"Нефтохимик" загуби морското дерби и заплете възела във втория ешалон

Опитният Любо Божинов хвърли много сили, но не успя да помогне на "Нефтохимик" в морското дерби със "Спартак" /Варна/. Загубата на "шейховете" заплeтe възела във втория ешалон
Ключови думи: Любомир Божинов, Нефтохимик, Стамен Ангелов, Еньо Кръстовчев, Нефтохимик - Спартак Варна, Цветан Димитров, Христо Лемперов
"Нефтохимик" загуби с 0:2 домакинския си мач със "Спартак" /Варна/. Изпуснатите три точки в морското дерби може да се окажат с изключитерно значение за бургазлии при битката им за класиране в елита предвид, че победи в този кръг записаха преследвачите - "Банско" и "Любимец". Първият тим се изравни по точки с "Нефтохимик", а любимчани изостават на три пункта, но следващия кръг приемат бургазлии на собствен терен.

Старши треньорът на „шейховете“ Димчо Ненов можеше да разчита на оптималния си състав. Той бе заложил на тактическата постройка 4-2-3-1. На вратата бе Цветан Димитров. Пред него в карето от защитници действаха Диян Лефтеров, Мирослав Енчев, Диян Молдованов, Юри Иванов. Двамата дефанзивни халфове бяха Момчил Желев и Милен Гамаков, а като офанзивни оперираха Христо Лемперов/отдясно/, Любомир Божинов/в центъра/ и Емануил Манев /отляво/. Напред бе забит Живко Петков.

„Зелените“ започнаха да диктуват темпото в мача още от първия съдийски сигнал. Домакините играха със самочувствие и притискаха съперника в собствената му половина. В 7-ата минута Лемперов центрира отдясно към Живко Петков, но той бе изпреварен от стража на гостите Генко Славов. В 17-ата минута след солов пробив Любо Божинов пробва с мощен удар да притесни стража на „соколите“, изстрелът му обаче мина встрани от целта. В 21-ата минута при първата си атака в срещата, Еньо Кръстовчев се възползва от груба грешка в отбраната на „Нефтохимик“, майсторски финтира Лефтеров и качи топката на главата на връхлитащия в пеналтерията на домакините Георги Димитров, за когото не остана нищо друго освен да открие резултата – 0:1 за „Спартак“ /Вн/. Попадението наля олово в крака на домакините, които до края на полувремето така и не успяха да стигнат до чисто голово положение. В 41-ата минута главният съдия Никола Атанасов подмина спортно положение за дузпа в наказателното поле на гостите. Секунди по-късно от щабът на бургазлии имаха нови претенции към Атанасов, но и този път той остана безмълвен. В 44-ата минута Георги Димитров се възползва от детинска грешка на Цветан Димитров и покачи на 0:2.

Христо Лемперов / със зелен екип/ определено не бе на ниво срещу "Спартак" /Варна/. Неслучайно
и бързо бе изваден от терена

В 51-ата минута Любо Божинов имаше златен шанс да намали, след като се оказа непокрит в малкото наказателно поле на „Спартак“ /Варна/, но от 3-4 метра би над вратата. В 66-ата отново Божинов от фаул стреля на сантиметри от десния страничен стълб на Генко Славов. В ответната атака Еньо Кръстовчев отново се отскубна на стрелкова позиция и бе на косъм да набута ново попадение, но изстрелът му само облиза гредата. В 80-ата минута Любо Божинов направи нов опит да огорчи варналии от пряк свободен удар, но и този път изстрелът му бе неточен. В 90-ата минута настъпи и най-големият цирк в мача. Главният съдия Никола Атанасов посочи бялата точка, след като Васил Калоянов бе спънат в наказателното поле. При първото изпълнение Любо Божинов бе точен и намали. Не така обаче смяташе реферът, който отмени попадението и посочи второ изпълнение на наказателния удар. Аргументът му бе, че по време на изпълнението на наказателния удар четвъртият съдия е допуснал извършването на смяна в състава на "Спартак" /Варна/. Решението нажежи страстите до краен предел, нещо, което очевидно се отрази и на Божинов, който при пребиването вече бе разколебан и бе леко и апатечно, като Генко Славов майсторски парира. Така резултатът остана непроменен.

„Нефтохимик“: Цветан Димитров, Диян Лефтеров, Диян Молдованов, Мирослав Енчев, Момчил Желев/61 Васко Калоянов/, Юри Иванов, Христо Лемперов/52 Галин Димов/, Емануил Манев, Живко Петков, Любомир Божинов, Милен Гамаков/74 Стамен Ангелов/

„Спартак“: Генко Славов, Игнат Дамянов/81 Пламен Иванов/, Калоян Иванов, Венцислав Маринов, Димо Димов, Емил Мартинов, Диян Катеиев, Иван Цачев/90 Десислав Дяков/, Боян Илиев, Георги Димитров/71 Станислав Живков/, Еньо Кръстовчев

Съдии: Никола Атанасов, Асен Атанасов и Велизар Генчев

Голмайстори: 0:1 Георги Димитров/21/, 0:2 Георги Димитров /44/

Жълти картони: Христо Лемперов, Любомир Божинов, Галин Димов/“Нефтохимик“/, Емил Мартинов, Георги Димитров, Боян Илиев/“Спартак“/