни и покупките от бивши съветски републики като Казахстан и Украйна. Неголяма, но трайно оформяща се група купувачи е и тази на българите – хора с високи доходи, на мениджърски позиции или със собствен бизнес, най-често семейни и с деца, които търсят втори дом на морето.
1
Коментара по темата
1.
професионалиста
28.05.2013 15:19:56
Пълни глупости. Изключително некомпетентно мнение. Тази година се очертава да бъде поредна рекордна - запитвания, огледи и сделки тази година ще бъдат повече от миналата, а да си припомним - миналата година беше рекордна. Това че некадърниците от Грин Лайф не могат да продадат техни имоти - това е признак за кофти менеджмент, а не на по-малко купувачи. "По изложби отбелязват спад на клиенти" - изложбите от 2-3 години са в минало! В момента никой не разчита на изложбите. Ама колеги от Омега изостанаха от пазара с няколко ГОДИНИ (!!!) и си позволяват да изказват некомпетентното мнение!
  Добави Коментар
Бургас се превърна в център на бойните спортове Само ден преди официалното теглене за историческото събитие BRAVE 107, част от най-големите звезди на организацията направиха открита демонстративна тренировка, която събра стотици фенове Рекордно нисък Дунав задейства мерки в АЕЦ Козлодуй Двата блока работят по график, а министър Ива Петрова потърси съдействие от Сърбия
Софтуер засече 5000 пътни капана у нас, всяко пето преминаване е с превишена скорост Новата рискова карта показва къде КАТ трябва да насочи патрулите и камерите преди следващата тежка катастрофа Съветниците отрязаха над половината бюджет за концерта в Деня на Варна За празничната сцена край Пантеона бяха одобрени 75 000 евро вместо поисканите 153 420 евро
Дигитално възраждане: Как виртуалната реалност може да събуди спящото археологическо богатство на България Експертът Анселмо Капороси разкрива защо страната ни трябва да преминава от просто популяризиране на забележителности към изграждане на модерни териториални туристически системи 30 000 автомобила на ден през Кърджали: Готвят четири ленти и забрана на левите завои Обсъждат нов режим на най-натовареното кръгово, а местните настояват за околовръстен път
Тихата катастрофа на пазара на труда: Как 90 % ще останат без работа Икономистът предупреждава за трайна безработица, растящо неравенство, посегателства срещу творците и военни решения извън човешкия контрол Капаро, блокиран профил и несъществуваща квартира: Българи изгоряха с оферти за Гърция Измамниците крадат снимки на реални апартаменти, предлагат ниски цени и прекъсват връзката след банковия превод
Жельо Вардунски посрещна 63-тия си рожден ден с изненада преди сесията в Камено Общински съветници, служители и жители поздравиха кмета с пожелания за здраве и нови успешни инициативи Дунав счупи историческия минимум: Реката падна до 23 см в Будапеща Товарното корабоплаване почти замря, круизни кораби заседнаха, а АЕЦ „Пакш“ е изправена пред риск от пълно спиране
Шок в детски лагер в Равда: Изведоха 17 деца заради опасни храни Инспектори откриха храни с изтекъл срок и продукти без документи за произход при акция на пет институции 17 млн. евро за МиГ-29: МО търси кой да ремонтира до 10 двигателя Новата процедура идва след провален търг, за който не беше подадена нито една оферта