Денят, в който четири атомни бомби паднаха над Испания
Четири термоядрени бомби падат над Испания през 1966 г. след сблъсък на американски бомбардировач B-52 със самолет за презареждане KC-135. Инцидентът става на 17 януари 1966 г. над югоизточното крайбрежие на Испания, във време на силно напрежение между САЩ и СССР. Бомбардировачът изпълнява мисия по операция Chrome Dome, при която американски самолети с ядрено оръжие патрулират в готовност за евентуален удар срещу Съветския съюз.
При сблъсъка самолетите се разпадат във въздуха. От 11-те души в екипажите загиват седем. Три от бомбите падат край рибарското селище Паломарес, а четвъртата потъва в Средиземно море.
За щастие нито една от тях не предизвиква ядрена експлозия. Две обаче са унищожени при удара в земята. Конвенционалните им експлозиви детонират, образуват кратери и разпръскват плутоний върху околните земеделски земи.
В рамките на часове в района са изпратени около 1600 американски военнослужещи. Започва мащабна операция по обеззаразяване. Около 1400 тона замърсена почва и растителност са транспортирани до САЩ за обработка.
Четвъртата бомба, паднала в морето, предизвиква една от най-сложните подводни издирвателни операции за времето си. В търсенето участват 33 кораба, около 3000 души и дълбоководната подводница Alvin. Бомбата е открита на дълбочина 780 метра, но при първия опит за изваждане кабелът се къса и тя пада в още по-дълбок каньон. На 7 април 1966 г. е извадена на повърхността.
Местни жители не загиват при аварията, но последиците не приключват тогава. Десетилетия по-късно много от американските ветерани, участвали в почистването, развиват заболявания, включително различни видове рак. През 2022 г. Конгресът на САЩ приема закон, който дава право на медицински грижи на засегнатите ветерани от Паломарес и помощи за роднини на починалите.
След още една катастрофа с B-52, въоръжен с термоядрени бомби, край базата Туле в Гренландия през 1968 г., САЩ прекратяват тези постоянни въздушни ядрени патрули.
Добави Коментар