Бургас посреща сезона с вдигане на най-голямото Виенско колело у нас, Световно по джет ски и пълна готовност за Евровизия
Бургас изпраща исторически месец май с близо 7% ръст на туристите и 11% скок на чужденците, а амбициите на морския град за лятото вече излизат извън пределите на страната. В битката за домакинството на Евровизия градът ни се изправя с пълно самочувствие срещу София, разчитайки на капацитета на „Арена Бургас“ и огромната леглова база в целия регион. Месеци наред се подготвят и ключови спортни мегасъбития като Световното първенство по джет ски в Сарафово и бойната гала BRAVE с участието на бургаската звезда Стоян Копривленски. Междувременно в Морската градина до дни ще заработи уникално 32-метрово Виенско колело, което е най-високото в България и символично посича гордостта на съседна Варна. Какво още да очакваме от хитовия сезон на остров Света Анастасия и как Бургас се превръща в събитиен епицентър и лятна столица - вижте в интервюто ни с директора на ОП „Туризъм“, Радовеста Стюърт.
Здравейте, госпожо Стюърт. Намираме се във вашия кабинет в ОП „Туризъм“ и вече, може да се каже, че дойде разгара на летния туристически сезон. Първо, въпросът, с който ще започна, е как върви до момента сезонът? Всичко наред ли е и кои са най-горещите събития, които тепърва се очаква да дойдат в Бургас?
Сезонът върви по план. Ние знаехме още в началото на годината, че ни очаква една по-тежка година - най-вече заради общата ситуация и в Европа, и в света, но можем да кажем, че Бургас се представя добре и то най-вече заради големите събития, които привлече. Започнахме с Джиро д'Италия - нещо, което миналата година по това време въобще не очаквахме, не знаехме какво ще ни се случи, и вярвам, че много добре се представихме. За това говорят и числата. Вече имаме статистика за месец май и мога да кажа, че ръстът на туристите за май е 6,9%. Това е общото число. Имаме растеж както в отчетените нощувки, така и в броя на чуждестранните туристи, които са с около 11% повече, отколкото през май 2025 година. Вече имаме и едно ремонтирано летище - нещо, което не се беше случило в 50 години от неговото създаване - изцяло ремонтирана писта, и се надяваме, че Бургас ще си възвърне полетната програма отпреди 2019 г., което така ще засили основно чуждестранния пътникопоток.
Това, което е тема номер едно през последните два месеца, е победата на Дара или по-конкретно на страната ни на Евровизия. Четири града се изправиха в надпреварата за домакинство - София, Пловдив, Варна и Бургас, като основните претенденти обаче са София и Бургас заради всички критерии, които успяват да покрият: необходимото съоръжение, което да побере капацитет от 15 000 души, летище, леглова база и всички останали критерии, нужни на едно международно събитие от такъв мащаб да дойде в един град. Какво ще се случи, ако Евровизия дойде в Бургас? Ще има ли много позитиви както за туризма, така и за местния бизнес?
Вярвам, че кандидатурата на Бургас е нещо изключително важно, защото Бургас вече има смелостта да се заяви както за домакинство на Евровизия, така и за Бургас - Европейска столица на културата, това, което вече няколко години ние се опитваме да затвърдим. Нашата кандидатура естествено е подплатена. Както всички вече се убедихме, Бургас отговаря напълно на условията, които Евровизия е поставила на България. Зала „Арена Бургас“ е едно съоръжение, което е уникално по своите размери.
Димитър Николов внесе кандидатурата на Бургас за Евровизия 2027
Действително самата зала е дори по-голяма от залата в София. Теренът може също да побере много повече правостоящи, има място за изграждане на сцената като едно по-специално техническо съоръжение и, разбира се, ние имаме достатъчен леглови капацитет, що се отнася не само до Бургас, но и до целия регион. Да не забравяме градовете Поморие, Созопол, Несебър където има една огромна леглова база. За други страни това ще бъде все едно съседният квартал и вярвам, че ние можем да бъдем един много, много добър домакин, така както бяхме и при домакинството на Джиро д'Италия. Да не забравяме, че за това уникално спортно събитие Бургас беше домакин на самите офиси, на администрацията на състезанието, на екипите на Евроспорт. Така че ние вече имаме подготовка, имаме самочувствие, че можем да се справим. За позитива на град Бургас мисля, че няма никакво съмнение. Седмици наред при нас естествено ще бъдат първо екипите на телевизиите, на второ место - всички идващи, които искат да бъдат част от това музикално събитие, могат да се настанят, ще имат възможност да преживеят Бургас в най-добрия му вид.
През последните няколко дни от община Бургас и впоследствие и при нас, медиите, достигна информация, че за първи път в историята на града ще има виенско колело, което ще бъде монтирано точно до известния Пантеон в Морската градина. Ще бъде с височина 32 метра и реално ще бъде дори и към момента най-високото в страната - надминаващо това във Варна с, макар и малко, но с 2 метра. Разкажете ни малко повече - кога горе-долу ще бъде монтирано това колело?
То е една мечта за Бургас. Аз съм виждала няколко проекта, в които то е присъствало. Всъщност именно тук, където е нашият офис на ОП „Туризъм“ на Автогара Юг, в частта, която преди беше част от проекта „Супер Бургас“. Впоследствие тя е част от проекта на ДППИ (Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“) за създаване на голям площад. Точно в дъното на пристанището имаше идея за поставяне на голямо виенско колело. Разбира се, тези проекти закъсняват поради всичко, което се случва в държавата, но пък един успех за Бургас е, че успя да привлече хора, които да го монтират до Пантеона. Отново с една прекрасна локация, с невероятен изглед – изглед и към солниците точно в момента, в който те поразовяват, точно в момента, в който птиците започват отново своя прелитен сезон. Доколкото ни е известно от хората, които ще го поставят, то ще бъде монтирано до дни. Надяваме се, че в края на седмицата ще започне да функционира, тъй като то ще бъде част от една фен зона, посветена на финалите на Световното първенство по футбол. Размерите са колосални - чухме, че това ще бъдат 32 метра и капацитет за около 100 човека, които ще могат едновременно да се качат на това съоръжение.
Вярвам, че ще има такса за използване на атракциона, но това е съвсем нормално предвид цялата логистика по неговото поставяне и експлоатиране.
През последните няколко години наблюдаваме сериозен ръст на събитията, които се провеждат на остров Света Анастасия - едно наистина уникално място. Тази година очаква ли се да има отново също толкова много събития и, ако да, какви ще са те?
Събитийният сезон на остров Света Анастасия започна миналата седмица с един концерт, който е традиционен за него, и продължава тази седмица с един бутиков концерт. За пръв път на остров Света Анастасия се качва Руши - този български изпълнител, който отдавна искаме да поканим и тази година наистина решихме, че той ще стъпи на нашата сцена.
Лято на остров Света Анастасия – не просто събития, а летни приключения (ПРОГРАМА)
Очакваме още една плеада от български звезди да стъпят на нашата сцена. Като анонс бих казала Графа, Стефан Вълдобрев отново (който е традиционен за нашата сцена), Белослава, и сезона ще завършим отново с Папи Ханс.
Чухме доста музикални събития, които ще бъдат на остров Света Анастасия, но може ли да ми кажете ще има ли и спортни такива?
Бургас тази година стана един център за големи спортни събития. Както вече сте дочули, Бургас кандидатства отново за част от финалите на Световното волейболно първенство през следващата година, но пък тази година сме отново в подготовка и за пръв път в историята, така да се каже, нашия град приемаме Световно първенство по джет ски. Това ще се случи тази седмица в района на Сарафово. Изключително сме щастливи, че успяхме да привлечем именно такова голямо спортно събитие, насочено към водните спортове, защото Бургас е едно отлично място за практикуване на водни спортове и на този тип туризъм. От години се опитваме да наложим Бургас, да покажем локацията и вярваме, че това е един доста голям успех. Ще дойдат тук повече от 50 състезатели от 10 страни и се надяваме това да стане едно традиционно място за приемане на световни състезатели. Друго голямо спортно събитие, вече традиционно за Бургас, за бургаското лято, това е Brave. Това спортно събитие ще се проведе отново на 1 август, като Стоян Копривленски - бургаската звезда - ще бъде едно от големите имена в това спортно събитие. През есента ни очакват още доста такива. Вярвам, че Бургас залага на спортните събития, за да може да разшири своя сезон, да го разшири към крилата, и това именно е печелившият модел.