Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

В Бургас лекуват деца с церебрална парализа с хипербарната оксигенация

Ключови думи: мбал бургас, детска церебрална парализа, хипербарната оксигенация, д-р Даниела Люцканова

Пилотен проект за лечение на болни от детска церебрална парализа (ДЦП) започна в МБАЛ Бургас. Към рехабилитацията на децата се добавя терапия с кислород под налягане, при което се увеличава разтворения  в кръвта кислород и по този начин последният достига до тъканите. Това значително подобрява неврологичния статус на децата с ДЦП.

Добрите резултати, постигнати в чужбина и отчетени по медицински конгреси, подтикват ръководството на болницата да разшири приложението на Хипербарната оксигенация. Досега тя се е ползвала най-вече от пациенти с изгаряния и незарастващи рани, гръбначно мозъчни травми и др. С проекта се занимава д-р Даниела Люцканова, която завежда Сектор по хипербарна оксигенация и има съответните сертификати.

Хипербарната оксигенация се явява елемент от целия лечебен алгоритъм при страдащи от ДЦП.

От края на миналата година секторът вече има и нов пациент – първото дете с ДЦП. Това е 2-годишният Даниел, който е лежал „под налягане” вече 12 пъти. В барокамерата той е заедно с майка си Ирина. Тя е изчела томове специализирана литература, за да намери начин да помогне на детето си да проходи. На 2 години Дани говори, развива се като всяко нормално дете, но има парализа на едното краче и ръката. Проблемът му е получен вследствие на тежко раждане.

„Четох и в интернет, консултирах се и с други майки с моя проблем. Четох и статии, в които след сеанси с барокамера в София и Варна при децата е имало подобрение. Тогава разбрах, че барокамера има и в Бургас и реших, че няма смисъл да пътувам до други градове”, разказва Ирина. „Не очаквам чудеса, но ДЦП-то е болест, която няма лечение с медикаменти, единственото, което помага, е рехабилитацията”, добавя тя.

На децата с ДЦП кислородът под налягане помага, като достига и насища увредените тъкани на мозъка. По този начин, след продължителни сеанси, е възможно подобрение в състоянието им, дори и раздвижване.

След няколко сеанса в барокамерата Ирина и майка й – бабата на Дани – забелязват, че вътре в нея Дани е по-активен, говори и се чувства по-добре. „Очаровани сме от д-р Даниела Люцканова. Не съм срещала човек с толкова запазени добродетели. Тя е като лекарите от приказките – не вярвах, че има лекари, които сами се обаждат по телефона на пациентите си”, споделя Ирина.

Пациент на Сектора по хипербарна оксигенация е и момиченце на 4 години със същия проблем.

„Планираме да разширим програмата и чрез партньорство с Община Бургас и социални домове като включим в нея още деца от Бургас, страдащи от това заболяване”, обясни д-р Даниела Люцканова. Медицинската статистика показва, че децата, които се раждат с ДЦП са 3 на всеки 1000. Но това е диагноза, която търпи развитие във времето, стига да се използват всички възможности на съвременната медицина – рехабилитации, терапии, специализирана апаратура.

Първите две деца с ДЦП, участващи в пилотния проект на болницата, не плащат нищо. Засега програмата е отворена за включване и на още деца с ДЦП. Всеки конкретен случай се преценя след консултация с д-р Даниела Люцканова и екип, чийто телефон е 0879 357 722

Предстои и стартиране на проект за лечение с ХБО при пациенти с Мултиплена склероза, както и такива след исхемичен мозъчен инсулт и спинални травми.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Колосалната сума от 300 бона инвестира Рачков за нов салон на Виктория Изгората на Рачков търси и нови служители, защото вече не смогва сама да се справя с обслужването на клиентите си  Влади Въргала: „Изгубих пари, но не и вярата – фалитът не е провал“ Актьорът разказа в „Преди обед“ за двете си финансови катастрофи, предателствата по пътя и уроците, които са го научили да различава загубата от истинския провал
Хамас предаде тялото на убития български заложник  Сахар Барух е с българско гражданство и бе отвлечен от кибуца Беери Боряна Петрова и Емил Йорданов блестят в „Лебедово езеро“ в Бургас Спектакълът на „балета на балетите“ по режисура на проф. Хикмет Мехмедов е на 3 ноември от 19 ч. в залата на Бургаската опера 
Бизнес за милиарди подари Рамзан Кадиров на дъщеря си Айшат стана горд собственик на фабрика за облекла, склад и общежитие за работници Разрева се и избяга след провала в бТВ Близки до водещата разкриват, че раздялата не е била по нейно желание и я е засегнала дълбоко
Отново се търси изпълнител за довършване на Концертната зала в Бургас Втора обществена поръчка за ремонта в рамките на година остава без желаещи Срещу 7 хиляди пуснаха на свобода собственика на дома на ужасите в Ягода От обвиняемите шестима - никой от тях не е задържан под стража
Кой е този мъж, залепен винаги до Меган Маркъл Съпругата на принц Хари се отрече от много близки, а в социалните мрежи дори се появи терминът "Марклинг“, който означава, че когато някой вече не ти е полезен, просто започваш да го игнорира Ето къде приеха задължителен коледен бонус от 639 евро Така наречената "Зимна празнична надбавка" ще бъде в размер на половината минимална работна заплата  в Словения
Храм „Св. Пимен Зографски“ в кв. Крайморие отбелязва своя празник с духовна и културна програма Празненствата ще започнат в неделя вечер с литературно четене и ще продължат с вечерна служба и представяне на нова духовна книга Защо военните вземат с 1000 лева по-високи пенсии За високите пенсии на военни и полицаи е, че при тях три години действително изслужено време се зачитат за пет години осигурителен стаж от трета категория