Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пътища гробници: Народът ни страда от колективно безхаберие

Пет човека днес не се прибраха, 5 семейства са разбити, 5 дни ще говорим, после пак ще мълчим. До следващия път
Ключови думи: катастрофи, колективно безхаберие, коментар, пет жертви, апатия, пътна безопасност

Тази сутрин осем човека се качиха в автомобилите и потеглиха - към дома, към приятели, на гости, към дългочакана почивка, към работа или към командировка. Нито един от тях не стигна до крайната си дестинация. Загиналите? Две деца, две жени, един мъж. Още трима тежко ранени, в реанимация, с опасност за живота. Това изглежда като статистика, но не е. Това е ужасната реалност на случващото се по пътищата в България. Пет гласа утихнаха и повече никога няма да бъдат чути от близките им, приятелите им, семействата им. Пет семейства са разбити, ще го говорим 5 дни, после пак ще мълчим. И така до следващия път.

Тежка катастрофа между Карнобат и Айтос, загинаха две жени (ОБНОВЕНА)

Някой ще каже, че катастрофи се случват, инциденти стават. И това е вярно, донякъде. Има лоши участъци, понякога шофьорите се разконцентрират за фракция от секундата, понякога от скорост и температура се взривяват гуми - тези неща наистина ги има. Това, на което ставаме свидетели обаче, е прекалено. 5 човека в рамките на няколко часа загубиха живота си. Кой знае дали днешният горещ ден няма да ни изненада и с още инциденти. Всъщност като всеки ден.

Това, че днес гледаме като на ежедневие на подобни новини, не е част от проблема, а тъжната действителност. Свикнали до толкова да чуваме за поредните жертви, сякаш забравихме, че може и по-иначе. Защото днешната поредна серия от фатални катастрофи със сигурност няма да е последна, но може да е първата, след която обществото ни, ако изобщо е останало такова, да се ангажира активно и да спре да свива рамене.

Проблемите, причиняващи подобни катастрофи, не са просто тук и просто там. Те са всеобхватни и грандиозни - неизменна част от обществото ни във всяка негова форма и безформие. От образованието в училище, грешната компания, семейната среда и пример, през шофьорските курсове, към корупцията в инситуциите и моралния разпад, в Годишните технически прегледи и индивидуалната отговорност на шофьорите - пред себе си и пред останалите, та чак до политическите решения, спазването на законите, превенцията и контрола. Нито едно от тези звена не работи така, че да не ставаме свидетели на подобни инциденти. Нишката не се къса никъде. Нишка просто няма.

Катастрофа с три жертви затапи АМ "Тракия"

И докато мнозина днес ще упрекнат държавата за това, че не си върши работата, други ще обвинят жертвите, че не са били с колани, трети ще кажат, че шофьорите на камиони са опасни, четвърти ще изтъкнат липсата на превенция, а пети - просто ще цъкат с език пред екрана на телевизора или мобилния си телефон, е редно да се замислим. Не като индивиди, а като общество. За наистина най-простите неща.

За сигнализирането с мигачи и колко често бършем паяжина от лявата страна на волана, защото „то на пътя няма никого, защо да давам мигач”. За прекомерното натискане на педала на газта на коли, от които по-скоро трябва да се плашим. За това дали гледаме първо вдясно, или първо вляво на кръстовище. За това колко сме толерантни на пътя. За изпреварването отдясно на магистрала и свиренето на клаксони, когато някой ни изпревари отдясно в града, макар в населено място лентите да са равноправни. За преминаването на жълто и червено. За „гъзарията” по светофарите. За отнемането на предимство. За премигването на дълги по магистралата - кой изобщо ви научи на точно тази глупост, не знам. Може би дори и за слагането на колан.

Когато и ако този размисъл даде плод, може и сами да си отговорим на доста от въпросите, които днес със сигурност ще бъдат зададени. За пореден път. 

Имайте вяра, че ще има разлика утре. Аз обаче надежда нямам. И може би това е проблемът. Защото пътят към дома не може и не трябва да бъде битка за оцеляване. А ние оставаме все толкова колективно безхаберни.

 

26
Коментара по темата
26.
До 17
24.06.2026 17:52:41
Ти по рождение ли си идиот или посещаваш ускорени курсове ???
25.
Бойко
24.06.2026 17:35:23
Работа, работа, работа!
Пуууу...
24.
Възраждане Максуда
24.06.2026 17:32:40
Заради въвежданите от производителите на автомобили мерки за активна и пасивна безопасност, в цяла Европа жертвите по пътищата намаляват. Във всички държави. Има едно ЕДИНСТВЕНО изключение - България. Само в държавата на копейките, ганьовска България тази тенденция е обратна - жертвите се увеличават.
И не, драги, не ви е виновна Европата, соросоидите или урсулата - виновни са празните кратуни на копейките и типичната за тези изроди арогантност, непукизъм и вроденото им желание да демонстрират примитивността си.
23.
Ха ха ха
24.06.2026 17:20:42
Мега Насраните Магистрали , че и Златни , че и Некачествени.....Крадци Неможачи , даже и да крадете с Финес не можете....Брутални Обирджии....
22.
На Бойко
24.06.2026 17:06:55
Да благодарите , нали той ви ги Изсра....
21.
до 17
24.06.2026 16:56:10
Задаваш доста глупав въпрос! Ако след 12 години в училише не си разбрала какво е образованието. Ако в съзнателният си живот не си намерила приложение на наученото.. то ти СИ проблемът!
Стига сочи другите, защото с писанието си удари дъното на глупсотта!
В училищата има нещо много важно, което НЕ се препдоава и то е КРИТИЧНО МИСЛЕНЕ! Занемарена е етиката и правото!
Необразованите не знаете елементарни неща от физиката. За това натискате педала. За това мразите всички наред. За това егото ви е до небето без покритие. За това сте бедни!
Цялото зло, което ви се струпва на главите е заради лошото образование! А ти си си загубила 12те години в училище! Засрами се! Необразована , неграмотна и злобна си! ТИ СИ ПРОБЛЕМЪТ!
20.
до 18
24.06.2026 16:55:40
Задаваш доста глупав въпрос! Ако след 12 години в училише не си разбрала какво е образованието. Ако в съзнателният си живот не си намерила приложение на наученото.. то ти СИ проблемът!
Стига сочи другите, защото с писанието си удари дъното на глупсота!
В училищата има нещо много важно, което НЕ се препдоава и то е КРИТИЧНО МИСЛЕНЕ! Занемарена е етиката и правото!
Необразованите не знаете елементарни неща от физиката. За това натискате педала. За това мразите всички наред. За това егото ви е до небето без покритие. За това сте бедни!
Цялото зло, което ви се струпва на главите е заради лошото образование! А ти си си загубила 12те години в училище! Засрами се! Необразована , неграмотна и злобна си! ТИ СИ ПРОБЛЕМЪТ!
19.
до 17
24.06.2026 16:55:17
Задаваш доста глупав въпрос! Ако след 12 години в училише не си разбрала какво е образованието. Ако в съзнателният си живот не си намерила приложение на наученото.. то ти СИ проблемът!
Стига сочи другите, защото с писанието си удари дъното на глупсота!
В училищата има нещо много важно, което НЕ се препдоава и то е КРИТИЧНО МИСЛЕНЕ! Занемарена е етиката и правото!
Необразованите не знаете елементарни неща от физиката. За това натискате педала. За това мразите всички наред. За това егото ви е до небето без покритие. За това сте бедни!
Цялото зло, което ви се струпва на главите е заради лошото образование! А ти си си загубила 12те години в училище! Засрами се! Необразована и злобна си! ТИ СИ ПРОБЛЕМЪТ!
18.
до 17
24.06.2026 16:54:36
Задаваш доста глупав въпрос! Ако след 12 години в училише не си разбрала какво е образованието. Ако в съзнателният си живот не си намерила приложение на наученото.. то ти СИ проблемът!
Стига сочи другите, защото с писанието си удари дъното на глупсота!
В училищата има нещо много важно, което НЕ се препдоава и то е КРИТИЧНО МИСЛЕНЕ! Занемарена е етиката и правото!
Необразованите не знаете елементарни неща от физиката. За това натискате педала. За това мразите всички наред. За това егото ви е до небето без покритие. За това сте бедни!
Цялото зло, което ви се струпва на главите е заради лошото образование! А ти си си загубила 12те години в училище! Засрами се! Необразована и злобна си! ТИ СИ ПРОБЛЕМЪТ!
17.
до 12
24.06.2026 16:43:49
Какво ти е виновно образованието???
В училище се преподава каквото е необходимо, но дали децата го учат? Дали родителите им настояват да учат или ... "гледай математика и български, щото с тях се кандидатства, а другото не е важно"...
Дали родителят, който на 18г лапе връчва ключовете на автомобил с 300к.с. не е много по-виновен???
Много си е прав автора... идиотите по пътищата са в пъти повече, отколкото може да срещнеш в другите държави. И не е проблема в малките глоби... Манталитетът на българските шофьори трябва да се промени, но не трябва да се чака да те поканят на поредното погребение в закрит ковчег. И мама и тати да си влязат в ролята, а не да подтикват младежите като си мерят стандарта с какъв автомобил са купили на отрочето си.
16.
Горчивата истина
24.06.2026 16:39:38
Кога ще си признаем, че проблема на са ни държава и управляващи. Проблема е населението. Държавата и управляващите са огледало на населението. 90+ % от хората на тази територия са прости, тарикати, които гледат как да излъжат, как да откраднат, как да се прередят първи на светофара и още и още. Държава на простаци сме - това е.
15.
Путин
24.06.2026 16:32:52
Умрял булгаристец е повод за почерпка
14.
оправ-оправ
24.06.2026 16:31:38
Аз се уморих да чакам някой да ме оправи. Емигрирането отдавна не е заради пари. Както в кочината, така и в чужбина от работа милионер няма да се стана, но поне се живее сравнително спокойно. Колко поколения си отидоха чакайки някой да ги оправи. Забравете. На никой не му пука в каква среда живеете и пръста няма да си мръдне да поправи нещата... освен ако няма някоя далаверка, бате. Айде
13.
И вие и вие
24.06.2026 16:31:11
А кой толкова години трие коментари и не дава гък да се напише срещу герберастката мафия, окупирала министерства и агенции.
12.
до 11
24.06.2026 16:24:50
И как ще стане? Има един начин за промяна и това е образованието! Ама виждаш какво се случва в тази разсипана система. Глобите не вършат работа. Кога ще го разберете? Имат си списъци на "постоянно невините". Глобите са онези от нас, които не искаме да участваме в корупция. Решението е друго. Намаляване на държавни и общински търкачи на столове, веднага с 2/3. От там насетне автоматизиране на всички системи и електронно правителство. Сигурността на тези системи да бъде с нивото на банките! Тогава да видиш как щетата ще си дойдат на мястото. И камери, които да засичат дори телефон в ръка или агресивно шофиране като в Дубай... и всичко ще се подреди набързо. Лесно е! Ама първи ще изгорят полицаите и приближените им.
11.
Всяко чудо до 3 дни у нас
24.06.2026 16:20:23
На България най-много ѝ пречи населението ѝ - необразовани тъпаци, с кофти манталитет и ниска култура...в болшинството си! Нищо няма да се промени, ако тотално не се смени системата и хората сами да достигнат до някои изводи. Но трябва и МНОГО СЕРИОЗНИ глоби и безмилостни наказания. Да, но дотогава ще си заминат доста хора, и то без време, за съжаление!
10.
G
24.06.2026 16:19:36
Тези,които говорят за"дупки" и "лоши пътища" явно не са шофьори. Не ,че ги нямя,но масово всички карат като състезатели,не признават знаци,правила или ограничения. В едната ръка айкоза,в другата телефона. Като си мазен глупак и на най-гладкия път да караш пак щ2 завършиш в дерето. Манталитета ни е такъв.
9.
Ханко Брат
24.06.2026 16:18:13
Румен Радев е виновен-нали?!
8.
Яки глоби
24.06.2026 16:17:24
Глобите са ниски. Само яки глоби и рестрикции ще накарат героите на Алеко Константинов да спазват закона.
7.
Тодор Живков
24.06.2026 16:15:45
Тоя педераст с гондолата да се провери колко часа е шофирал да му се отреже главата и да се набие на кол! Сутринта педерастите бяха превзели Комлука не може да отидеш на работа от тях.Милицята не си върши работата ще изпратя снимки на Демерджиев!
6.
Хахахахахаха
24.06.2026 16:14:14
Колективната вина е удобна реторика, защото звучи морално възвишено, но често пречи да се посочат конкретните причинители. Има си конретни виновни:
1. Причинителя
2. Държавния служител, който нищо не е направил(дупки, корупция, и др.)
3. Институция.
Не съм виновен за липсата на интелект, образование или мисъл в нечия кратуна!
Виновните са конкретни хора. Обществото може да има принос за средата, но не може автоматично да бъде обявено за виновно.
Тезата на списвача е нищожна! Като си виновен си го кажи. Не сочи всички!
5.
Да
24.06.2026 16:13:17
ХАХАХА
Не народ е мърша…вмирисан материал
Гнусна и тъпа ганьовска сган
4.
до 3
24.06.2026 16:10:48
и ревността също,когато се превърне в заплаха за живота на хората!!!!!!!!!!
Когато започне да граничи с лудост и простащина!!!!!!!
3.
Корупционен коктейл
24.06.2026 16:03:37
Корупцията и простотията убиват!
2.
вмирисани джибри
24.06.2026 15:55:43
'Пътища гробници: Народът ни страда от колективно безхаберие'

мммм, нь'е ... ни сте прави! язка сум чувал пу бените-ту, а чи бг е страна с древна коултура и ... богати традиции!!!
1.
1
24.06.2026 15:52:11
пиян и деградирал народ
  Добави Коментар
Грешки при монтажа на климатик могат да съсипят ефективността на уреда и да вдигнат сметките за ток Дължината на тръбния път и изборът на подходящо място за външното тяло са критични за дългия живот на охлаждащата система Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн B cтpaнaтa-лидep бpoят им ce yвeличи cъc 75% зa 10 гoдини
Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои Националният институт по метеорология и хидрология прогнозира динамична обстановка и постепенен ръст на дневните температури в края на седмицата Випуск 2026 на Гимназията по туризъм в Слънчев бряг получи дипломите си Общо 20 зрелостници завършиха успешно своето средно и професионално образование, като част от тях ще продължат обучението си в престижни университети у нас и в Нидерландия
Випуск 2026 на Гимназията по туризъм в Слънчев бряг получи дипломите си Общо 20 зрелостници завършиха успешно своето средно и професионално образование, като част от тях ще продължат обучението си в престижни университети у нас и в Нидерландия Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Специалистите съветват да се наблегне на разтворимите фибри и мононенаситените мазнини, вместо да се разчита единствено на медикаментозна терапия
GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба Шофьорът се насочвал към митническия пункт 71 зрелостници от най-голямото училище в Несебър получиха дипломите си Директорът на СУ „Любен Каравелов“ Ева Зивилдиева изпрати випуска с пожелания за дръзновение, а 16 отличници бяха отличени с почетни грамоти
Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Ударът в кратера Ярабуба е стопил ледниците и е предизвикал мащабно глобално затопляне Остров Света Анастасия се превръща в театрална сцена – смехът е гарантиран На 30 юни, от 21:00 часа ще се играе комедията „Най-добрият мъж” от Вадим Мирошниченко
Тръмп открива 16-дневните чествания за 250 години от създаването на САЩ Събитието на Националната алея във Вашингтон предизвика критики заради политическия си заряд Предполагаемият убиец от Угърчин излязъл от затвора преди дни Ще му бъде повдигнато обвинение за убийство на три лица