Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

С фокус върху ролята на жените през Втората световна война стартира фестивалът DOCK

Ключови думи: проф. Петър Стоянович, Втората световна война, фестивала DOCK, Бургас, откриване, 4 февруари

Международният фестивал за историческо документално кино открива специалното си зимно издание в Регионалната библиотека с участието на проф. Петър Стоянович

Най-големият форум за международно историческо документално кино DOCK International Documentary Historical Film Festival започва днес със специално зимно издание в Бургас. Официалното откриване е насрочено за 16:00 часа в Регионална библиотека Пейо К. Яворов, като специален гост на събитието ще бъде Петър Стоянович, съобщи Община Бургас.

Личност на годината 2023: Номинация за Петър Стоянович - историка, който направи Бургас столица на документалното кино

Половин час след откриването, от 16:30 часа, ще бъде прожектиран първият филм от програмата - „Съединението: 140 години по-късно“. 

Лентата поставя началото на тематична селекция, посветена на историческата памет и нейното отражение в съвременния свят.

Зимното издание фестивала е фокусирано върху ролята на жените през Втората световна война. Програмата представя документални филми, които разказват малко познати истории за смелост, саможертва и принос, останали дълго време извън общественото внимание.

Прожекциите ще се проведат на няколко локации в града - Регионалната библиотека, Младежки международен център и Културен дом НХК. Целта е фестивалът да достигне до по-широка публика и да ангажира различни възрастови и културни групи.

След откриващия ден програмата продължава на 4 февруари с филма „Top Secret Rosies: The Female ‘Computers’ of WWII“ на Лиан Ериксън, а вечерта ще завърши с „Второто освобождение“ на Светослав Овчаров. 

На 5 февруари зрителите ще могат да гледат „Отскубнати до корен“ на Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов, както и „Trained to See: Three Women and the War“ на Лузия Шмид.

На 6 февруари в програмата са включени „Спасените“ на Милена Милотинова и „Хроника на едно национално предателство“ на Росен Елезов. 

Ден по-късно, на 7 февруари, ще бъдат прожектирани два филма на Адела Пеева - „Кметът“ и „В търсене на Списаревски“.

Фестивалът ще завърши на 8 февруари в НХК с филмите „Жертва на пешки“ на Асен Владимиров и „Weimar Express“ на Милена Фучеджиева, последвани от среща с авторката, предава БТА.

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Герой: 13-годишно момче плува с часове, за да спаси майка си и по-малките си братче и сестриче Детето има непримирим дух, намерило е сили и да спринтира на сушата с почти напълно схванати крака Над 4 метра сняг в Япония: десетки загинали при бедствието Властите мобилизират армията за помощ, докато студената вълна сковава десетки региони
Световен шампион с Аржентина си спомни за битка между ПСЖ и Локомотив София Той разговаря с бургазлията Кирил Евтимов Обявиха оранжев код в Бургаско за 5 февруари, чакат ни валежи и силен вятър Опасно време в цялата страна, в южните части на страната кодът е червен
Масови евакуации и транспортен хаос в Испания и Португалия заради бурята „Леонардо" Над 3000 души са евакуирани в Андалусия, затворени са училища и железопътни линии, а властите предупреждават за риск от тежки наводнения и свлачища Тайната домашна рецепта за подсилване на имунната система Джинджифил, мед и лимон са естествения начин за здраве 
Синът на норвежката престолонаследница отрече видеата да показват изнасилване Мариус Борг Хойби пледира невинен по най-тежките обвинения в процес, който разтърси норвежкото кралско семейство Ким Кардашиян и Луис Хамилтън навлизат в нов етап Риалити звездата и пилотът от Формула 1 прекарват все повече време заедно, твърдят източници на британския таблоид SUN
С фокус върху ролята на жените през Втората световна война стартира фестивалът DOCK Международно събитие е за историческо документално кино и открива специалното си зимно издание с участието на проф. Петър Стоянович България и Кипър с най-висока смъртност от рак в ЕС въпреки бързия достъп до нови терапии Липсата на ранна диагностика остава основната причина за тревожната статистика у нас, показват данни, цитирани от NOVA и научното списание Scientist
Риби: след 11 февруари 2026 г. започва период, който ще промени посоката ви Ще започне внезапно подреждане на вътрешния свят Мъж потроши жилището на бившата си приятелка в Стара Загора 29-годишният влязъл в апартамента с още двама мъже и унищожил техника и обзавеждане