Тексас връща Библията в училище и отприщи нов спор за религията в клас
Милиони ученици в Тексас ще изучават пасажи от Библията в държавните училища, след като местният образователен съвет одобри нов списък със задължителни четива.
Решението ще влезе в сила през 2030 г. и ще засегне около пет милиона ученици. В програмата попадат библейски текстове за Адам и Ева, както и пасажи от Книгата Изход, включително сцената, в която Бог говори на Моисей чрез горящия храст.
Мярката бе приета от Държавния съвет по образование на Тексас с 9 гласа „за“ и 5 „против“. Един републиканец се присъедини към демократите, които гласуваха срещу нея.
Поддръжниците твърдят, че учениците трябва да познават юдео-християнските традиции, защото според тях те са важни за основаването на САЩ. Републиканският член на съвета Брандън Хол заяви, че Библията се връща в училищата за първи път от 60 години.
Новият списък с четива не включва само религиозни текстове. В него попадат и „Големите надежди“ на Чарлз Дикенс, „Юлий Цезар“ на Уилям Шекспир, реч на Мартин Лутър Кинг-младши и прощалната реч на Маргарет Тачър за Роналд Рейгън.
Най-силната критика идва от организации за граждански права и образователни групи. Фелисия Мартин от Тексаската мрежа за свобода заяви, че списъкът поставя християнството над всички други вероизповедания и пропуска важния принос на афроамерикански, латиноамерикански, коренни общности и други религиозни традиции.
Случаят идва след друго спорно решение в Тексас. Щатът вече наложи Десетте Божи заповеди в класните стаи, а федерален апелативен съд потвърди закона след съдебно оспорване.
Президентът Доналд Тръмп приветства тази посока и заяви на събитие за религиозна свобода във Вашингтон, че религията се е върнала в страната по-силна от много години насам.
Или ти дадоха изгаряне на хора и пастори-педоВили?
Китайците също ли ще учат приказките за Адам и Ева?
Индийците също ли ще учат приказките за Адам и Ева?