Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Животновъди: Спрете вноса и подкрепете българското производство

Мандрата изкупува млякото евтино, а се продава скъпо в магазина, каза Владимир Цолов
Ключови думи: внос, българско производство, животновъди, цени на храни, мляко и месо

На традиционния фермерски събор край Разлог български животновъди отправиха призив към властта за спешни мерки в подкрепа на родното производство. Основната им загриженост са ниските изкупни цени на млякото и месото, както и прекомерните надценки в търговските вериги. Те подчертаха, че голяма част от продуктите на пазара са вносни, което подкопава конкурентоспособността на българските фермери и води до повишаване на цените за крайния потребител.

„Мандрата изкупува млякото евтино, а се продава скъпо в магазина. Като има внос от чужбина, цените тук са по-малки. Трябва да се спре вносът и предимно да се работи с български продукти“, заяви пред БНТ Владимир Цолов, опитен животновъд от региона.

Йордан Еринин допълни, че продажната цена на месото във веригите е до пет пъти по-висока от цената, на която фермерите го изкупуват. „Ние продаваме на 7,50 евро животните. Във веригите това месо е 40–50 евро. Много големи надценки слагат веригите. 95% от месото е внос в България. Това е срамота“, каза той.

Фермерите подчертаха, че освен контрол над цените и ограничаване на вноса, е необходима подкрепа за модернизация на българските ферми и стимули за производителите. Според тях това ще доведе до по-качествени продукти и по-достъпни цени за потребителите.

Правителството на Румен Радев вече предложи мерки за ограничаване на ценовата ескалация, включително създаване на електронен регистър за следене на цените от производителите до търговските вериги и налагане на по-високи глоби при лоялни практики. Законопроектът въвежда понятия като „справедлива цена“ и „прекомерно високи цени“, които ще позволят по-ефективен контрол на пазара.

Животновъдите подкрепят тези инициативи, но подчертават, че ограничаването на вноса и стимулирането на българското производство са ключови за стабилизиране на сектора и гарантиране на по-достъпни и качествени хранителни продукти за всички българи. Те призовават за бързи действия, за да се предотврати допълнително разминаване между цената за производителя и тази за крайния потребител.

2
Коментара по темата
2.
Хахахахахаха
16.05.2026 17:38:46
И кой ще спре вноса? Въобразяват си, че вносителите ще си закрият бизнеса заради тях? Може ли да сте толкова смешни? Вика му се свободен пазар и конкуренция. Вместо да изисквате нелоялн и практики... вземете привлечете българския потребител с качество. Изгонихте го с мизерлъците, които продавате.
1.
...
16.05.2026 16:30:19
Поредната административно- социална баберка или незаконни тараши с цел никой да не получава доходи в по- големи размери от пенсионерите.
...
  Добави Коментар
Епохата „Румен Христов“ в СДС приключи: Сините сменят лидера си Досегашният председател доброволно се оттегля от властта, евродепутатът Илия Лазаров е фаворит за горещия стол Робърт де Ниро много влюбен на 82 Съпругата му е два пъти по-млада
Грандиозен скандал в Бургас: Футболен мач се превърна в бойно поле (ВИДЕО 18+) Шокиращи сцени Ученик улови 158 от опасните риби балон Това се случи на инициатива в Гърция
Настоящата гореща вълна е само "репетиция" СЗО бие аларма Завършва един от ремонтите на "Тракия" Добра вест за шофьорите, ще намалеят тапи
Почина легендата на руския спорт Артур Дмитриев Той си отиде млад Къща на зловещ убиец се продава на промоция Домът е луксозен, но пропит с мрачна история
Промени в движението по "Тракия" заради жегите  В следобедните часове временно ще се ограничава движението на камионите над 20 т, корекции има за голяма част от пътната мрежа на страната Когато липсата на болка е най-опасна: Защо задухът може да означава прекаран инфаркт Може да прекарате инфаркт, без изобщо да разберете, предупреждава д-р Петър Илиев
Луди цени: 3200 долара за билет за мача Португалия – Хърватия ФИФА въведе динамично ценообразуване, познато от големите концерти 7-годишната Никол от Кърджали е открита мъртва в Адана, задържаха майка ѝ и съпруга ѝ Детето е намерено безжизнено в жилищен имот след сигнал на съседи