Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кой не трябва да консумира тиква и какви рискове крие прекомерната ѝ употреба

Ключови думи: тиква, здраве, диабет, хранене, рискове, полезни храни, стомашни проблеми, диета, витамини, кръвна захар

Тиквата традиционно се възприема като една от най-полезните есенни храни, богата на витамини, фибри и антиоксиданти. Въпреки това специалисти предупреждават, че има групи хора, за които консумацията ѝ не е напълно безопасна и трябва да бъде ограничена или внимателно контролирана.

Хранителният продукт съдържа значителни количества бета-каротин, витамин А и въглехидрати, което го прави подходящ за повишаване на имунитета и поддържане на зрението. В същото време обаче високото съдържание на захари може да бъде проблем за хора с метаболитни нарушения. При пациенти с диабет например приемът на тиква трябва да бъде съобразен с индивидуалния хранителен режим, тъй като може да доведе до рязко повишаване на кръвната захар.

Освен това тиквата има леко слабително действие. Това я прави полезна при запек, но при хора с чувствителна храносмилателна система или склонност към диария може да предизвика дискомфорт, подуване или разстройство. Специалистите препоръчват умерена консумация и внимателно наблюдение на реакциите на организма.

Особено внимание трябва да се обърне и при хора със заболявания на стомашно-чревния тракт, включително гастрит или язва. В тези случаи прекомерният прием на тиква може да раздразни лигавицата и да засили симптомите, предава healthline.com. Експертите съветват продуктът да се приема в термично обработен вид и в малки количества.

Не на последно място, тиквата може да предизвика алергични реакции при някои хора, макар и рядко. Симптомите включват сърбеж, обриви или стомашен дискомфорт. При поява на подобни признаци е препоръчително незабавно да се преустанови консумацията и да се потърси медицинска консултация.

Въпреки изброените рискове, тиквата остава ценен хранителен продукт, когато се консумира разумно и в съответствие със здравословното състояние на човека. Балансираният подход и индивидуалната преценка са ключови за извличане на максималните ползи без нежелани ефекти.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Клиент измами бургаски таксиджия с 387 евро 28-годишният осъждан софиянец поискал първо 47 евро, после още 85 и продължил по същата схема, докато накрая изчезнал 94-годишна жена оцеля в калния ад в Непал, спасители я извадиха с багер Гунакешари Бохара е единствената оцеляла от дом за възрастни, пометен от стихията, стотици продължават да се издирват
По-малко бюрокрация за туризма: Бургаският депутат Димитър Найденов с важна законова промяна Бургаският народен представител от ДБ е вносител на законопроект, който премахва годишната декларация за туристическия данък и предвижда данните да стигат служебно от ЕСТИ до общините Нова порция горещини ще ни сервира последният ден на август, прогнозира проф. Рачев Във Видин се очакват до 35 градуса, а подобрение на критично ниското ниво на Дунав може да има около 9-10 септември
719 000 къса цигари, скрити сред възглавници, спряха на Дунав мост при Видин Камионът пътувал от България за Австрия, а на българския шофьор е съставен акт по Закона за акцизите и данъчните складове Почина кралят на Норвегия Харалд V, най-дълго управлявалият монарх в Европа
Любовникът убил съпруга, вдовицата му помогнала да прикрие следите Четири години след смъртта на Удо Ланге прокуратурата привлече Елизабет Ланге като обвиняема 31 души загинаха по пътищата само през август, ранените са 759 От началото на месеца МВР отчита 613 тежки катастрофи в страната
Румънец се представи за унгарец и измами 89-годишен бургазлия с 800 евро Пенсионерът въвел ПИН-кода си на банкомат в „Славейков“, а непознатият направил две транзакции по 400 евро Фалшива полицейска призовка плъзна по имейлите: Измамници заплашват с арест до 48 часа Мошениците копират логата на МВР, ГДНП и Европол и искат получателите да отворят прикачен файл и да им отговорят
Потопът в Непал взе 469 жертви, над 1400 души са в неизвестност Спасителите продължават издирването, а разширяващо се езеро на границата с Китай носи нов риск Когато да купиш не значи да притежаваш: Пиратството кражба ли е Само 9,3% от интернет потребителите в България плащат за филми, сериали и спорт, при средно 33% в ЕС