Черна гора шокира туристите с плажни цени от 240 евро на ден
Черна гора отново привлича погледите на световния туристически елит, но този път и с главозамайващи цени, които предизвикаха вълна от коментари на Балканите. След петгодишно прекъсване, легендарният и емблематичен град-хотел „Свети Стефан“ се подготвя да отвори официално врати за своите гости на 1 юли, с което се завръща на картата на най-луксозния международен туризъм. Компанията „Adriatic Properties“, стопанисваща престижния комплекс, потвърди пълната готовност на базата, като посетителите ще могат да се насладят на световноизвестни брандове в областта на висшата гастрономия като ресторантите Zuma и Namos. Интересът към обекта е огромен, като хотел „Aman Свети Стефан“ в момента оглавява класацията по брой резервации сред цялата световна верига Aman в света, пише авторитетното местно издание Vijesti.
Ексклузивността на комплекса обаче идва със солена цена за всеки, който реши да прекара деня на пясъка. Почиващите, които искат да ползват спа центъра на известния плаж „Краличина“, ще трябва да заделят сумата от 240 евро на ден за комплект от два шезлонга, чадър и съпътстващото обслужване. Малко по-евтино, но все пак в рамките на луксозния сегмент, е престоят на западния плаж на „Свети Стефан“ (известен като хотелския плаж), където същата плажна услуга струва 220 евро дневно. Първите VIP гости на комплекса вече пристигнаха във „Вила Милочер“ на 22 май, давайки официален старт на сезона за най-зажиточните клиенти.
„Според споразумението с правителството на Черна гора, плаж Краличина ще бъде изцяло резервиран за гости на хотела от 8:00 до 20:00 часа“.
Възобновяването на дейността на луксозния курорт стана възможно, след като черногорското правителство прие компромисно предложение за споразумение с наемателя „Adriatic Properties“. Основната цел на държавата бе да се избегнат евентуални съдебни и икономически щети, които според прогнозите биха могли да надхвърлят огромната сума от 100 милиона евро. Контрактът предвижда плажът „Краличина“ да остане достъпен единствено за гости на хотела през деня, докато за местното население ще бъде отворена само определена част от съседния плаж „Кралева“.
Именно повторното поставяне на заграждения и ограничаването на достъпа до „Краличина“ обаче отприщи сериозно недоволство сред местната общност. Общинският съвет на Свети Стефан вече предприе радикални мерки, като заведе наказателни обвинения срещу наемателя на комплекса и отговорните държавни институции. Според местните жители, блокирането на крайбрежната алея грубо нарушава тяхното право на свободно движение и директно пренебрегва предходно съдебно решение по казуса. Така Свети Стефан, чиято история започва като скромно рибарско селище и средновековна крепост, преди да се превърне в луксозен хотелски град през 1960 г., отново се оказва разкъсван между златния туристически поток и правата на гражданите.
Добави Коментар